Kao što se moglo pretpostaviti kad je Facebook kupio Instagram, promjene u redoslijedu prikazivanja postova su neminovne. Iako se Facebookovom algoritmu prikaza sadržaja može štošta zamjeriti, odlučeno je da će se nešto slično primijeniti i na Instagram. Naravno, internet nije oduševljen time.
Hashtag #RIPInstagram od jučer hara Twitterom i ostalim društvenim mrežama, a, kao i kod svake veće promjene na ovakvim servisima, korisnici se glasno bune (podsjetimo, u siječnju smo pratili #RIPTwitter).
.@instagram 's competitors must be happy… #RIPInstagram
— Mark Bremond (@MBremond) March 16, 2016
Ah @instagram does a @twitter #feed twist, Lets show what WE think you find relevant #RIPInstagram
— Martin (@SpoekGTi) March 16, 2016
@instagram wtf? Some of us like chronology. Not everything has to be algorithm based #RIPInstagram
— Lows (@djaylows) March 16, 2016
Iako takvo “cviljenje” najčešće smatram beskorisnim i bespotrebnim, posebice jer će početi uskoro jenjavati i svi će zaboraviti da su se protiv nečega bunili prije nekoliko dana, ovaj sam put i sama iziritirana ovom promjenom. I Twitter, koji je počeo “prčkati” po redoslijedu prikaza tvitova, i Instagram, koji će tek to učiniti, bili su mi dragi upravo zbog svoje čistoće, jednostavnosti i kronologije. A sad to polako postaje prošlost.
Ne plačite za propuštenim sadržajem
Ne, ne zanimaju me tvitovi koje sam propustila jer je baš u tome bit – propušteni su. Twitter ima brz protok sadržaja i ne znači da moramo vidjeti baš sve. Ako je nešto doista kvalitetno ili je potaknulo raspravu, već ću to doznati na drugi način – ili ću vidjeti raspravu koja o tome još traje ili će mi netko dojaviti, ako se mene tiče, ili ću vidjeti u medijima, ako je riječ o tvitu kakve slavne osobe ili se tiče kakve aktualne ili kontroverzne teme. Ili ću propustiti, što i nije tolika šteta.
Ista je stvar s Instagramom – riječ je o “snapshotima” trenutaka koji se događaju sada ili bi barem tako trebalo biti. Ionako već smatram da su alati za “scheduliranje” postova, korištenje vanjskih aplikacija za dodatno uređivanje slika ili, nedajbože, grafika (kojima mislim da ni nije mjesto na Instagramu), ali i fotoaparata, a ne mobilnih uređaja za snimanje fotografija, dovoljno uništili čar Instagrama, što je jedna zasebna tema, a sad dolazi još i promjena načina prikaza sadržaja.
Prijatelji i omiljeni glazbenici na vrh, ostali…
Kao što se moglo i pretpostaviti, na vrhu feeda neće se više nalaziti najnoviji sadržaj, nego onaj za koji Instagram smatra da je za nas najvažniji. Naime, korisnici Instagrama u prosjeku propuste 70% sadržaja na svom feedu, tvrdi ova društvena mreža.
Redoslijed fotografija i videa bazirat će se na vjerojatnosti koliko ste zainteresirani za sadržaj, kakva je vaša veza s osobom koja postavlja sadržaj te tome koliko je sadržaj bezvremenski. Na početku ćemo se fokusirati na optimizaciju redoslijeda – svi će postovi i dalje biti tamo, samo će se prikazivati drugim redoslijedom.
Detaljnije, ako se fan kakvog glazbenika, na vrhu feeda nalazit će se snimka koncerta kad otvorite aplikaciju. Ako vaš najbolji prijatelj postavi sliku psića, nećete ju propustiti.
I tu dolazimo do problema. Instagram nas tretira kao da smo na Facebooku (i vjerojatno “vuče” dosta podataka s te društvene mreže). Međutim, na Instagramu pratim potpuno drugi set profila – nešto jesu prijatelji i rodbina, ali većinom su tu nepoznati ljudi koji postavljaju odlične fotografije, videe, zanimljiv, neobičan i oku ugodan sadržaj. Hoće li Instagram znati da mi je to važnije od mačića prijatelja s Facebooka (bez uvrede, mačići su super)?
(Eh, da, pratim i nešto slavnih osoba jer je to jedino mjesto gdje si dopuštam malo (ili puno) žutila. Ali to ne znači da želim vidjeti Grubnića na vrhu svog feeda svakoga jutra.)
Više interakcije, više oglasa, više novca
Kako piše The New York Times, Instagram, Twitter, Facebook i drugi servisi na ovaj način pokušavaju povećati interakciju i vrijeme provedeno u aplikaciji, posebice jer noviji servisi poput Snapchata u potpunosti mijenjaju način na koji konzumiramo sadržaj. Također, promjena na Instagramu bit će postupna – nov način prikaza sadržaja vidjet će samo manji postotak korisnika, a tek će kasnije novost biti dostupna svima.
Naravno, promjena neće utjecati na oglašivače, a Instagram se nada da će ovo pospješiti njegovo poslovanje. Što više korisnici koriste aplikaciju, to bolje za oglašivače koji mogu servirati više oglasa.
I to je bit cijele novosti – Instagram nam želi prikazivati relevantniji sadržaj na vrhu kako bismo se dulje zadržavali u aplikaciji kako bismo vidjeli što više oglasa. Yay?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Lara
16. 03. 2016. u 12:33 pm
#RIPInstagram kakvog smo poznavali… Prijatelje sam najmanje pratila, imam ih na Facebooku i uzivo i dovoljno je :), Instagram je sluzio upravo za ljude koje ne dodajem na FB jer se osobno ne poznajemo, ali i dalje imaju zanimljiv profil koji vrijedi pogledati.
Steta sto su oglasivaci uvijek ispred korisnika!