Analiza najpopularnijih .Me domena donosi zanimljive rezultate

‘Okus’ crnogorske .Me domene najviše vole Amerikanci, Kinezi i Japanci, a tek onda Crnogorci

Kakav utjecaj na rang internetske stranice ima duljina njenog imena? Starost domene? Korištenje isključivo slova, a ne brojki i drugih simbola u imenu? Možda nam neke od odgovora da iduća infografika koju je napravio hrvatski startup WhoAPI u suradnji s .me registrom u kojoj se analizira 1000 najpopularnijih .me domena.

Domain me top

Podsjetimo, .me je crnogorska nacionalna domena, a zahvaljujući značenju ‘me’ u engleskom, ali i pokojem drugom jeziku, a i uigranom timu koji se bavi promocijom i drugim marketinškim aktivnostima, postao je to itekako uspješan proizvod – tako je Crna Gora do danas ‘izvezla’ 800.000 domena. WhoAPI je analizirao njih 1000 s najboljim rezultatima prema Alexi i došao do zanimljivih zaključaka, a osnivač spomenutog startupa, Goran Duškić, kratko ih komentira:

Iznimno mi je impresivno korištenje Vise za v.me kao najkraće .me domene. Mislim da je jako osobno, upečatljivo i pamtljivo. U slučaju .me domenskog nastavka mislim da nije toliko bitna dužina domene, koliko je bitno da ta riječ u domeni ima simbiozu za nastavkom! Tu ima odličnih primjera kao što je planetarno popularni about.me.

Duže domene popularnije od kraćih

A zanimljivo je vidjeti i najduži primjerak domene među 1000 najpopularnijih – extraordinarilyawesomegalleries.me. Duže domene, one koje imaju 7 i više znakova, popularnije su od kraćih – od njih 1000, 595 spadaju u tu kategoriju. Također, 8,2% od istraženih stranica imaju brojku u svojoj adresi, a najpopularnija među njima je 7apps.me, što je možda u suprotnosti sa savjetom da se u imenu domene izbjegavaju brojevi i drugi simboli. Kako Duškić kaže:

Što se tiče samih rezultata koji pokazuju veliku posjetu na “dugim” domenama ili s brojkom i slično, to samo pokazuje da je sadržaj kralj i da često volimo pametovati oko toga što je dobro, a što nije bez nekakvih temeljnih činjenica. Na kraju to pametovanje ispadne samo prepričavanje nečega što smo pročitali na nekom blogu. Isto tako, s domenama kao u prodaji i marketingu ne vrijede jednaka pravila i savjeti za startupe i mega korporacije. 

Osim Aleksinog ranga, uzet je u obzir i Googleov Page Rank, koji određuje autoritet stranice, a čini se da su stranice s ovom domenom poprilično važne. Najviše domena hostano je na serverima u SAD-u, a to je i zemlja odakle dolazi najviše vlasnika stranica, što nije ni iznenađujuće, ali zanimljivo je što nakon nje slijede Kina i Japan. Također, neke od najpopularnijih .me domena stare su već sedam godina.

Više podataka pronađite u infografici, a svakako je zanimljivo usporediti tu infografiku s onom koja općenito istražuje top 1000 domena, koju je također izradio WhoAPI.

domain me infografika

Napomena: Osnivač i glavni urednik Netokracije, Ivan Brezak Brkan, savjetuje .Me domenu vezano za njihovu globalnu ‘content marketing’ strategiju.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Gaming

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Startupi

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Karijere

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.