Pametnom nikad dosta: Koju pametnu uslugu biste vi za sebe odabrali?

Pametnom nikad dosta, ali da morate birati, koju pametnu uslugu biste vi za sebe odabrali?

Budućnost je pred vratima, kao i proljeće. Ako slijedimo navike (i trendove), sigurno se uskoro planira proljetno čišćenje i nekakv gadget za pametni dom, što kažete? Kada su u pitanju nove tehnologije, ne puštamo ih tako lako preko kućnog praga, no Iskonovci donose dobru proljetnu akciju koja vam može pomoći da napravite prvi korak.

Područja koja će predvoditi budućnost: umjetna inteligencija, strojno učenje i podatkovne znanosti. Što to znači nama smrtnicima, pitate se? Mnogo toga. Iako ne vidimo direktan utjecaj (još), to su područja koja će pomicati granice našeg društva. Slično kao i globalno zatopljenje, prije nego shvatimo što se događa, živjet ćemo u ekstremnim uvjetima, pričat ćemo s kućnim aparatima, a naša televizija će točno znati što želimo gledati (čekaj, to već postoji).

Ipak, unatoč raznim primjenama u industriji i poslovanju, nove tehnologije u domove još primamo neodlučno, ili nikako. Razloga je mnogo, a najčešći su nedostupnost, previsoke cijene pametnih uređaja ili nedostatak specifičnih tehničkih znanja za njihovo uspješno korištenje.

Vrijeme je za promjene, kako kažu, a jedna pametna promjena može doći upravo s Iskonom, s akcijom novih SMART paketa. Uz brzinu interneta koja se po akcijskoj cijeni penje do 200 Mbps, Iskonovci ovog proljeća biraju i jednu besplatnu pametnu uslugu:

  • Iskon.Smart Wi-Fi koji signalom pokriva svaki kutak doma ili
  • dodatnih 5000 sati sadržaja na inteligentnom Iskon.TV-u sa sofisticiranim sustavom pretrage i preporuka.

Teška ili jednostavna odluka? Ovisi kako vi gledate na stvari…

Ni debeli zidovi ni zahtjevni gosti neće biti prepreka

Kada je u pitanju lovljenje WiFi-ja kroz različite prostorije, rekli bismo: blaženi knauf. Ipak, taj scenarij ne bi bio dobar za temelje kuće, tako da se i danas mnogi od nas moraju pomiriti s činjenicom da su zidovi najgori neprijatelj dobrog signala.

Možete kupovati antenice ili pojačivače, ali sve to iziskuje dodatni trošak. Zato danas postoji nešto što se zove Mesh WiFi. Mesh mreže su uglavnom bile rezervirane dugo vremena za veće poslovne okoline – bolnice i vojne pogone, ali Iskonov Smart WiFi donio je rješenje i za male poslovne, ali i privatne korisnike – prvi u Hrvatskoj, krajem prošle godine.

Bez obzira da li su u pitanju dva apartmana koja nikako ne možete pokriti s trećeg kata ili dječja soba na kraju vašeg stana, Smart WiFi uz pomoć dva žično povezana čvora može povezati i udaljene prostorije kojima se osigurava najbolji signal, ovisno koji čvor je bliže za isporuku stabilnije veze.

No čak i za takve manje prostore, kuće na kat ili velike stanove s debelim nosivim zidovima, dovoljan je samo jedan ruter. Osim toga, nećete imati ni mnogo zagušenja na mreži, kako od susjeda tako od ostalih kojekakvih signala (mikrovalnih, baby monitora). Razlog? Smart WiFi ruter radi na spektru od 5Ghz, koji je mnogo manje zatrpan od 2.5Ghz koji je inače standard velikom broju rutera.

Loš WiFi je prokletstvo svakog iznajmljivača i ugostitelja jer danas nema gosta koji neće čim uđe u apartman ili restoran pitati: ‘A WiFi lozinka?’. Nažalost, i jednako brzo ostavit će negativnu recenziju na Airbnbu ili TripAdvisoru: ‘Ajme kako vam je signal jadan‘ – jer eto terase i mnogo katova nije lako pokriti, ali njih to nije briga.

Što vas sprječava da imate internet posvuda?

Novac, postavljanje?

Danas već imamo na tržištu niz uređaja za uvođenje mesh bežične mreže, no jednokratno ulaganje u takav uređaj iziskuje popriličnu svotu novca, a s Iskonom ipak dobijete i mogućnost korisničke podrške (just sayin‘). Prema tome, sigurni ste kad god negdje nešto zapne.

Što se tiče postavljanja mreže, to ne bi trebalo biti zahtjevno ni za one malo manje tehnološki talentirane. Ako je riječ o više čvorova odnosno uređaja, samo ih uključite u struju i oni sami odrađuju ostatak posla – međusobno se povežu u instalacijskom procesu koji traje samo 5 do 10 minuta.

Nakon toga ste spremni, na sve. Bilo da je u pitanju čangrizavi Talijan, ili nova sezona vaše omiljene serije. U koju god prostoriju da smjestite njega ili sebe, sigurni ste da je pokrivenost u svakom kutu izvrsna.

Ako vam se učini da je nešto i zaštekalo, uvijek možete za goste putem aplikacije kreirati posebnu mrežu, ali i upravljati spojenim uređajima – što može biti zgodan nadzorni program za sve roditelje koji ne znaju kako izaći na kraj s klincima koji se ne skidaju s YouTubea ili online igara.

Samo vas 0 dijeli od personaliziranog programa

Pametna televizija više nije prozor u svijet, već vrata u prostor uređen upravo po vašoj mjeri (mogla bih u copywriting). Program dizajniran po vašem stilu, pa to uspijeva samo Netflixu…

No, evo imamo još kandidata, i to baš u Hrvatskoj. Novi Iskon.TV sistematizira i kategorizira sve TV sadržaje koji su emitirani na televizijskim kanalima, po uzoru na YouTube i druge digitalne servise.

Bez obzira imate li svoje ‘must watch’ popise filmova i serija ili se oslanjate na IMDb pretraživanje, uz pametne televizije sve manje ćete se morati truditi da dođete do omiljenih naslova, jer oni će dolaziti k vama.

Iz Iskona navode kako su oni već doskočili tome pa korisnik više ne mora pratiti na kojem se kanalu i kada emitiraju omiljene emisije – sve ga čekaju jednim pritiskom tipke 0 na daljinskom upravljaču.

Vaša pametna televizija u budućnosti će sve više biti u sinergiji s vašim preferencijama, a to se sve postiže uz algoritme koji prepoznaju i uče vaše navike te vam shodno tome i preporučuju sadržaje koji bi vam se mogli svidjeti.

Iako je usluga u startu besplatna svim postojećim Iskon korisnicima, trenutna SMART akcija na TV donosi dodatnih 5000 sati sadržaja – serija, filmova, sportskih sadržaja, crtića i dokumentaraca.

Ništa bez velike brzine

Sada već davne 1992. godine, globalni Internet promet iznosio je 100GB dnevno, dok će za 3 godine, točnije 2021. globalni Internet promet bit će veći od 105 tisuća GB u sekundi! Nije to ni čudno s obzirom na povećan broj pametnih televizijskih prijamnika u kućanstvima, a koji za neometan prijenos zahtijevaju barem 50 Mbps. U budućnosti kako se bude popularizirala i druga vrsta platformi za prijenos kao i gaming i VR – zahtjevi će porasti i na 80 Mbps.

Vrijeme ADSL-a (5-10 Mbps) sve više postaje prošlost jer od pametnih televizija i domova, Interneta stvari, ne bi bilo ničega da u pozadini nemamo i pristupne brzine koje će sve to podržati. Srećom danas tehnologije omogućuju da pretječemo postojeća ograničenja.

U Iskonu su brzine i od 200 Mbps omogućene zahvaljujući FttH-u i prvoj komercijalnoj implementaciji hibridne optičke G.Fast tehnologije. G.fast tehnologijom moguće je, uz korištenje kratkog odsječka bakrene mreže, postići brzine pristupa fiksnom internetu usporedive s optičkim pristupom koji doseže i brzine od 500 do 1 gigabita u sekundi.

Optički pristup internetu za kućanstva (FttH) trenutno je najbrža i najstabilnija Internet tehnologija dostupna u 15 hrvatskih gradova.

Iskonovci su navikli na SMART, a povećanje brzine u paketima omogućuje im da i kod kuće iskoriste sve prednosti budućnosti – od umjetne inteligencije do strojnog učenja, uz maksimalnu zaštitu i uvijek dostupnu korisničku podršku.

Pogledajte sve pakete iz Iskon SMART ponude, odaberite akcijsku cijenu (pr. paket brzine do 200 Mbps s fiksnim telefonom i pametnim Iskon.TV-om dostupan je za samo 219,90 kuna mjesečno u 250.000 kućanstava u Hrvatskoj) i svoj besplatni SMART dodatak: Iskon.Smart Wi-Fi ili dodatnih 5000 sadržaja na inteligentnom Iskon.TV-u.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Kolumna

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Scaleupi i jednorozi

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Sponzorirano

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Tehnologija

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Netokracija Podcast

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.