Prije ulaganja u kriptovalute, uložite u vodič o bitcoinu Ivana Vorasa

Prije ulaganja u kriptovalute, uložite u vodič o bitcoinu i blockchainu Ivana Vorasa

Brzina kojom je bitcoin probio granicu od deset tisuća dolara ujedno je i brzina kojom raste interes javnosti za blockchain i kriptovalute. Mnogi koji pričaju, a poneki i koji ulažu ne razumiju u potpunosti u što su se upustili, a sve je više i skeptika koji u tome vide balon koji će se uskoro raspuknuti. Takvi razlozi natjerali su Ivana Vorasa da objavi vodič koji će i neupućenima i skepticima barem donekle razjasniti pozadinu priče.

Iako smo se tek nedavno upoznali, Ivana Vorasa već dugo znam iz viđanja po hodnicima FER-a gdje je dugo radio kao inženjer i znanstvenik. Javnost ga je, pak, imala priliku upoznati po kratkom angažmanu u Piratskoj stranci te po uspjehu osobnog konverzacijskog asistenta Maggie s kojim je njegov tim pobijedio na prošlogodišnjem HT-ovu Hack it! hackathonu. Pravi znalci, pak, redovito uhvate njegova dva linka subotom u kojima na sebi svojstven način promišlja mnoge aktualne tehnološke i društvene teme. Zato me nije začudila prošlotjedna vijest da je objavio knjigu o vrlo aktualnim temama blockchaina i kriptovaluta.

Čak i oni koji su kupili kriptovalute često ne razumiju kako funkcioniraju

Pokušavajući saznati zašto je knjigu namijenio upravo skepticima, pitao sam ga kakvo je njegovo osobno i profesionalno iskustvo na tom području.

Blockchainom se bavim od kraja 2014. i to razvojem aplikacija za payment gatewaye i analizu transakcija za strane klijente, ali to je nekako uvijek bilo s dozom skepticizma tako da, nažalost, nisam jedan od onih koji se obogatio na bitcoinu.

I doista, ekipa koja na stručnoj razini redovno prati ove teme, zna za njegovu Daisy, zanimljivu atipičnu implementaciju blockchaina. Ipak, velik je korak od kodiranja i praćenja tehnologija do izdavanja čak i ovako kratke publikacije. Zanimalo me je što ga je natjeralo da sjedne i krene pisati? 

Na pisanje ove kratke knjige me potaknulo to što vidim da je nastao veliki hype, kao da svi pričaju o bitcoinu i drugim kriptovalutama, o blockchainu, ali bez razumijevanja o čemu se radi. Čak i oni koji su kupili kriptovalute ih drže kao čarobne dragulje ili tako nešto i zapravo nisu sigurni kako cijela stvar funkcionira. Cilj mi je bio napisati knjigu koja će biti pristupačna netehničarima i objasniti na što jednostavniji način funkcije i mogućnosti blockchaina, kriptovaluta, tokena i drugih stvari koje su nedavno dobile tako veliku pozornost.

10k and rising!

Geplaatst door Ivan Voras op Dinsdag 28 november 2017

Pitki stil i fina doza sarkazma za dobar uvod u bitcoin i kriptovalute

I doista, njegov The Sceptic’s guide to Bitcoin, Cryptocurrencies and the Blockchain… jedna je od rijetkih knjiga gdje je savršeno pogođena razina stručnosti koja će vas zadržati prikovanima uz knjigu, a s druge neće drastično usporiti u usvajanju znanja. Osim toga, moram pohvaliti i vrlo finu i odmjerenu dozu ironije i tek povremenog sarkazma koja se provlači kroz gotovo sva poglavlja i čini je vrlo tečnom i zahvalnom za čitanje. Primite li je ovu knjigu u ruke, saznat ćete što je i kako funkcionira blockchain te što je zajedničko, ali i što razlikuje kriptovalute od klasičnih valuta. Zanimljiva su i poglavlja o walletima i rudarenju, ali i (ne)mogućnostima plaćanja kriptovalutama. 

Posebno mi je drago da je vrlo kvalitetno pojasnio što su i čemu služe tokeni i pametni ugovori jer to je dio priče koji je neupućenima često teško razumljiv. Osim toga, kroz čitavu se knjigu paralelno s tehnološkom pričom provlače i svi dobri i loši aspekti ulaganja u kriptovalute i ICO-ove.

Sve u svemu, ovaj vodič daje vrlo dobar presjek trenutnog stanja i pruža priliku za brzo i efikasno uvođenje u ovu vrlo aktualnu i vruću problematiku.

Kakvi su daljnji planovi i gdje možete kupiti knjigu?

Za kraj, pitao sam Ivana kakvi su mu planovi vezani uz knjigu.

Ako knjiga bude dobro primljena, imam ideje za dalje – ovo bi mogla biti uvodna knjiga koja opisuje osnove stvari, a nastavak bi mogao biti s detaljima za pojedine aspekte korištenja. Vidjet ćemo!

Ivanovu knjigu možete nabaviti na Amazonu, a postoji i ePub izdanje koje možete kupiti na Payhipu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Intervju

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.