Brzina kojom je bitcoin probio granicu od deset tisuća dolara ujedno je i brzina kojom raste interes javnosti za blockchain i kriptovalute. Mnogi koji pričaju, a poneki i koji ulažu ne razumiju u potpunosti u što su se upustili, a sve je više i skeptika koji u tome vide balon koji će se uskoro raspuknuti. Takvi razlozi natjerali su Ivana Vorasa da objavi vodič koji će i neupućenima i skepticima barem donekle razjasniti pozadinu priče.
Iako smo se tek nedavno upoznali, Ivana Vorasa već dugo znam iz viđanja po hodnicima FER-a gdje je dugo radio kao inženjer i znanstvenik. Javnost ga je, pak, imala priliku upoznati po kratkom angažmanu u Piratskoj stranci te po uspjehu osobnog konverzacijskog asistenta Maggie s kojim je njegov tim pobijedio na prošlogodišnjem HT-ovu Hack it! hackathonu. Pravi znalci, pak, redovito uhvate njegova dva linka subotom u kojima na sebi svojstven način promišlja mnoge aktualne tehnološke i društvene teme. Zato me nije začudila prošlotjedna vijest da je objavio knjigu o vrlo aktualnim temama blockchaina i kriptovaluta.
Čak i oni koji su kupili kriptovalute često ne razumiju kako funkcioniraju
Pokušavajući saznati zašto je knjigu namijenio upravo skepticima, pitao sam ga kakvo je njegovo osobno i profesionalno iskustvo na tom području.
Blockchainom se bavim od kraja 2014. i to razvojem aplikacija za payment gatewaye i analizu transakcija za strane klijente, ali to je nekako uvijek bilo s dozom skepticizma tako da, nažalost, nisam jedan od onih koji se obogatio na bitcoinu.
I doista, ekipa koja na stručnoj razini redovno prati ove teme, zna za njegovu Daisy, zanimljivu atipičnu implementaciju blockchaina. Ipak, velik je korak od kodiranja i praćenja tehnologija do izdavanja čak i ovako kratke publikacije. Zanimalo me je što ga je natjeralo da sjedne i krene pisati?
Na pisanje ove kratke knjige me potaknulo to što vidim da je nastao veliki hype, kao da svi pričaju o bitcoinu i drugim kriptovalutama, o blockchainu, ali bez razumijevanja o čemu se radi. Čak i oni koji su kupili kriptovalute ih drže kao čarobne dragulje ili tako nešto i zapravo nisu sigurni kako cijela stvar funkcionira. Cilj mi je bio napisati knjigu koja će biti pristupačna netehničarima i objasniti na što jednostavniji način funkcije i mogućnosti blockchaina, kriptovaluta, tokena i drugih stvari koje su nedavno dobile tako veliku pozornost.
10k and rising!
Geplaatst door Ivan Voras op Dinsdag 28 november 2017
Pitki stil i fina doza sarkazma za dobar uvod u bitcoin i kriptovalute
I doista, njegov The Sceptic’s guide to Bitcoin, Cryptocurrencies and the Blockchain… jedna je od rijetkih knjiga gdje je savršeno pogođena razina stručnosti koja će vas zadržati prikovanima uz knjigu, a s druge neće drastično usporiti u usvajanju znanja. Osim toga, moram pohvaliti i vrlo finu i odmjerenu dozu ironije i tek povremenog sarkazma koja se provlači kroz gotovo sva poglavlja i čini je vrlo tečnom i zahvalnom za čitanje. Primite li je ovu knjigu u ruke, saznat ćete što je i kako funkcionira blockchain te što je zajedničko, ali i što razlikuje kriptovalute od klasičnih valuta. Zanimljiva su i poglavlja o walletima i rudarenju, ali i (ne)mogućnostima plaćanja kriptovalutama.
Posebno mi je drago da je vrlo kvalitetno pojasnio što su i čemu služe tokeni i pametni ugovori jer to je dio priče koji je neupućenima često teško razumljiv. Osim toga, kroz čitavu se knjigu paralelno s tehnološkom pričom provlače i svi dobri i loši aspekti ulaganja u kriptovalute i ICO-ove.
Sve u svemu, ovaj vodič daje vrlo dobar presjek trenutnog stanja i pruža priliku za brzo i efikasno uvođenje u ovu vrlo aktualnu i vruću problematiku.
Kakvi su daljnji planovi i gdje možete kupiti knjigu?
Za kraj, pitao sam Ivana kakvi su mu planovi vezani uz knjigu.
Ako knjiga bude dobro primljena, imam ideje za dalje – ovo bi mogla biti uvodna knjiga koja opisuje osnove stvari, a nastavak bi mogao biti s detaljima za pojedine aspekte korištenja. Vidjet ćemo!
Ivanovu knjigu možete nabaviti na Amazonu, a postoji i ePub izdanje koje možete kupiti na Payhipu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.