Kako je jedan Riječanin kao srednjoškolac postao YouTube guru JavaScripta?

Kako je jedan Riječanin kao srednjoškolac postao YouTube guru JavaScripta?

Činjenica da se mučio s učenjem programiranja za Adriana je bila ključna da u sebi otkrije poziv i talent za podučavanjem, a to ga je dovelo do vlastitog biznisa koji razvija na YouTubeu i izvan njega.

Najbolji način za nešto stvarno naučiti je objašnjavajući to drugima, kaže izreka, a to se pokazalo točnim u slučaju Adriana Hajdina. On je od srednjoškolca koji se mučio s učenjem programiranja postao globalno prepoznati poučavatelj JavaScripta čiji kanal na YouTubeu ima 333.000 pretplatnika, a neke lekcije više od 900.000 pregleda.

Taj kanal već neko vrijeme donosi mu prihode, a poslovnih ponuda svakim danom je sve više. Istovremeno, Adrian završava preddiplomski studij računarstva na Tehničkom fakultetu sveučilišta u Rijeci.

“Htio sam naučiti programirati i, iskreno, jako sam se mučio.”

A sve je počelo, kaže, prije pet godina kad se zainteresirao za programiranje i krenuo ga učiti:

Samostalno sam učio programirati pomoću tečajeva i knjiga, a kad sam stekao skromno znanje jedna lokalna tvrtka za web development mi je ponudila stipendiju.

Tamo sam radio na manjim projektima, i ako ću biti u potpunosti iskren, jako sam se mučio. Mnogih dana nisam bio u stanju napisati niti jednu liniju koda. Bio sam jako blizu odustajanja, ali programiranje mi se ipak toliko sviđalo da sam skupio volju, nastavio dalje i nadišao sve probleme. Jako sam zahvalan kolegama i mentoru koji su mi pomagali.

Dok sam se učio nove stvari, zaključio sam da koncepte mogu temeljito razumjeti samo kada ih mogu još jednostavnije objasniti drugima.

Tad je iz hobija pokrenuo Instagram stranicu JS Mastery s ciljem da dijeli zanimljive informacije iz svijeta JavaScripta. Forma statičnih slika na Instagramu ubrzo mu je postala preograničavajuća pa je počeo snimati, i na YouTubeu objavljivati, videa u kojima objašnjava kako izgraditi razne aplikacije.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Privatne poduke, sponzorstva, freelance angažmani…

Pozitivni komentari i rast broja pretplatnika pokazali su mu da postoji publika koja nalazi vrijednost u tim videima i dali vjetar u leđa da nastavi snimati:

I, evo, do danas to radim i sretan sam što mogu ljudima pomoći da nauče programirati i nađu posao u struci.

U međuvremenu su mi se na YouTubeu počeli javljati ljudi, najčešće iz SAD-a,  zainteresirani za privatne poduke iz programiranja. Tako sam se počeo baviti i mentorstvom, što je tim ljudima pomoglo da nađu posao, a meni da unaprijedim svoje znanje i shvatim kako objasniti koncepte da ih ljudi što jednostavnije shvate.

Kanal na YouTubeu i privatna podučavanja počeli su mu donositi prihode pa je pred kraj srednje škole Adrian otvorio paušalni obrt koji je u međuvremenu prerastao u tvrtku koju vodi paralelno sa završavanjem studija.

Kanal JavaScript Mastery bio je i povod da mu se jave mnogi osnivači startupa, CTO-ovi i voditelji marketinga globalno poznatih tvrtki. Za neke od njih je radio kao freelance programer na manjim i većim projektima, a neki su mu nudili partnerstva i sponzorstva kako bi promovirali svoj proizvod pred njegovom publikom – programerima.

Samouk kao jutjuber, usavršavao se tutorijalima na YouTubeu

Uspjeh na YouTubeu rijetko dolazi preko noći. Već odavno nije dovoljno samo snimati i objavljivati. Treba znati sve tajne dobre prezentacije videa, optimizirati naslove da bi ih publika lakše pronašla, osmisliti dobar brend i vizualno atraktivne thumbnailove za videa… Adrian kaže da je u tome, kao i mnogim drugim vještinama koje je morao savladati ili usavršiti zbog JavaScript Masteryja – samouk, i da mu je u tome pomogao očito njegov omiljeni kanal za edukaciju, YouTube:

YouTube sam upoznao kada sam s 14 godina objavio par videa u kojima sviram klavir, na prijedlog dide koji ih je želio gledati. Ta videa nikada nisu stekli veliki uspjeh, svega oko 3000 pregleda, od kojih je vjerojatno 2000 došlo od dide!

Na području YouTubea sam potpuno samouk!  Video produkcija i montaža, izgovor engleskog jezika, grafički i video dizajn i slično, samo su neka od područja u kojima sam se morao dodatno samostalno razviti kroz besplatne online tutorijale. Koje sam pronašao na internetu, a najčešće i upravo na samom YouTubeu!

Tek je počeo

Nedavno ga je iznenadilo i nasmijalo što je ispod tog videa u kojem svira dobio komentar pratitelja koji prati njegov kanal s tutorialima za JavaScript, a koji se čudi da je osoba iza tog kanala tako mlada.

Planova za budućnost, kaže Adrian ima puno, više nego vremena kojim raspolaže kako bi ih ostvario:

Trenutno sam u procesu širenja branda JavaScript Mastery na još detaljnije i potpunije plaćene tečajeve. Naravno, uvijek ću nastaviti raditi ono zbog čega sam i počeo; a to je dijeljenje znanja programiranja tako da svima bude dostupno.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…