Tablet računala hodaju po sivom području između krajnje portabilnih mobilnih telefona i phableta te procesorski snažnijih (ultra)prijenosnika, a izbor tableta ovisi ponajviše o tome kojoj se strani te skale više priklanjate u svakodnevnici.

Kako bismo provjerili koje su mogućnosti jednog tableta nižeg do srednjeg cjenovnog ranga te odgovaraju li performanse potrebama krajnjih korisnika, isprobali smo njemački uređaj I-ONIK TM Series 1.
Početna cijena uređaja iz ove linije je 799 kuna, u trgovinama Metro, Algoritam, Emmezeta i Šmit-electronic. Testirani model ima procesor od 1,2 GHz, 16 gigabajta flash memorije i 1 gigabajt radne memorije sve spremljeno u metalno kućište, a pogoni ga Android 4.4.
Mobilnost vs. ugodnost korištenja

Tableti dolaze u mnogo inačica, što veličinom, portabilnosti, što funkcijama, no većina korisnika svoja tablet računala koristi u vlastitom domu – samo njih 16 posto svoj uređaj nosi sa sobom, pokazalo je istraživanje korisničkih navika koje je proveo McKinsey. Kako se uređaji ponajviše koriste u prostorima gdje već postoji Wi-Fi, 3G povezivost nije visoko na listi prioriteta, pokazalo je isto istraživanje, a čak trećina korisnika koji su kupili tablet s tom opcijom nikad je nije iskoristilo.
Prosječan korisnik svoj tablet ponajviše koristi kao portabilniju i za korištenje ugodniju inačicu osobnog računala, za brze pretrage interneta, i provjeravanje e-pošte kao drugi ekran za pretraživanje dodatnih sadržaja pri gledanu televizije, primjerice, primarni zaslon za gledanje videa.
Tako smo i mi isprobali mogućnost uređaja prilagođenog za kućnu upotrebu. Ovaj model ne spada među kompaktna tablet računala koja stanu u jednu ruku, već ga karakterizira veća dijagonala zaslona (točnije 10,1 inča), koja ga ujedno i čini pogodnim za konzumiranje sadržaja – bilo da je riječ o e-knjigama, pretraživanju interneta ili reprodukciji multimedijskih sadržaja.
Kako se nosi s osnovnim zadaćama?
Tablet dolazi s čitavim sijasetom predinstaliranih aplikacija, kako to obično biva s Android uređajima, i naći ćete ponešto za sve svoje dnevne potrebe, iako je velika vjerojatnost da ćete povrh toga instalirati one na koje ste navikli.
Ja sam tako za čitanje sam koristila staru aplikaciju Aldiko Books, iako je tablet došao i s nekom predinstaliranom aplikacijom za istu namjenu koja je bila savršeno u redu, no u svakom slučaju zaslon je dobro prilagođen za čitanje, čak i za nas dioptrijski zakinute, kontrast je dobar i ne umara toliko oči. Pretraživanje interneta je iznimno ugodno i nema nespretnog prtljanja po poveznicama zbog premalog zaslona, a opet dimenzijama ugodno leži u rukama.

S prednjom kamerom od 0,3 megapiksela nećete slikati najbolje sebiće ikada, ali se pokazala kao i više nego dovoljna za video pozive, čemu ponajviše i služi, a i stražnja koja se diči nešto većom pikselažom poslužit će svrsi kada vam zatreba, iako ćete za vrhunske fotografije i one visoke kvalitete ipak trebati posegnuti za uređajem koji je tome namijenjen.
Reprodukcija video sadržaja i glazbe odvijala se bez problema, iako za potonje ipak preporučujem kakav dodatan hardver kvalitete zvuka radi – barem ako vam stereo išta znači.
Produkcija vs reprodukcija
Zaslon na tabletu je IPS, a riječ je o tehnologiji koja omogućava veći kut vidljivosti, bolji prikaz i konzistentnost boja te snažniji kontrast, a rezolucija od 1280 puta 800 piksela dopušta dobru kvalitetu slike, pa je riječ o zaslonu na kojem će sav sadržaj dobro izgledati.
S druge strane, još jedna karakteristika IPS zaslona je nešto sporija responzivnost – nije riječ o latenciji koju ćete osjetiti pri pretraživanju interneta, reprodukciji sadržaja, tipkanju mailova i poruka i sličnim svakodnevnim radnjama. Ako sadržaj i informacije preko tableta više konzumirate nego proizvodite, teško da ćete tu razliku uopće primijetiti.

Ako želite tablet za produkciju, ako vam je posao svakodnevno tipkanje ili ovaj uređaj koristite kao alat za bilo kakav dizajn, htjet ćete nešto preciznije, ali za to ćete morati zaroniti među specijalizirane uređaje i ipak se odvažiti kupiti nešto iz višeg cjenovnog ranga, jer će vam se škrtarenje višestruko obiti o glavu.
No želite li tablet za svakodnevno korištenje, best buy opcija ne mora se hvaliti velikim brojkama na popisu specifikacija, dok god komponente zajedno pružaju dobro iskustvo korištenja. Tablet iz nižeg cjenovnog ranga – isprobano i potvrđeno – poslužit će vrlo dobro vašim svakodnevnim potrebama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Đuro Đuračić ČOBAN
08. 02. 2020. u 5:03 am
koja je kvaliteta tableta koje obično na poklon daju operateri za kunu.