Jasno i glasno na internetu uz Anu Penović i Borisa Ličinu Borju

Jasno i glasno na internetu uz Anu Penović i Borisa Ličinu Borju

Ukoliko niste znali, upravo Ana i Borja stoje iza HBOAdria te Bnet profila na Twitteru, kao i popularne Facebook igre za promociju serije True Blood. Nakon dosta vremena tijekom kojeg ste njihove projekte morali otkrivati, odlučili su svojoj community management praksi dati brend - Jasno i glasno! No, što zapravo rade ovi geekovi?

Jasno i glasnoAna Penović i Boris Ličina Borja najpoznatiji su kao pokretači časopisa Plan B. Dok Anu vidimo svako malo kako vodi panele po raznim konferencijama na temu novih medija, Borja nas svakodnevno “tlači” na Twitteru i svom blogu.

Već duže vrijeme pomažu tvrtkama u izradi web strategija te pojavljivanjem na društvenim mrežama. Ukoliko niste znali, upravo Ana i Borja stoje iza HBOAdria te Bnet profila na Twitteru, kao i popularne Facebook igre za promociju serije True Blood. Nakon dosta vremena tijekom kojeg ste njihove projekte morali otkrivati, odlučili su svojoj community management praksi dati brend – Jasno i glasno! No, što zapravo rade ovi geekovi?

Kako ste se počeli baviti community managementom i što je to u praksi?

Facebook igra za promociju serije True Blood
Facebook igra za promociju serije True Blood

Ozbiljno bavljenje community managementom počelo je s pokretanjem Plana B. Bili smo prvi medij koji je odlučio iskoristiti blagodati ICT tehnologija i na ovaj način komunicirati sa svojim čitateljima. Mislim da je malo i začudilo ljude to što smo odgovarali na forumima, prihvaćali kritike, neke stvari koje su čitatelji sugerirali i implementirali u magazin.

Istovremeno smo krenuli i s Facebook grupom odnosno stranicom, pa potom našom stranicom na Coolinarici, a  kasnije i Twitterom. U praksi je zapravo najveći dio vremena potrošen na komunikaciju tijekom koje se iskristalizirala i jasna strategija, jer, unatoč što se tako možda čini, voditi Facebook i Twitter accounte je ozbiljan posao u kojem moraš imati odgovore na mnoga pitanja i precizan plan i program.

Nije to samo “pucanje” linkova na vlastite proizvode niti feed sa web stranice. Možete to raditi, ali je to krivi put koji donosi više štete nego koristi. Kao što kaže Gary Vaynerchuck – vrijeme ignoriranja jednog jedinog korisnika je prošlo. Upravo taj i takav način komunikacije i slušanja klijenata/korisnika prenijeli smo na accounte koje vodimo kroz Jasno & Glasno.

Koji su vam najveći izazovi u radu s velikim tvrtkama kada su u pitanju društvene mreže?

Unatoč mišljenju kako su korporacije spor mehanizam i kako teško prihvaćaju nove stvari, prema našem iskustvu to uopće nije tako. Mnoge od tih velikih tvrtki su jako zainteresirane za nove medije i sve što se na njima događa i, kako se kaže, željne su znanja, ali i otvaranja novih komunikacijskih kanala.

Radili ste sve od Facebook aplikacija s vampirima do vođenja Twittera. Koji vam je dosad najdraži projekt?

Plan B definitivno ide na vrh liste jer je to naš životni projekt i nešto o čemu sanjamo od malih nogu, pa kad ispuniš jedan takav san, ništa se s time ne može mjeriti. No, kao prave kreativce, strašno nas veseli i potpuno okupira svaki novi projekt, svaka nova aktivnost koju poduzimamo jer svaka od njih traži taj mali out of the box trenutak razmišljanja što je uvijek izazov.

Mnoge tvrtke, ali i web profesionalci sumnjaju u isplativost ulaganja u viralne kampanje i društvene mreže. Zašto uložiti u Twitter ili Facebook, a ne televiziju ili internetske baner kampanje?

WhyCroatia u spas hrvatskom turizmu
WhyCroatia u spas hrvatskom turizmu

Već nekoliko godina pišemo o tome kako je vrijeme jednosmjerne komunikacije prošlo… Jedan od razloga zašto bi tvrtke trebale biti na Facebooku, Twitteru i sličnim društveno-mrežnim središtima je zato što su njihovi korisnici tamo. O njihovim se proizvodima na tim mrežama priča, bili oni tamo ili ne.

Osim toga, ne smijemo zaboraviti da samo 10 posto korisnika interneta na svijetu “generira” preko 60 posto ukupnog prometa broadband mrežama, pa čak i ako se preko 700 tisuća korisnika Facebooka i desetak tisuća Twitteraša ne čini možda puno – ti su ljudi onaj obrazovaniji i informatički pismeni dio Hrvatske koji ima platežnu moć i snagu da svojim aktivnostima potiče i ostale korisnike.

Fokusiranjem na tu, kritičnu masu korisnika, tvrtke mogu ostvariti puno dalekosežnije ciljeve od onih koje će ostvariti oglašavanjem u tradicionalnim medijima. No, ako tvrtke koje konzultiramo nemaju jasnu strategiju i ni sami ne znaju kako i zašto bi se upustili u ovaj novi način komunikacije, savjetujemo ih da niti ne ulaze u to, jer posljedice mogu biti itekako ozbiljne po njihov imidž i nastup na tržištu.

Toliko od Ane i Borje, što vi mislite o community managementu kojim se bave?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Karijere

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Startupi

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.