Kako internet pomaže tijekom požara u Splitu i okolici
Damira Kalajžić

Kako Facebook, Twitter, ali i reddit pomažu tijekom požara u Splitu i okolici

Protekla noć bila je besana za mnoge stanovnike Splita i njegove neposredne okolice. Zbog požara koji su započeli u blizini Splita evakuirana su naselja, angažirana je vojska i sve raspoložive snage HGSS-a. Istražili smo kako je jučerašnji dan izgledao na društvenim mrežama i općenito domaćem internetu, koji može biti od velike pomoći (ali i vrelo dezinformacija) u doba katastrofa.

Damira Kalajžić

Prema trenutno dostupnim informacijama, čini se kako je požar koji je tijekom jučerašnjeg dana i sinoć gorio u neposrednoj blizini Splita sve više pod kontrolom. Tijekom noći najnapetije je bilo na području Strožanca i južne strane brda Perun. Iako kanaderi jučer zbog bure nisu mogli letjeti, danas se čini kako će na terenu biti sve raspoložive snage, skupa s pojačanjima iz Zagreba, ali i drugih dijelova zemlje.

Podsjećamo, požar koji je u ponedjeljak započeo na području Omiša zbog jake se bure vrlo brzo proširio na nekoliko kilometara dugu frontu koja je tijekom noći prijetila širem gradskom području Splita. Vatrogasci, građani, uključujući i navijače koji su se organizirali putem interneta, sinoć su ulagali velike napore kako bi se spasile kuće kojima je prijetila vatra, ali ovoga jutra se čini kako se situacija kreće u dobrome smjeru.

Ovaj požar je najveća katastrofa u zemlji nakon velikih regionalnih poplava 2014., kada su zaista veliku ulogu imale društvene mreže, ponajviše Facebook i Twitter. Brzina društvenih mreža nikako se ne smije zanemariti u trenucima katastrofe, kako ovakve prirodne, tako i raznih drugih situacija kakvima smo, na žalost, bili svjedoci posljednjih mjeseci i godina.

Safety Check po prvi puta u Hrvatskoj

Putem opcije Facebook Safety Check može se označiti je li osoba na sigurnom, ali i ponuditi smještaj ili odjeću potrebitima.

Facebook je tako zbog nastale situacije u Splitu po prvi puta na ovim prostorima aktivirao automatsku provjeru sigurnosti Safety Checkkoja je omogućila svima na području Splita javljanje svojim bližnjima direktno putem Facebooka. Podsjećamo, Safety Check se automatski aktivira korisnicima za vrijeme prirodnih katastrofa, terorističkih napada ili drugih izvanrednih situacija na određenom području te svi korisnici Facebooka koji se na području nalaze mogu jednostavno “javiti” da su na sigurnom kako bi njihovi bližnji znali što se događa.

Također, na stranici Safety Checka za Split korisnici su mogli (i mogu još uvijek) zatražiti pomoć ili ju ponuditi onima u nevolji, a nesebičnih Splićana je u trenutku pisanja ovoga članka bilo oko stotinu.

Naravno, ako trebate bilo kakvu pomoć a nalazite se u okolici Splita, najprije nazovite 112, a tek zatim provjerite Safety Check! 

Reddit je okupio sve informacije

Iako često zanemaren od strane medija, Reddit se sinoć pokazao kao vrlo važan alat za informiranje o ovoj vrlo ozbiljnoj situaciji. Na posebnoj live stranici Reddita (iliti živodretvi) vrlo su aktualno dostupne nove informacije o tijeku požara od korisnika Reddita koji su na terenu. Reddit u jednoj temi okuplja informacije klasičnih medija, ali i društvene mreže i same korisnike, a nove informacije dostupne su gotovo iz minute u minutu, kako je bilo i čitave noći.

Reddit Live također se pokazao kao izrazito važan alat prilikom sličnih događaja, a iako kod nas broj korisnika ove društvene mreže možda i nije toliko velik kao u nekim drugim zemljama, tema o požarima objavljena upravo na njoj čini se možda kao najbolji skup informacija o požarima jučer i, vjerojatno (osim Twittera), prvo mjesto na kojemu možete saznati što se događa i gdje.

#dalmacijauplamenu

Twitter također ima vrlo veliku ulogu u informiranju stanovnika Splita i okolice, a hashtagovi pomoću kojih možete doći do podataka o požarima su:

Vlada Slovenije upravo je koristeći Twitter ponudila pomoć domaćim vatrogascima u borbi protiv plamena, što samo pokazuje kako društvene mreže mogu biti mnogo brže od bilo kakvog vida vanjske politike kada je riječ o ovakvim iznenadnim događajima. Nismo sigurni hoće li pomoć naših sjevernih susjeda biti potrebna, ali u svakom slučaju ova gesta neće proći nezapamćena.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Twitter je, osim Facebooka, koristila i Hrvatska Gorska Služba Spašavanja, čiji je tweet s hashtagom #dalmacijoizdrži objavljen nešto iza ponoći najbolji pokazatelj stanja na terenu:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Naravno, društvene mreže u mnogočemu mijenjaju posao novinara te nije više jednostavno dovoljno osloniti se na nekog drugog kako bi se bavio njima, što pokazuje i jučerašnja te današnja situacija u kojoj su reporteri domaćih medija učestalo izvještavali, kako sa službenih, tako i s osobnih Twitter profila

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Ako imate bilo kakvih informacija ili ideja za produbljivanje ovog članka, javite nam i potrudit ćemo se unijeti sve izmjene. U međuvremenu, ostanite na sigurnom i nadamo se kako će se situacija uskoro naći pod potpunom kontrolom vatrogasaca i vojske te da će stanovnici Splita i okolnih naselja ove večeri moći ipak nešto mirnije spavati.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Karijere

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.