Neki od najpopularnijih tekstova na Netokraciji u posljednjih nekoliko mjeseci su – kako dati otkaz, kako zatvoriti paušalni obrt...
Pravi je to znak “apokalipse”, odnosno pokazatelj da se mnogi pripremaju na raskidanje poslovnih odnosa zbog krize.
Znakova je bilo i prije, naravno. Prema istraživanju od portala MojPosao još iz svibnja, vezano uz situaciju s koronavirusom, bili smo zabrinutiji zbog mogućeg gubitka posla (33%) nego radi potencijalne zaraze člana obitelji koronavirusom (31%), odnosno vlastitog obolijevanja (28%). Također, tada je trećina ispitanika smatrala kako će u njihovim tvrtkama doći do otpuštanja.
Slijede nam turbulentna vremena, već su počela, a ne biste vjerovali koliko je važno prekinuti ugovor o radu na ispravan način, bilo da sami dajete otkaz, bilo da nekome morate dati otkaz. Kad se već poslovni odnos mora prekinuti, neka raskid bude što čišći.
Stoga sam kao gosta u svoj ured pozvala najvećeg stručnjaka za radno pravo kojeg poznajem, Gorana Jarića, a poznajem ga igrom slučaja jer me oženio, tako da imate priliku svjedočiti pravoj obiteljskoj epizodi (Ivan je skoro pa dio obitelji, ali dali smo mu slobodan dan ovaj put!). 🙂
Podcast je podijeljen u dva dijela:
1. Za radnike
- Kakve sve vrste otkaza postoje iz perspektive radnika?
- Što je prvi korak kada želimo dati otkaz?
- Koja prava u tom slučaju imamo, poput naknade od HZZ-a ili otpremnine?
- Što ako su razlozi za davanje otkaza u najmanju ruku “škakljivi”? Kako se radnik može zaštititi?
- Koliki su otkazni rokovi? Što je s godišnjim odmorima? Otkazni rok, godišnji odmor?
- Razduženje opreme – što ako želimo taj kompjuter na kojemu smo do sada radili?
- Što ako imamo NDA i/ili zabranu tržišnog natjecanja?
2. Za tvrtke
- Kakve sve vrste otkaza postoje iz perspektive poslodavca?
- Očekujemo da će se otkazi u krizi davati zbog viška radne snage – koja je tu procedura? Kao i u slučaju ponovnog zapošljavanja radnika nakon takvih otkaza?
- No, što ako je radnik napravio neku grubu povredu na radnom mjestu, kad se daje izvanredni otkaz?
- Prava i obveze radnika, ovisno o vrsti otkaza – otkazni rok, otpremnina, godišnji odmor…?
- I dodatni savjeti!
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta te Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Renato Car
13. 04. 2023. u 11:43 am
Dali radnik mora pisanim putem tražiti raskid ugovora,ako mu je istekao ugovor,a novu nije potpisao niti je primljen za stalno,a prošle su 4g.?