Prije devet mjeseci nekoliko se ptica odvojilo iz Twitterovog jata i preselilo u novi startup Twitterovog suosnivača Biza Stonea. Izuzev imena Jelly, o ovom novom pothvatu nije se znalo mnogo, a pogotovo ne čime će se zapravo baviti. Nakon mnogo iščekivanja, aplikacija Jelly konačno je dostupna, a rezultat je… Za sada pomalo razočaravajuć.

Prije devet mjeseci nekoliko se ptica odvojilo iz Twitterovog jata i preselilo u novi startup Twitterovog suosnivača Biza Stonea. Izuzev imena Jelly, o ovom novom pothvatu nije se znalo mnogo, a pogotovo ne čime će se zapravo baviti. Nakon mnogo iščekivanja, aplikacija Jelly konačno je dostupna, a rezultat je… Za sada pomalo razočaravajuć.
Ako ćemo iskreno, trebalo nam je neko vrijeme da shvatimo koja je svrha aplikacije Jelly, a zgodan tekst na službenoj stranici dužio je o povezanosti svijeta, Einsteinu i pomaganju drugima te svim divnim i krasnim idejama koje nemaju mnogo veze sa samom namjenom aplikacije.
Platforma za pitanja i odgovore… i ne, nije Quora
No da i ja ne dužim dalje, Jelly je platforma za postavljanje pitanja i odgovaranje na njih. Pretpostavljam da ste odmah pomislili na Quoru, no princip je nešto drukčiji jer umjesto stvaranja nove društvene mreže koja će vam odgovarati na upite, koriste se one kojima već pripadate, točnije, vaš Twitter ili Facebook.
Naravno, na tim mrežama ionako već možete vrlo lako postavljati pitanja, pa je svrhovitost aplikacije već ovdje upitna. No ono što vam omogućava jest da pitanje vrlo lako postavite u slikovnom obliku. Hodate ulicom, primjerice, primijetite nešto, uslikate, cropate, nešto nadošarate na sliku kroz aplikaciju, ako vas je volja, i postavite pitanje.

Pitanje će se prikazati vašim kontaktima na društvenoj mreži koji također koriste Jelly, ali i ljudima s kojima su oni povezani, pa si tako zajedno možete rješavati nedoumice. Naravno, kako je aplikacija još u povojima, broj ljudi s kojima možete razmjenjivati pitanja i odgovore je ograničen, pa smo mi ili primorani odgovarati si unutar redakcije.
Problemi, problemi
Dok je verzija za iOS funkcionirala bez ikakvih problema, aplikacija za Android na Google Play Storeu je preko mobilne aplikacije gotovo nemoguće naći u moru drugih jellyjastih imena (jedno od pitanja na platformi je i zašo je tako teško naći Jelly u Google Play Storeu). Kada smo konačno došli do nje preko izravne poveznice, sva četiri Androida u redakciji proglašena su nekompatabilnima, iako odgovaraju po svim postavkama.
To je zapravo sve što o aplikaciji imam za napisati – osim osnovne funkcije odgovaranja na pitanja i postavljanja istih, nema drugih opcija. No to smo i očekivali od servisa pod sloganom: Point, shoot, ask!

Cijeli se koncept zasad čini vrlo nedorađenim, a ni problem s verzijom za Android baš ne veseli (javite nam ako ćete vi imati više sreće). Imala sam viša očekivanja od osmeročlanog tima koji stoji iza Jellyja, među čijim članovima se, osim suosnivača Biza Stonea, nalaze i nekadašnji Twitterovi zaposlenici Kevin Thau i Ben Finkel.
Možda nas Jelly još iznenadi, okupi ogromnu bazu korisnika, otkrije potpuno neočekivane primjene i namjene… No, dok se to ne dogodi, aplikaciju stavljamo “na čekanje”.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Luka
08. 01. 2014. u 3:15 pm
radi na Note 3, ali aplikacija je ništa specijalno a loše je i izvedena, nema mi smisla da pregledavam slike jednu po jednu i “flikam” ih, i onda odgovoree isto tako, bilo bi bolje da je i jedno i drugo napravljeno kao lista i da se slajda, ovako samo lijepo izgleda a funkcionalnost nikakva
mizantrop
09. 01. 2014. u 1:39 pm
flop. Dignuti će VC lovu i to je to