
Što startupi trebaju znati o financijama i kako tehnologija mijenja posao računovođama?
O financiranju biznisa te računovodstvu bez registratora i papira razgovarali smo s CEO-om tvrtke za financije i računovodstvo koja zapošljava gotovo jednako developera koliko i računovođa.
Tri brojke koje svaki osnivač startupa (i mali ili srednji poduzetnik) treba o svom poslovanju znati i usred noći – cashflow (koliko novaca ima sada, koliko će imati za mjesec dana), prihodi i rashodi u realnom vremenu i marža.
S gostom ove epizode Netokracijinog podcasta Ivanom Roje, CEO-om Aestus grupe, razgovarali smo zato o financijama, računovodstvu, startupima, tehnologiji, digitalnim proizvodima, skaliranju poslovanja, bootstrapanju biznisa…
I o digitalnom proizvodu Parra kojega je razvila Aestus grupa, a koji njihovim klijentima – malim poduzetnicima ili startupima – nudi upravo uvid u te ključne brojke.
Računovodstvo bez papira
Roje je otkrio i poslovnu filozofiju koja stoji iza njihovog inovativnog poslovnog modela – umjesto da se okrenu uobičajenom poslovnom modelu SaaS-a, oni su odlučili ići, kako kaže, težim načinom i Parru uklopili u svoje usluge. To im pomaže, dodaje, da skaliraju svoj servisni biznis, ali i da ponude sve mogućnosti tehnologije upravo tim malim poduzetnicima koji nemaju resursa za ulaganja u velike sustave.
Parra istovremeno mijenja i opis posla računovođama i odličan je primjer za digitalni proizvod koji od čovjeka preuzima one dosadne, administrativne poslove:
Računovođu zamišljamo kao nekoga tko sjedi za stolom zatrpan s hrpom papira. Naši nemaju niti jedan papir na stolu, sjede ispred dva monitora.
Uz pomoć tehnologije smo ih riješili velikog djela repetitivnih poslova poput knjiženja pa se mogu posvetiti više analitici i doista biti savjetnici klijentima. S druge strane, prva smo računovodstvena tvrtka koja ima odjel za customer success, što računovođe dodatno rasterećuje od komunikacije s klijentima.
U razgovoru Roje otkriva i:
- kako je prodao svoj stan kako bi podigao kredit u banci kojim je financirao svoj prvi poduzetnički pothvat;
- kako je Aestus grupa bootstrapanjem došla od 5 do 50 zaposlenih i zašto se smatraju startupom, a možda već i scaleupom;
- koji su izvori financiranja dostupni poduzetnicima i startupima, koje brojke treba pokazati investitorima;
- kako izgleda kad računovođe postanu testeri softvera, a developeri uče o računovodstvenim procesima.
Sve epizode Netokracija Podcasta pronađite na bilo kojoj aplikaciji za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode u ovoj sezoni!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.