IT Showoff v1.0.2 - pregled predavanja o razvoju softvera

IT Showoff v1.0.2 – pregled predavanja o razvoju softvera

Većinu predavanja na IT Showoffu, održanom 12. veljače na Fakultetu elektronike i računarstva u Zagrebu, bila je posvećena razvoju softvera i otvorenih rješenja. Organizatori su naveli kako je konferencija zapravo prilika IT profesionalcima da se pohvale svojim projektima nekome drugome "osim svojoj ženi i svome psu". Donosimo vam pregled nekih od zanimljivijih predavanja.

Većina predavanja na IT Showoffu održanom 12. veljače na Fakultetu elektronike i računarstva u Zagrebu bila je posvećena razvoju softvera i otvorenim rješenjima. Organizatori su naveli kako je konferencija zapravo prilika IT profesionalcima da se pohvale svojim projektima nekome drugome “osim svojoj ženi i svome psu”.

Donosimo vam pregled nekih od zanimljivijih predavanja.

Senko Rašić – Kako i zašto koristiti Git za svoje projekte

Žešće developerske teme otvorio je Senko Rašić predavanjem o distribuiranom alatu za verzioniranje, Gitu, DVCS alatu kojega koristi i Linux. Senko je autor odlične Git početnice na hrvatskom jeziku, serije uvodnih tekstova u taj razvojni alat.

Senko Rašić govori o Gitu (Photo by Hrvoje Mihajlic)

Naglasak je bio na sličnostima i razlikama između Gita i Subversiona te dobrim praksama pri verzioniranju.

Vidjeli smo da je Git odlično rješenje za rad na velikim projektima kada je uključeno mnogo korisnika. No, radi se i o rješenju za praćenje rada prilikom samostalnog razvoja aplikacija.

Senko je na kraju održao i kratku demonstraciju korištenja Gita na primjeru jednostavne “Hello world” aplikacije.

Ivan Guštin – Iskustva u optimizaciji IT sustava primjenom open source rješenja

Ivan Guštin iz tvrtke Elin je prezentirao migraciju velike tvrtke Eurotrade iz Rovinja na open source rješenja. Migracija zahtjevnog korisnika s nekoliko stotina milijuna kuna prometa godišnje i velikim brojem računala nije trivijalan posao, ali su se otvorene tehnologije pokazale dovoljno robusnima.

Ivan je opisao kako su riješeni problemi pokretanja Windows aplikacija preko seamless remote desktopa. Korisnik na računalu koje koristi Linux pokreće Windows aplikacije (poput Microsoftovog Excela) na udaljenome računalu na vrlo siguran i bullet proof način. Neki od ostalih izazova i rješenja na njih uključivali su virtualne privatne mreže (VPN-ove) na jeftinim vezama na internet, distribuiranje velike baze podataka poslovne aplikacije i distribuiranje nadogradnji same aplikacije.

Dobrica Pavlinušić – REST ili kao sam se prestao brinuti o HTTP-u i zavolio ga (HTTP Server sa RFID driverom)

Da je potreba majka inovacije pokazao je Dobrica Pavlinušić iz Knjižnice Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Napisao je HTTP server s driverom za RFID čitač i REST API-jem koji mu je omogućio da korisničko sučelje za korištenje dotičnog uređaja preseli u – internetski preglednik poput Firefoxa.

Motivacija je bila posuđivanje knjiga, od kojih sve imaju naljepnicu s RFID čipom koji sadrži informacije o primjerku odnosno identifikaciju i praćenje. Originalni je softver napisan u Visual Basicu iz 90-ih, a Dobrica je uz malo reverse engineeringa uspio shvatiti kako uređaj radi te napisati softver koji komunicira s čitačem.

Uz HTTP server na driveru i malo JavaScripta, RFID čitač komunicira s knjižničnim sustavom Koha. Automatizirano posuđuje i vraća knjige kad očita karticu s RFID čipom. Poanta? Web može biti optimalan odgovor i na probleme gdje se ne nameće nužno kao najintuitivnije rješenje.

Panel diskusija – Usporedba web frameworkova

Pet web platformi, pet frameworkova i pet majstora u dotičnim platformama i frameworkovima branili su svoje odabranike pred znatiželjnom publikom. Borci su bili:

Svi sudionici iskusni su developeri koji imaju iskustva s više platformi, radi čega je objektivna i civilizirana diskusija bila i očekivana. Panel je započeo kratkim predstavljanjem svakog od jezika, nakon čega su predstavljeni sami frameworkovi.

Još samo čekamo snimke... (Photo by Hrvoje Mihajlic)

Panel se usredotočio na općenite mogućnosti, među kojima su predlošci (templating), skalabilnost, sigurnost i raznorazni dodaci koji olakšavaju razvoj. Nakon toga smo dobili vrlo dobar pregled svake od platformi. Uvjerljivo najzanimljiviji dio bila je sama usporedba, tj. diskusija u kojoj su sudionici iznijeli vlastita iskustva s drugim frameworkovima, komentirajući prednosti, nedostatke i probleme na koje su naišli prilikom njihova korištenja.

Opći konsenzus, a i osobni dojam je da su sve platforme poprilično srodne, i da svaka ima svoje mjesto u internetskom ekosustavu. Izbor ovisi o osobnim sklonostima, veličini projekta te vlastitom znanju i poznavanju jezika i frameworka.

Hoćemo još!

Koncept konferencije je drugačiji i zaista dobrodošao. Manjak formalnosti i izražena ležernost isključivo je pozitivna pojava koja je, čini mi se, sve prisutnija na konferencijama. Unatoč tome, predavanja su bila vrlo kvalitetna i imali smo prilike čuti vrhunske stručnjake te se stoga nadam da ćemo ubrzo vidjeti i verziju 2.0.2 IT Showoffa.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Nikola Plejić

      Nikola Plejić

      15. 02. 2010. u 11:18 pm Odgovori

      Harise, puno je rješenja bilo nabrojano, ali ovako iz glave: OS je kombinacija nekoliko distribucija (među kojima i OpenSUSE), baza je PostgreSQL, a za virtualizaciju je korišten Virtualbox. Isplati se pogledati Guštinovu prezentaciju (ali i sve ostale :)) kad je dečki dignu gore jer je pokazano nekoliko (barem meni) jako interesantnih rješenja.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Izvještaj

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.