Jungheinrich: Okupljaju jedan od najjačih timova za razvoj mobilnih robota u Europi. Nove talente traže i u Hrvatskoj!

Jungheinrich: Okupljaju jedan od najjačih timova za razvoj mobilnih robota u Europi. Nove talente traže i u Hrvatskoj!

Automatizacija može biti dio rješenja za prevladavanje i stabilizaciju cijelog opskrbnog lanca - od proizvođača do kućnih vrata potrošača, a Jungheinrich u novootvorenom zagrebačkom hubu i talentima vidi potencijal za širenje razvoja njihovih automatiziranih sustava.

Intralogistika, tj. logistika unutar industrijskih skladišta i distributivnih centara, ima nesreću da je jedna od onih grana industrije koje dobivaju pozornost tek kad nešto zašteka. Ali ima sreću što joj je funkcioniranje uvelike olakšao brz razvoj tehnologija kao što su automatizacija, internet stvari i umjetna inteligencija.

Jedan od glavnih igrača koji predvode tu novu generaciju intralogistike svakako je kompanija Jungheinrich. Dosad je u Hrvatskoj bila prisutna samo putem zastupništva za prodaju i servis klasične (neautomatizirane) logističke opreme, a odnedavno i u obliku huba za razvoj svojih naprednih digitalnih rješenja. To je bio povod za razgovor s njihovim regionalnim direktorom Markusom Skofom i menadžericom zagrebačkog HUB-a, Helenom Vojnović.

Prema Industriji 4.0

Skof jasno ističe benefite automatizacije i robotske tehnologije, ali spominje i izazove povezane s njima:

One ograničavaju „nezdrave dijelove” (fizički i mentalno) ponavljajućeg rada, primjerice u procesima branja i transporta, stvarajući bolje okruženje za ljude koji svakodnevno rade u intralogistici, ali kad je riječ o automatizaciji uvijek se postavljaju pitanja: jesu li rješenja otporna na ručnu interakciju, jesu li dovoljno brza, koja im je cijena, isplate li se.

Foto: Mario Poje

Skof podsjeća na nedavnu prošlost, nagli rast internetske kupovine i blokade za vrijeme pandemije, te smatra da automatizacija može biti dio rješenja za prevladavanje i stabilizaciju cijelog opskrbnog lanca od proizvođača do kućnih vrata potrošača. No naglašava da je još puno posla pred tom industrijom:

Postoji toliko toga u smislu kolaborativne automatizacije i robotike u intralogistici što se još mora otkriti i razviti kako bi tehnologija postala pristupačnija i robusnija.

U Jungheinrichu svoje ambicije deklariraju svojom definicijom nove generacije logistike:

Industrija 4.0 oslanja se na tehnologije koje umrežavaju strojeve jedne s drugima i koriste umjetnu inteligenciju (AI) kako bi im omogućile promatranje, analizu i, ako je potrebno, prilagodbu vlastitih procesa i interakcije s drugim strojevima.

Posvećeni automatizaciji

S obzirom na veličinu kompanije (oko 20 tisuća zaposlenika u 40 zemalja) ne čudi što u Jungheinrichu ima mnogo otvorenih pozicija i prilika za zapošljavanje u razvoju rješenja, njihovu testiranju i implementaciji.

Jungheinrichovi developerski timovi posvećeni su razvoju integrirane softverske platforme za njihov softver i proizvode za automatizaciju, objašnjava Skof.

Automatizacija i digitalizacija su megatrendovi u koje iznimno ulažemo, i jedna od ključnih stavki Jungheinrichove Strategije 2025+. Za nas, automatizacija je sinonim koji koristimo za naš stacionarni automatizirani sustav – Automatizirani sustav za pohranu i preuzimanje – kao i za naše poslovanje s mobilnim robotima u obliku autonomnih kamiona i autonomnih mobilnih robota.

Također, naravno, izrađujemo softverska rješenja za naše poslovanje u ručnoj intralogistici kao što su rješenja za upravljanje voznim parkom i skladištem.

Osim akvizicija vanjskih, pokrenuli su i vlastite, korporativne startupe kao što su Jungheinrich Digital Solutions u Hamburgu i Madridu za razvoj analitike temeljene na oblaku za ručne viličare. Foto: Mario Poje

Ambiciozni zagrebački planovi

Računajući na kvalitetu hrvatskih stručnjaka, lani su otvorili developerski hub u Zagrebu koji će imati vrlo važnu ulogu u njihovoj tehnološkoj i kadrovskoj strategiji, navodi Skof.

Već smo prisutni na njemačkom govornom području u Hamburgu, Münchenu i Grazu, a također i u Španjolskoj, u Madridu. Dakle, opća strategija je ići tamo gdje nalazimo talente i graditi hubove oko toga. Razvili smo načine suradnje koji nam omogućuju da radimo zajedno bez obzira na to gdje se nalazimo.

Zagreb im je u mislima već duže vrijeme, dodaje:

Zagreb i njegovi fakulteti imaju fantastičnu reputaciju kad je riječ o inženjerima robotike, automatike i softvera, kao i za klasične discipline elektrotehnike i strojarstva.

Od otvaranja zagrebačkog huba u ožujku ove godine, formirali su tim za sustave upravljanja (Control Systems tim). Softverski inženjeri iz tog tima odgovorni su za razvoj automatiziranih vozila i implementaciju softvera na licu mjesta, tj. puštanje u rad.

Važan dio njihova radnog rasporeda je boravak u skladištu klijenta i implementacija softvera na licu mjesta. To mladim ljudima pruža priliku da sudjeluju u cijelom ciklusu projekta, čime stječu dragocjena znanja i iskustva o „stvarnom životu“ svojih kupaca, dodaje Helena.

Održivost na svim razinama

Kao odgovor na pitanje što Jungheinrich izdvaja od konkurencije Helena izdvaja pouzdanost i neprestano razmišljanje o široj slici:

Posvećeni smo održivosti od 1953. Kada je predstavljen prvi električni viličar “Ameise 55”; a danas postoji više od milijun električnih kamiona.

Održivost u smislu okoliša, ali i odnosa s klijentima i brige za zaposlenike jedna je od naših vrijednosti koju provodimo u praksi. Iznimno nam je važno da su naši zaposlenici sretni i da imaju prostor za učenje, osobni i profesionalni razvoj. Veselimo se siječnju kad krećemo u pokretanje novih pogodnosti za njih.

Skof se nadovezuje i napominje da imaju mnogo zaposlenika koji su dio Jungheinricha godinama – a neki čak i desetljećima, koji, uvjereni su u Jungheinrichu, zajedno s mladim talentima čine idealnu kombinaciju za uspješno poslovanje.

Primjena ideje održivosti zaslužna je i za ono po čemu je Jungheinrich najpoznatiji u svojoj branši, dodaje Helena:

Neki od naših najvećih uspjeha uključuju naše inicijative za obnovu energije prilikom kočenja i spuštanja tereta, električno upravljanje te posebice razvoj inovativnih litij-ionskih baterija umjesto olovnih baterija.

Helena Vojnović, menadžerica zagrebačkog HUB-a: “Imamo različite uloge i obrazovne programe kako bismo razvili mlade stručnjake i talente i njihove vještine u automatizaciji i robotici.”

Pristup kojim se vodi jedan od najkonkurentnijih europskih timova za razvoj mobilnih robota

Osim što u upravljačkoj kulturi stavljaju velik naglasak na osobnu inicijativu, gaje veliko poštovanje prema mladim talentima i naprednom razmišljanju startupa:

Uspostavili smo međunarodno tehnološko okruženje koje nudi osjećaj startupa u vrlo stabilnom korporativnom okruženju.

Kao najvrjednije lekcije koje žele naučiti od startupa Markus navodi brzinu u donošenju odluka, stalno preispitivanje svojih odluka i proizvoda, stalno nastojanje za generiranje USP-ova i vrijednosti za kupce, izravnu i neizravnu integraciju kupca te creators mindset kroz sve uloge startupa.

Stoga su investirali u Magazino te prošle godine kupili Arculus. Riječ je o njemačkim startupima koji, kako obrazlaže Markus, pružaju tehnologiju svjetske klase u svojim specifičnim slučajevima korištenja mobilnih robota.

U kolaboraciji s tim tvrtkama, integriramo njihove kulture te njihove vještine tehnologije i brzine razvoja sa stručnim znanjem koje mi imamo, primjerice više od 30 godina u području automatizacije u intralogistici u Jungheinrich Systemlösungen u Grazu.

Na ovaj su način, ponosno zaključuje, izgradili jedan od najvećih europskih timova za razvoj mobilnih robota sa značajnim brojem stručnjaka na svim navedenim lokacijama.

Uhodani onboarding novih zaposlenika

Otvaranjem zagrebačkog huba nastavlja se potraga za novim talentima, koje privlače i neprekidnom edukacijom i fleksibilnim načinom rada, dodaje Helena.

Ponosni smo na naš Jungheinrich Campus – online platformu za učenje za sve Jungheinrichove zaposlenike, partnere i klijente. Platforma obuhvaća tečajeve obuke uživo, webinare, virtualne učionice te mnoštvo materijala za učenje bilo kada i bilo gdje.

Također, nudimo fleksibilno radno vrijeme uz rad od kuće do 50 % radnog vremena. Smatramo da je to za sada idealna kombinacija rada iz ureda i remote rada jer se i dalje viđamo u uredu, pijemo kavu uživo te se družimo ponekad i nakon posla.

Od seniora očekuju dugogodišnje iskustvo na sličnim ili istim poslovima, ali to nije preduvjet za juniorske pozicije. Za to je tu dobar onboarding koji će ih bez problema uvesti u posao, kaže Markus:

Mislim da je dobro obrazovanje te dobra porcija strasti i znatiželje savršena kombinacija za mlade talente. Imamo različite uloge i obrazovne programe kako bismo razvili mlade stručnjake i talente i njihove vještine u automatizaciji i robotici.

Želite sudjelovati u stvaranju Industrije 4.0?

Prema najavama iz Jungheinricha, u Zagrebu će se razvijati i optimizirati digitalni proizvodi kao što su spomenuti Jungheinrich Warehouse Management System i Fleet Management System te će blisko surađivati s uredom u Grazu. Planiraju i kontinuirano širenje huba u Zagrebu – do značajne veličine i značajnog utjecaja, ističe Helena.

Objašnjava da već sada traže određene profile inženjera (Mobile Robot Deployment Support inženjere, Mobile Robot Software Test inženjere, ali također su u potrazi za iskusnim DevOps inženjerima, Cloud developerima, Python developerima itd.) koji će osnažiti razvoj Jungheinrichovih digitalnih rješenja i tako sudjelovati u stvaranju Industrije 4.0.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…