Petar Alilović: Senior se postaje isključivo iskustvom

Petar Alilović: Senior se postaje isključivo iskustvom

Prve webove je razvijao i monetizirao već kao student, u međuvremenu je suosnovao pa odustao od startupa i zaposlio se u Photomathu gdje je u šest godina napredovao do pozicije Tech Leada.

Petre, koja ti je trenutna pozicija i čime se na njoj najviše baviš?

Trenutno radim na poziciji Tech Leada u Photomathu kojem sam se pridružio prije otprilike šest godina.

Pozicija Tech Leada od seniorske se razlikuje jer uključuje dodatne obveze prema projektima, timu ali i kompaniji. Kao preduvjet za poziciju svakako je bitna tehnička izvrsnost, no potreban je fokus i na razvoj pojedinaca i timova, vještine u provođenju projekata i poboljšanju tehničkih, ali i netehničkih komponenti procesa.

Kako je počela i tekla tvoja karijera?

Moji prvi susreti s IT svijetom i “računalima” su bili još u osnovnoškolskim danima, a tijekom studija sam napravio prve projekte koje sam uspješno monetizirao. Tad sam se bavio uglavnom web developmentom, što je uključivalo rad i na backendu i na frontendu. Kao student imao sam priliku raditi na nekoliko različitih pozicija u kojima sam se, između ostaloga, susreo i s mobile developmentom.

Nakon završetka studija, s nekoliko prijatelja nastavili smo rad na ideji koja je izrasla u startup. U tom procesu iskusio sam niz izazova koji su povezani s izradom novog proizvoda, ali osim izazova iskusio sam i pozitivne strane takvog rada. Nakon nekoliko godina i puno naučenih lekcija, zaključili smo startup etapu.

U tom trenutku je Photomath još bio manja firma i relativno nepoznata na tržištu rada, no već tada je aplikaciju koristilo skoro milijun korisnika dnevno. Zainteresirao sam se za aplikaciju i relativno ubrzo pridružio timu na poziciji mid Android inženjera. Nakon nekoliko godina rada i daljnjeg proširivanja tima napredovao sam na poziciju seniora, a posljednje dvije godine sam Tech Lead.

Kako bi definirao što čini seniora?

Seniora u apstraktnom smislu definira odnos prema zadacima, projektu, klijentima i timu. Senior bi trebao biti vrlo efikasan u rješavanju različitih zadataka, te je kako sam već spomenuo, tehnička izvrsnost jedan od glavnih preduvjeta. Efikasnost podrazumijeva preciznu implementaciju rješenja, bez (većih) grešaka i slijedeći standarde kvalitete. Naravno, senior može imati različite dodatne uloge ili u različitoj mjeri se fokusirati na neko područje. To najviše zavisi od potrebe projekta, tima ili kompanije.

Kako se postaje senior?

Senior se postaje isključivo iskustvom, radeći i učeći. Ne postoji prečac, iako postoji način i pristup kako kultivirati vještine potrebne za seniora.

Neki od mogućih načina stjecanja znanja su pratiti i zagovarati dobre development prakse, pratiti tehnološko područje u kojem se radi (npr. newsletteri, Twitter, YouTube) ili praćenje javno dostupnih projekata. Uz to potrebno je raditi na projektima na kojma je moguće upotrijebiti stečeno znanje.

Kakvu ulogu na tom putu imaju mentori, kolege, tvrtka ili projekti na kojima radiš?

Uloga firme je vrlo bitna za napredovanje. Firma mora proaktivno podržavati kulturu učenja i dijeljenja znanja. Gradnja takve kulture započinje odmah pri zapošljavanju.

Jedan od načina podrške je dobivanje mentora kojem onda zadatak postaje uspješno upoznati novog kolegu s projektom, timom, ostalim timovima i procesima. No učenje se odvija i neformalno kroz razgovor s ostalim kolegama tako da je i tim krucijalan kod razvoja, ne samo seniora nego i svih drugih razina.

Firma ili tim bi morali imati i definiciju što znači senior i koju razinu vještine po određenim kategorijama bi trebao senior imati (neke od primjera takvih definicija je moguće pronaći na progression.fyi). Idealno je i da firma ima formalni postupak promocija. Kada je jasno definirana razina potrebna za prelazak na sljedeću razinu, kada firma ima transparentna pravila po kojima se napreduje i podržava kulturu izvrsnosti i dijeljenja znanja puno je lakše stjecanje znanja i time i napredovanje.

Što za tebe znači napredovanje – vođenje timova ili tehnička izvrsnost?

Za IT inženjera trenutno postoje dva moguća puta: put u menadžment i onaj  individual contributora (IC). Menadžment podrazumijeva vođenje timova i postupno udaljavanje od developerskog posla dok IC može, ali ne mora, podrazumijevati udaljavanje od developmenta.

Kako bilo, sve do seniorske pozicije jedno od glavnih mjerila napredovanja je razina utjecaja postignuta developmentom. No, zašto napredovanje ne bi uključivalo obje komponente? Menadžer može unaprijediti svoj odnos s timom ako ima dobre tehničke vještine, a senior (ili Staff+) inženjer može imati koristi od unapređenja svojih liderskih i organizacijskih vještina. Na kraju, ovaj izbor je individualna odluka koja je za svakog drugačija.

Što misliš da je bolje, specijalizirati se u određenoj niši/tehnologijama ili biti generalist?

Oba pristupa imaju svoje prednosti i mane, zapravo su ti pristupi “dva lica istog novčića”. Svaka kompanija ima potrebu za drugačijim nivoima jednog ili drugog.

Ako se kompanija temelji na rješavanju težih algoritamski problema ili su timovi jako veliki, ima više smisla da osobe konvergiraju prema specijalizaciji.  Ako je kompaniji potrebna osoba koja će povezati više timova kako bi se efikasnije donosile tehničke odluke, više će konvergirati prema generalističkom pristupu.

Kako držiš korak s novim tehnologijama, alatima i praksama koje se svaki dan pojavljuju?

Zbog velikog broja dnevnih aktivnih korisnika, u Photomathu je bitno paziti na stabilnost aplikacije i kvalitetu UI/UX-a koja se pruža korisniku. Zbog toga za određene tehnologije čekamo “sazru” kako bi bile produkcijski stabilne za korištenje.

Što se tiče materijala za Android, u zadnjih nekoliko godina se dogodio veliki pomak. Službena dokumentacija je opširna i redovito se ažurira. Postoje i službeni materijali te su predavanja i primjeri javno dostupni. Također, praćenjem niza newslettera, video materijala i odlaskom na konferencije moguće je biti uz korak novim tehnologijama.

Usporedi domaću IT industriju i prilike za karijeru danas i kad si počinjao?

Kad sam počinjao karijeru, bilo je niz već renomiranih hrvatskih IT kompanija koje su zapošljavale. Već tada je bilo dovoljno opcija što se tiče ponude poslova. Što se tiče samih firmi, one su postale ozbiljnije, s boljim i modernijim procesima i podrškom za svoje zaposlenike.

Koji savjet bi dao juniorima?

Na početku karijere važno je imati bazičnu razinu znanja, ali još važnije je pokazati zainteresiranost za učenje i biti realan oko svojih mogućnosti. Za nekoga tko tek počinje, bitno je odabrati dobru firmu u kojoj će biti omogućeno razvijati se te koja ima sustavan plan i kvalitetne ljude koji bi taj napredak ubrzali.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?