U subotu je u HUB385 održano predavanje za srednjoškolce u sklopu programa Ekonomske klinike kojemu je cilj potaknuti mlade na proaktivnost i razvoj vlastitih ideja. A zašto bi svoje ideje i karijeru trebali razvijati u IT-u, sudionicima je argumentirao Alen Huskanović.

U coworking prostoru HUB385 održana je prva po redu radionica poduzetništva za srednjoškolce u organizaciji Ekonomske klinike. Nakon uvodnog predavanja programa koje je održano tjedan dana ranije na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, mladi koji se tek suočavaju s izborom fakulteta imali su priliku slušati o iskustvima iz područja informacijskih tehnologija.
Predavanje je održao poduzetnik i programer Alen Huskanović koji je netokratima najpoznatiji kao jedan od osnivača aplikacije za upravljanje podacima o pčelarstvu, MyBeeLine. Istovremeno, Alen već neko vrijeme radi u Repslyju kojem se pridružio nakon iskustva u Assecu SEE.
Govoreći o “čarobnoj” formuli za uspjeh, Alen je odmah na početku dao do znanja da njegov put nije počeo velikim nasljedstvom, otkrićem škrinje s blagom ili dobitkom na Lotu. Iako su to sve legitimni načini za početak uspješne karijere ili pak ležernog života, Alenov recept za uspjeh leži u radu, i to u obliku tipkanja ili, kako to sam naziva, “kuckanja” na računalu.
Zašto tehnologija?
Alen je nabrojao nekoliko dobrih razloga zašto bi mladi trebali biti zainteresirani za IT:
- Programiranjem možete kreirati nešto iz ničega.
- Tehnologija se brzo razvija. Postoje trgovine bez blagajnika i auti bez vozača, što znači da neka stara zanimanja nestaju, a otvaraju se neka nova.
- U IT-u vaša plaća ovisi o iskustvu i vašem znanju.
- Ima više posla nego ljudi koji to znaju raditi.
- Dovoljan vam je samo uređaj, npr. laptop, i internetska veza i svoj posao možete odraditi s bilo kojeg kraja svijeta.
Posljednja točka je jedna od najvećih prednosti IT-a, istaknuo je predavač. Upravo zbog te mobilnosti za isti posao u IT-u može konkurirati netko iz Hrvatske, Indije i SAD-a. Tu je i neprocjenjiva mogućnost putovanja.
To je sloboda da ne morate čekati godišnji da biste otišli na more.
Također, za one željne istraživanja, u industriji ima još mnogo toga što se treba otkriti i unaprijediti. Razvoj tehnologije koja može ljude odvesti na Mars ili računala koje može samo sebe poboljšavati, samo su neki od primjera. Buduće “Elone Muskove” očekuje i dobra plaća, kaže Alen.
1000 eura nije plaća koju trebate željeti. To je početna plaća za prve tri godine.
Diploma je “za roditelje”, ali iskoristite sve što vam se pruža tijekom studiranja
Naravno, u IT-u se ne morate nužno baviti programiranjem, a posebnu važnost imaju znanja iz ekonomije, marketinga i prodaje, govori Alen iz iskustva koje je stekao kroz poduzetništvo. No, pitanje koje si vjerojatno postavlja mnogo srednjoškolaca je – kako to sve naučiti?

Alen je, poput mnogih od nas, mislio da će sve što treba znati naučiti na fakultetu, ali ispostavilo se da je visokoškolsko obrazovanje više okrenuto prema teoriji, a poduzetništvo i razvoj aplikacija su “neko drugo tržište”. Upravo zbog toga što bi volio da mu je netko te stvari rekao ranije, danas širi svoja iskustva mladima.
Kad si mlad bojiš se pitati, svi misle da kad dobiju diplomu, to je to. No, diploma, pogotovo u informatici, ne vrijedi ništa bez vještina.
Dok diploma uglavnom služi kao papir koji možemo pokazati roditeljima, vještine se uče negdje drugdje, van fakulteta. Alen preporučuje online tutorijale i servise poput Coursere gdje se mogu pronaći predavanja s vrhunskih sveučilišta diljem svijeta. Ipak, tijekom studiranja možete iskoristiti mnogo mogućnosti koje pružaju dodatni sadržaji poput studentskih natjecanja. Iako je svoju prvu aplikaciju, igricu FoiBrickr, napravio za 100 kuna, nakon dugotrajnih sati provedenih za računalom, Alena je ustrajnost odvela do dekanove, pa rektorove nagrade, 1. mjesta na hackathonu SICEF te 2. mjesta na OSC hackathonu.
Možete li ili ne – ovisi o stavu
Iako u IT-u ima dosta novaca, ne treba se forsirati na nešto što ne volite, poručuje Alen. Najvažnije je odabrati karijeru koja će vas ispunjavati. No, ne treba podcjenjivati ni snagu odlučnosti.
Ako kažete da nešto ne možete napraviti, vjerojatno ne možete. Sve ovisi o stavu.
Iako su se na početku Alenovog predavanja tek rijetki pojedinci u publici izjasnili da bi voljeli raditi u IT-u, bilo je mnogo onih koji su po prvi puta čuli neke zanimljivosti o toj industriji. Ana Daria Bokan, maturantica iz 1. gimnazije u Zagrebu, kaže da je mnogo naučila kroz predavanje, a iako se za sad više vidi u medicini i radu s ljudima, nego u IT-u, svjesna je toga da poslodavci neće tražiti dobre, već izvrsne stručnjake. Kada je riječ o budućnosti, Ana Daria ne misli da će raditi isti posao 40 godina niti da će se on svoditi na radno vrijeme od 8 do 4 ili od 9 do 5.
Zamišljam to kao da će svaki dan biti drugačiji.
Iako smo se na radionici mogli susresti s mladim ljudima koji cijene znanje i razmišljaju proaktivno, ne gledaju svi na budućnost poput Ane Darije. Većina srednjoškolaca, pa i maturanata, možda je još uvijek u “fazi lošeg vina”, kako je svoje srednjoškolsko iskustvo opisao Alen. No upravo inicijative poput Poduzetnika budućnosti mogu i trebaju to promijeniti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Vedran
01. 04. 2017. u 6:10 am
reci si doktoru ( po mogućnosti stomatologu) da mu je diploma “za roditelje”