Analiza najpopularnijih .Me domena donosi zanimljive rezultate

‘Okus’ crnogorske .Me domene najviše vole Amerikanci, Kinezi i Japanci, a tek onda Crnogorci

Kakav utjecaj na rang internetske stranice ima duljina njenog imena? Starost domene? Korištenje isključivo slova, a ne brojki i drugih simbola u imenu? Možda nam neke od odgovora da iduća infografika koju je napravio hrvatski startup WhoAPI u suradnji s .me registrom u kojoj se analizira 1000 najpopularnijih .me domena.

Domain me top

Podsjetimo, .me je crnogorska nacionalna domena, a zahvaljujući značenju ‘me’ u engleskom, ali i pokojem drugom jeziku, a i uigranom timu koji se bavi promocijom i drugim marketinškim aktivnostima, postao je to itekako uspješan proizvod – tako je Crna Gora do danas ‘izvezla’ 800.000 domena. WhoAPI je analizirao njih 1000 s najboljim rezultatima prema Alexi i došao do zanimljivih zaključaka, a osnivač spomenutog startupa, Goran Duškić, kratko ih komentira:

Iznimno mi je impresivno korištenje Vise za v.me kao najkraće .me domene. Mislim da je jako osobno, upečatljivo i pamtljivo. U slučaju .me domenskog nastavka mislim da nije toliko bitna dužina domene, koliko je bitno da ta riječ u domeni ima simbiozu za nastavkom! Tu ima odličnih primjera kao što je planetarno popularni about.me.

Duže domene popularnije od kraćih

A zanimljivo je vidjeti i najduži primjerak domene među 1000 najpopularnijih – extraordinarilyawesomegalleries.me. Duže domene, one koje imaju 7 i više znakova, popularnije su od kraćih – od njih 1000, 595 spadaju u tu kategoriju. Također, 8,2% od istraženih stranica imaju brojku u svojoj adresi, a najpopularnija među njima je 7apps.me, što je možda u suprotnosti sa savjetom da se u imenu domene izbjegavaju brojevi i drugi simboli. Kako Duškić kaže:

Što se tiče samih rezultata koji pokazuju veliku posjetu na “dugim” domenama ili s brojkom i slično, to samo pokazuje da je sadržaj kralj i da često volimo pametovati oko toga što je dobro, a što nije bez nekakvih temeljnih činjenica. Na kraju to pametovanje ispadne samo prepričavanje nečega što smo pročitali na nekom blogu. Isto tako, s domenama kao u prodaji i marketingu ne vrijede jednaka pravila i savjeti za startupe i mega korporacije. 

Osim Aleksinog ranga, uzet je u obzir i Googleov Page Rank, koji određuje autoritet stranice, a čini se da su stranice s ovom domenom poprilično važne. Najviše domena hostano je na serverima u SAD-u, a to je i zemlja odakle dolazi najviše vlasnika stranica, što nije ni iznenađujuće, ali zanimljivo je što nakon nje slijede Kina i Japan. Također, neke od najpopularnijih .me domena stare su već sedam godina.

Više podataka pronađite u infografici, a svakako je zanimljivo usporediti tu infografiku s onom koja općenito istražuje top 1000 domena, koju je također izradio WhoAPI.

domain me infografika

Napomena: Osnivač i glavni urednik Netokracije, Ivan Brezak Brkan, savjetuje .Me domenu vezano za njihovu globalnu ‘content marketing’ strategiju.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.