Stripe Atlas: Kako jednostavnije otvoriti tvrtku u SAD-u
Stripe Atlas

Stripe Atlas: Kako jednostavnije otvoriti tvrtku u SAD-u

Jeste li razmišljali kako biste, da lakše uvjerite investitore da ste ozbiljni te nastupite na globalnom tržištu, trebali imati tvrtku u SAD-u? Stripe Atlas novi je program tvrtke Stripe koji želi pojednostaviti ne samo otvaranje tvrtke u SAD-u, već i bankovnog računa, kao i osigurati besplatno savjetovanje o američkom pravnom i poreznom sustavu od strane te 15.000 dolara vrijednosti u Amazon Web Services promotivnim uslugama.

Stripe Atlas

Zašto uopće otvoriti tvrtku u SAD-u?

U većini medija ste mogli čitati naveliko čitati o tome kako ne biste trebali otvarati tvrtku u Hrvatskoj te čitati priče onih koji su zatvorili pa opet otvorili tvrtku sa sjedištem u nekoj od zemalja regije. U ovom slučaju ne govorimo o tome gdje biste trebali pokrenuti tvrtku, već jednostavno o otvaranju pravnog lica u SAD-u, što čak i ako imate tvrtku u Hrvatskoj ima svoje prednosti.

Mnogi će strani investitori inzistirati na tome da će uložiti samo u američku tvrtku čiji pravni sustav razumiju. Naplata od klijenata i korištenje raznih usluga bi vam također mogli biti korisni, a ni manja davanja uzimajući u obzir specifično američku saveznu državnu Delaware neće vam biti naodmet.

Da ne govorimo o tome da će većini globalnih korisnika vaše usluge ili proizvoda ipak lakše leći plaćanje američkoj, nego tamo nekoj hrvatskoj tvrtki. Imati .Inc, čak i kad je samo “virtualan” – ima smisla.

Jedna od velikih boljki ne samo Hrvatske, već i drugih europskih zemalja, je davanje udjela u tvrtki zaposlenicima. Američki su zakoni, zbog duge povijesti tehnoloških tvrtki u Silicijskoj dolini, itekako više prilagođeni ovom modelu poslovanja.

Stripe Atlas vam nudi: Tvrtku, bankovni račun, savjetovanje…

Stripeov Atlas je paket koji nudi nešto što i sami možete učiniti, ali maksimalno pojednostavljeno kako biste na to potrošili što manje vremena i živaca. U svom paketu Atlas uključuje:

  • Otvaranje tvrtke u SAD-u (savezna država Delaware gdje je sjedište preko 60 posto Fortune 500 tvrtki) i osiguravanje poreznog identifikacijskog broja.
  • Otvaranje bankovnog računa u Sillicon Valley Bank.
  • Pokretanje Stripe profila kojim možete naplaćivati svoje usluge i proizvode po njihovim standardnim cijenama. Stripeov sustav naplate koriste Twitter, Kickstarter, Lyft, Pinterest, Shopify i mnogi drugi.
  • Besplatno osnovno savjetovanje o američkom pravnom i poreznom sustavu od strane Orricka i Pwca.
  • Pristup 15 tisuća dolara vrijednim uslugama i alatima u sklopu Amazon Web Services.

Nakon što vas prime u Stripe Atlas, njihov će tim od vas zatražiti ključne informacije (poput imena tvrtke) nakon čega će pripremiti svu potrebnu dokumentaciju, otvoriti vam bankovni račun i pripremiti sve ostalo uključeno u paketu. Sve što potom trebate je potpisati elektronski dokumente kako bi unutar tjedan dana sve završilo i vaša tvrtka u SAD-u bila spremna za poslovanje.

Sve dodatne informacije možete naći na često postavljanim pitanjima na stranici Stripe Atlasa, i, prije nego što pitate: Ne, ne morate biti američki državljanin kako biste pokrenuli tvrtku u SAD-u.

Kako se prijaviti za Stripe Atlas – i koliko me košta?

Iako je Stripeov suosnivač i direktor, Patrick Collison, najavio kako će Stripe Atlas ubuduće biti dostupan svim poduzetnicima, proces je trenutno ograničen u beti i morate zatražiti pristup.

Stripeov direktor najavio je Atlas na Mobile World Congressu
Stripeov direktor najavio je Atlas na Mobile World Congressu

Dobiti pristup možete na dva načina:

Kako za Netokraciju komentira ZIP-ova Tihana Marelja, radi se o dodatnoj prednosti za startupe koji se prijave u ZIP-ov program:

Često kao prednost pokretanja startupa u Hrvatskoj kažemo da smo ovdje naučeni raditi lokalno, ali gledati globalno i u pravilu nam je jasno da smo premalo tržište za mnoge pothvate te od samog početka planiramo prerasti granice i učiniti svoje proizvode i usluge dostupnima širom svijeta. Iako moguće, često nije jednostavno otvoriti kompaniju gdje god želite, pogotovo ne iz Hrvatske u SAD-u.

Atlas je tijekom bete besplatan za prvih 100 korisnika, nakon čega će vas koštati 500 dolara za sve troškove, koje biste ionako imali tijekom otvaranja tvrtke, računa itd. Što se tiče dodatnih troškova, korisnici Atlasa će za korištenje Stripeove naplate plaćati standardnih 2,9 posto + 30 centi po transakciji, dok vam Silicon Valley Bank neće naplatiti ništa za vaš bankovni račun prva 24 mjeseca. Sve druge redovite troškove tvrtke u SAD-u možete naći u često postavljanim pitanjima.

Koja je Stripeova korist?

Stripe nudi payment usluge, odnosno putem njega možete naplaćivati svoje proizvode i usluge. Dok se slični servisi prilagođavaju tržištima na koja dolaze kako bi mogli primiti što više novih poslovnih korisnika, Stripe se odlučio na obrnuti pristup.

Umjesto da Muhamed dođe brdu, odnosno da Stripe dođe u zemlju poput Hrvatske, Srbije ili Slovenije, tvrtke će doći Stripeu – otvarajući tvrtku na tržištu koje već podržava te u kojem ionako žele biti prisutni iz već navedenih razloga.

Tvrtka u SAD-u: Uz ili bez Atlasa

Treba li vam Stripe da biste otvorili tvrtku u SAD-u? Naravno da ne. Uz malo guglanja, možete i sami naći kako otvoriti tvrtku i bankovni račun u SAD-u. Je li s Atlasom jednostavnije? Očito, zato se i Stripe odlučio na taj korak, a vi gledate ima li vam smisla.

Smatrate li da ćete za 500 dolara uštedjeti vrijeme koje možete radije potrošiti na razvoj svoje tvrtke, svakako iskoristite Stripe Atlas u svoju korist – i potom nam javite dojmove!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Dražen

    Dražen

    01. 09. 2020. u 2:38 pm Odgovori

    Ali Stripe još uvijek nije na hrvatskom tržištu. Čemu reklamiranje Stripe payment gatewaya ako sa otvorenom tvrtkom u Americi ne mogu voditi i naplaćivati posao u Hrvatskoj?

  2. Ante Matic

    Ante Matic

    15. 04. 2022. u 2:38 pm Odgovori

    Sada kad je Stripe stigao u Hrvatsku evo šaljem vam ideju da obradite tu temu po pitanju poslovanja u Americi.

    Zanima me kako funkcionira ovaj princip:
    Plaćanje doprinosa u Hrvatskoj ako imam tvrtku u SAD?

    Ili je bolje imati i paralelno otvoren obrt ili tvrtku u HRV

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.