Nakon razdoblja koje nije bilo toliko pozitivno, tržište informacijskih i telekomunikacijskih tehnologija u Hrvatskoj i u Srednjoj i Istočnoj Europi živnulo je u godini koja traje, a trend rasta mogao bi se nastaviti i u naredne četiri godine.
Koliko dobro pratimo europske trendove? Kako se čini, na tržištu informacijskih i telekomunikacijskih tehnologija situacija je prilično obećavajuća, ako ćemo se usmjeriti na pogled iz hrvatskog kuta gledanja. Potraga za IT uslugama raste u godini koja traje, a po prognozi tvrtke International Data Corporation (IDC), koja se bavi praćenjem i predviđanjem tehnoloških trendova, rast neće posustati u godinama koje slijede. Tijekom 2019. očekuje se da će ukupna vrijednost ponuđenih IT usluga na domaćem tržištu dosegnuti 470 milijuna američkih dolara, s godišnjom stopom rasta od u prosjeku 6,5 posto.
Rast se zbiva i u okruženju, u Srednjoj i Istočnoj Europi. Predviđa se da će se tijekom 2019. doći do ukupne vrijednosti od 11 milijardi dolara, a trendovi koje prati IDC sugeriraju sve veće udaljavanje od dosadašnje prakse. Kako u Hrvatskoj, tako i u okruženju, tvrtke se sve više zanimaju za stvari koje više nisu toliko nove, ali u nas se tek probijaju, poput računarstva u oblaku, analitičkih alata, komunikacije društvenim mrežama i dodataka koji će poboljšati zaštitu i sigurnost.
Domaći konkurenti jakim stranim igračima
Rast tržišta IT usluga dobra je vijest za hrvatske ponuđače koji pružaju podršku i nude svoje usluge na tom području, poput Combisa i Apis IT-a, navode iz IDC-a. Vodeći domaći ponuđači sa svojim rješenjima konkuriraju velikim stranim tvrtkama koje su također zašle na njihov teren, poput HP-a, IBM-a, Atosa i Accenturea, a ostvari li se najava o nastavku pozitivnog trenda na tržištu, mogli bi imati još veću korist.
Više informacija o predviđanju IDC-a može se pronaći na njihovoj stranici.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.