Natječaj Let's CHALLENGE – NB - IoT saves Croatian Trees želi pronaći IoT rješenje za ranu detekciju šumskih požara.
Velike površine hrvatskih šuma svake godine nastradaju od šumskih požara uzrokovanih ljudskim nemarom i sve većim temperaturama koje nas prže svakog ljeta, a koje mogu dovesti do požara koje samo trenuci dijele od katastrofe.
Ključ gašenja svakog požara svakako je njegovo pravovremeno primjećivanje i utvrđivanje njegove veličine. Danas se to najviše radi vizualno, detekcijom s kontrolnih tornjeva, ali i običnim te infracrvenim kamerama. Ovi sustavi su efektivni, ali imaju svoje nedostatke te se tako uvijek traže novi načini za ranu detekciju šumskih požara.
Tehnologija tu svakako može pomoći, a natjecanje Let’s CHALLENGE – NB – IoT saves Croatian Trees planira pronaći rješenje koje će za nekoliko godina spašavati šume diljem Hrvatske, a moguće i šire. Ideja je razviti IoT sustav senzora koji bi mjerenjem temperature, relativne vlažnosti zraka i koncentracije ugljičnog monoksida i dioksida u zraku otkrivali moguće požare. Informacije bi prenosili putem NB-IoT mreže aplikaciji ili platformi i tako alarmirali sustav u realnom vremenu.
Dobrodošli su timovi i pojedinci
Na natjecanje se mogu prijaviti pojedinci i timovi do tri člana neovisno o tome iz kojih zemalja dolaze, a finaliste osim nagrada očekuju i mentorstvo te resursi za pilot projekte razrađenih ideja. Tri finalista će dobiti i priliku za dolazak u STEM Hub u Zagrebu, s pokrivenim troškovima puta. Same prijave na natjecanje moraju se sastojati od tri dijela; prezentacije, tehničkog rješenja i poslovnog plana.
Tehničko rješenje trebalo bi omogućiti ranu detekciju požara na način opisan gore, a moguće je kombiniranje s drugim senzorima i drugim tehnologijama, poput kamera. Važno je reći kako aplikacija treba prikazivati prikupljene podatke i iste evaluirati, a potrebno je razviti i sustav stupnjeva alarmiranja i definirati preporučene akcije. Osim razrade tehničkih detalja, potrebno je razraditi i poslovni plan te pitch prezentacija od 10 minuta i prezentacija koja treba sadržavati dokument s dizajnom rješenja.
Na ovaj zanimljiv izazov možete se prijaviti do kraja prosinca.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.