Adam priznaje da se ponekad uhvati s mišlju "Da mi je ova pamet bila prije 11 godina!" pa je s nama podijelio pregršt odličnih savjeta i kako danas vidi karijeru iz perspektive seniora. Jedan od savjeta koji ćete sigurno zapamtiti: "Tko nema vugla, gugla".
Adame, na kojoj poziciji trenutno radiš i čime se na njoj baviš?
Trenutno se u Photomathu bavim izradom i održavanjem aplikacije za naše matematičke eksperte. Aplikacija je dosta opširna i sastoji se od više “podaplikacija” pa su tako podijeljeni i članovi tima.
Kako je počela i kako je tekla tvoja karijera?
Karijera je krenula prije 11 godina, počeo sam raditi još dok sam bio izvanredni student na TVZ-u. Želio sam istovremeno rješavati obveze na faksu i skupljati praktično znanje te radno iskustvo za budućnost.
Spletom okolnosti, u prve tri godina rada sam promijenio tri tvrtke, ali sam se dosta dugo zadržao u onoj četvrtoj i dosta naučio tijekom i izvan radnog vremena. Kao hobi sam tri godine razvijao igre sa prijateljima te i danas ponekad, za opuštanje i dodatno učenje, znam razvijati igre ili nove aplikacije. Sada pokušavam sve što sam naučio iskoristiti u Photomathu, a pritom učiti još i više te dodatno razvijati znanje.
Kako bi definirao što čini seniora?
O tome se uvijek može debatirati, svatko ima svoju viziju seniora i što bi on trebao donijeti. Moje gledište bi bilo sljedeće:
- samostalnost u rješavanju zadataka,
- iskorištavanje prijašnjih iskustava na trenutnim ili novim projektima,
- odlične društvene vještine,
- kratka i bezbolna prilagodba u bilo kojoj situaciji,
- n odrađenih hobi projekata od početka do kraja,
- iskustvo rada u više tehnologija,
- hendlanje “vatrenih situacija i projekata” kao da su uobičajene stvari,
- juniori osjećaju autoritet prema toj osobi bez da je to senior htio postaviti.
Kako se postaje senior? I kakvu ulogu pritom ima tvrtka, mentor, kolege ili projekti na kojma radiš?
Nema neke vremenske varijable kada se postaje senior, to je sigurno. Ali neki faktori moraju biti prisutni, one koje ja vidim kao ključne su:
- Želja osobe da bude senior i da se tako ponaša.
- Radne navike i osjećaj odgovornosti.
- Kvaliteta tvrtke i mentora (u ranijim danima) da prepoznaju potencijal ili ga pobude. Iz osobnog iskustva mogu reći da su mentori u mojim ranim danima bili ključni faktor u oblikovanju mog razmišljanja i izvlačenja najboljeg iz mene.
- Nekad je bitno imati više loših završenih projekata nego dobrih, a nezavršenih. Više ćeš naučiti o tome gdje si pogriješio u lošim projektima nego u dobrima, čovjek se nekako previše opusti kad sve ide dobro i misli si – ma lako ćemo to. Motivacija i odgovornost završavanja svakog projekta je presudna i u tome se gradiš kao senior iliti čovjek koji je sposoban donijeti odluku, savjet ili smjer presudnu za neki projekt.
- Kolege s kojima radiš zasigurno ti pomažu u razvijanju tebe kao seniora, prvenstveno učiš od njih, a može biti i obrnuto – učiš na njima. Tu spadaju i društvene vještine, razumjenjavanje njihovih potreba i znanja. Prilagodba na okolinu u kojoj se na prvu nisi snašao pa s vremenom sebe učiš kako se snaći opet u takvim situacijama (tu koristimo svoj unutarnji AI :D).
Imao sam jednog mentora u svojim mladim danima zbog kojeg sam i ja htio postati kao on i pokušati prenijeti znanje mlađima od sebe kada za to dođe vrijeme.
Što za tebe znači napredovanje – vođenje timova ili tehnička izvrsnost?
Teško mi je na to u potpunosti točno odgovoriti. Razlog je taj što bih volio u nekom trenu imati moć vođenja timova i tehničku izvrsnost u isto vrijeme, ali do toga je teško doći i treba stvarno vremena i puno žrtve.
Rekao bih da sad dolazi vrijeme kada ću/ćemo se morati svi puno ranije opredijeliti u kojem smjeru želimo ići. U prošlosti kao mladi programer sam se uvijek pozitivno divio/čudio kolegama koji su imali jako visoku tehničku izvrsnost i poželio sam biti kao oni – čak i dan danas se nekim ljudima divim zbog toga.
Ali bilo je i situacija kada sam vodio mali tim juniora/studenata i neizmjerno sam uživao u tome i imao dobre rezultate. Tako da sam na nekoj granici što se tiče tog pitanja. Trenutni mindset mi je da ću ipak težiti tehničkoj izvrsnosti. Ali nikad ne reci nikad.
Što misliš da je bolje, specijalizirati se u određenoj niši/tehnologijama ili biti generalist?
Ovisno o trendovima, tvojim sposobnostima, tvrtki i tehnologiji u kojoj radiš, gdje se vidiš… Ja sam krenuo kao generalist i to mi je donijelo dosta dobroga u poslovnom svijetu, ali smatram da treba u nekoj tehnologiji biti ekspert, toliko da si prepoznatljiv po tome.
Najbolja kombinacija bi bila, ekspert u XY tehnologiji i generalist u ostalima.
Kako držiš korak s novim tehnologijama, alatima i praksama koje se svaki dan pojavljuju?
Radno mjesto na kojem sam trenutno i hobi projekti u slobodno vrijeme su najtočniji odgovor koji mogu dati. U Photomathu uvijek težimo koristiti najnovije i provjerene tehnologije u isto vrijeme, kako bismo uvijek držali kvalitetu proizvoda na zavidnom nivou.
Svoje hobi projekte s prijateljima/kolegama koristim kao situaciju gdje možemo testirati što sve tržište nudi.
Usporedi domaću IT industriju i prilike za karijeru danas i kad si počinjao?
Nisam siguran što da kažem jer sam danas 11 godina stariji i iskusniji. Imam onu već isfuranu frazu: “Joj, da mi je ova pamet prije 11 godina!”. Danas sigurno ima više firmi za započeti radni odnos, zasigurno puno više resursa za naučiti nove stvari, ima više načina kako svoje uratke pokazati široj masi…
Teško je usporediti prošlost i sadašnjost, tada je sadašnjost bila dobra, a budućnost nedohvatljiva. Danas ta ista sadašnjost je samo prošlost, a budućnosti nema kraja.
Imaš li neki savjet koji bi dao juniorima?
Dopustite mi da savjete napišem kao bullete, a ne rečenice 🙂
- Naučio sam jednom davno jednu frazu koju nikada neću zaboraviti radi smiješnog sadržaja, a i dobre poruke iza nje: “Tko nema u vugla, gugla!”.
- Slobodno vrijeme koristite za razvoj sebe kao osobe, bit će te si zahvalni jednom u budućnosti.
- S obzirom na to da pričamo o IT-u sad, samo pretvarajte svoje ideje u aplikacije, to je win-win situacija.
- Naučite započeti i završiti projekt, ne gledajte na kvalitetu istog. Svaki novi projekt će biti samo bolji.
- Probajte se svakog jutra probuditi i dovesti u situaciju da sami sebi kažete: “Pa kako ono jučer nisam bolje napravio!,” s time pokazujete samom sebi da napredujete, jer uviđate greške na vrijeme.
- Poslušajte kritiku uvijek, nije svaka negativna.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.