Jeste li razmišljali kako biste, da lakše uvjerite investitore da ste ozbiljni te nastupite na globalnom tržištu, trebali imati tvrtku u SAD-u? Stripe Atlas novi je program tvrtke Stripe koji želi pojednostaviti ne samo otvaranje tvrtke u SAD-u, već i bankovnog računa, kao i osigurati besplatno savjetovanje o američkom pravnom i poreznom sustavu od strane te 15.000 dolara vrijednosti u Amazon Web Services promotivnim uslugama.
Zašto uopće otvoriti tvrtku u SAD-u?
U većini medija ste mogli čitati naveliko čitati o tome kako ne biste trebali otvarati tvrtku u Hrvatskoj te čitati priče onih koji su zatvorili pa opet otvorili tvrtku sa sjedištem u nekoj od zemalja regije. U ovom slučaju ne govorimo o tome gdje biste trebali pokrenuti tvrtku, već jednostavno o otvaranju pravnog lica u SAD-u, što čak i ako imate tvrtku u Hrvatskoj ima svoje prednosti.
Mnogi će strani investitori inzistirati na tome da će uložiti samo u američku tvrtku čiji pravni sustav razumiju. Naplata od klijenata i korištenje raznih usluga bi vam također mogli biti korisni, a ni manja davanja uzimajući u obzir specifično američku saveznu državnu Delaware neće vam biti naodmet.
Da ne govorimo o tome da će većini globalnih korisnika vaše usluge ili proizvoda ipak lakše leći plaćanje američkoj, nego tamo nekoj hrvatskoj tvrtki. Imati .Inc, čak i kad je samo “virtualan” – ima smisla.
Jedna od velikih boljki ne samo Hrvatske, već i drugih europskih zemalja, je davanje udjela u tvrtki zaposlenicima. Američki su zakoni, zbog duge povijesti tehnoloških tvrtki u Silicijskoj dolini, itekako više prilagođeni ovom modelu poslovanja.
Stripe Atlas vam nudi: Tvrtku, bankovni račun, savjetovanje…
Stripeov Atlas je paket koji nudi nešto što i sami možete učiniti, ali maksimalno pojednostavljeno kako biste na to potrošili što manje vremena i živaca. U svom paketu Atlas uključuje:
- Otvaranje tvrtke u SAD-u (savezna država Delaware gdje je sjedište preko 60 posto Fortune 500 tvrtki) i osiguravanje poreznog identifikacijskog broja.
- Otvaranje bankovnog računa u Sillicon Valley Bank.
- Pokretanje Stripe profila kojim možete naplaćivati svoje usluge i proizvode po njihovim standardnim cijenama. Stripeov sustav naplate koriste Twitter, Kickstarter, Lyft, Pinterest, Shopify i mnogi drugi.
- Besplatno osnovno savjetovanje o američkom pravnom i poreznom sustavu od strane Orricka i Pwca.
- Pristup 15 tisuća dolara vrijednim uslugama i alatima u sklopu Amazon Web Services.
Nakon što vas prime u Stripe Atlas, njihov će tim od vas zatražiti ključne informacije (poput imena tvrtke) nakon čega će pripremiti svu potrebnu dokumentaciju, otvoriti vam bankovni račun i pripremiti sve ostalo uključeno u paketu. Sve što potom trebate je potpisati elektronski dokumente kako bi unutar tjedan dana sve završilo i vaša tvrtka u SAD-u bila spremna za poslovanje.
Sve dodatne informacije možete naći na često postavljanim pitanjima na stranici Stripe Atlasa, i, prije nego što pitate: Ne, ne morate biti američki državljanin kako biste pokrenuli tvrtku u SAD-u.
Kako se prijaviti za Stripe Atlas – i koliko me košta?
Iako je Stripeov suosnivač i direktor, Patrick Collison, najavio kako će Stripe Atlas ubuduće biti dostupan svim poduzetnicima, proces je trenutno ograničen u beti i morate zatražiti pristup.

Dobiti pristup možete na dva načina:
- Prvi je da se prijavite putem službene web stranice Stripe Atlasa.
- Drugi je da dobijete preporuku jednog od 60 akceleratora i fondova širom svijeta pa tako u Europi. Neki od uključenih partnera su ZIP iz Hrvatske, ABC Akcelerator iz Slovenije, Eleven iz Bugarske te Seedstars, Wayra, Y Combinator i Startupbootcamp kao globalni “preporučitelji”.
Kako za Netokraciju komentira ZIP-ova Tihana Marelja, radi se o dodatnoj prednosti za startupe koji se prijave u ZIP-ov program:
Često kao prednost pokretanja startupa u Hrvatskoj kažemo da smo ovdje naučeni raditi lokalno, ali gledati globalno i u pravilu nam je jasno da smo premalo tržište za mnoge pothvate te od samog početka planiramo prerasti granice i učiniti svoje proizvode i usluge dostupnima širom svijeta. Iako moguće, često nije jednostavno otvoriti kompaniju gdje god želite, pogotovo ne iz Hrvatske u SAD-u.
Atlas je tijekom bete besplatan za prvih 100 korisnika, nakon čega će vas koštati 500 dolara za sve troškove, koje biste ionako imali tijekom otvaranja tvrtke, računa itd. Što se tiče dodatnih troškova, korisnici Atlasa će za korištenje Stripeove naplate plaćati standardnih 2,9 posto + 30 centi po transakciji, dok vam Silicon Valley Bank neće naplatiti ništa za vaš bankovni račun prva 24 mjeseca. Sve druge redovite troškove tvrtke u SAD-u možete naći u često postavljanim pitanjima.
Koja je Stripeova korist?
Stripe nudi payment usluge, odnosno putem njega možete naplaćivati svoje proizvode i usluge. Dok se slični servisi prilagođavaju tržištima na koja dolaze kako bi mogli primiti što više novih poslovnih korisnika, Stripe se odlučio na obrnuti pristup.
Umjesto da Muhamed dođe brdu, odnosno da Stripe dođe u zemlju poput Hrvatske, Srbije ili Slovenije, tvrtke će doći Stripeu – otvarajući tvrtku na tržištu koje već podržava te u kojem ionako žele biti prisutni iz već navedenih razloga.
Tvrtka u SAD-u: Uz ili bez Atlasa
Treba li vam Stripe da biste otvorili tvrtku u SAD-u? Naravno da ne. Uz malo guglanja, možete i sami naći kako otvoriti tvrtku i bankovni račun u SAD-u. Je li s Atlasom jednostavnije? Očito, zato se i Stripe odlučio na taj korak, a vi gledate ima li vam smisla.
Smatrate li da ćete za 500 dolara uštedjeti vrijeme koje možete radije potrošiti na razvoj svoje tvrtke, svakako iskoristite Stripe Atlas u svoju korist – i potom nam javite dojmove!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Bob
25. 02. 2016. u 10:22 am
Stripe ne podržava HRK, ali je dobra vijest da možete koristiti neki drugi payment gateway!
Dražen
01. 09. 2020. u 2:38 pm
Ali Stripe još uvijek nije na hrvatskom tržištu. Čemu reklamiranje Stripe payment gatewaya ako sa otvorenom tvrtkom u Americi ne mogu voditi i naplaćivati posao u Hrvatskoj?
Ante Matic
15. 04. 2022. u 2:38 pm
Sada kad je Stripe stigao u Hrvatsku evo šaljem vam ideju da obradite tu temu po pitanju poslovanja u Americi.
Zanima me kako funkcionira ovaj princip:
Plaćanje doprinosa u Hrvatskoj ako imam tvrtku u SAD?
Ili je bolje imati i paralelno otvoren obrt ili tvrtku u HRV