Velšanin Nicholas Johns Davies, novi je zaposlenik osječkog Inchooa, a radit će kao Magento developer. U Osijek ga je dovelo prijateljstvo koje je počelo u Team Fortressu, a zadržat će ga kvalitetan posao u jednoj od najpoznatijih IT firmi u Hrvatskoj.
Uz sve češće priče o iseljavanju iz Slavonije, osvježavajuće je čuti kako je novi zaposlenik osječkog Inchooa stigao čak iz Walesa, što ga čini, prema našim informacijama, prvim Velšaninom zaposlenim u najvećem slavonskom gradu.
Nicholas Johns Davies ili za prijatelje Nic ima 20 godina, a programiranjem se bavi oko tri godine. U Osijek ga je doveo čitav splet okolnosti, od online igranja do velikog znanja u baš onome što Inchoo traži. Kako bismo saznali kako je došlo do ljubavi Walesa i Hrvatske razgovarali smo s Nicom, a kako bismo vidjeli koliki je zapravo izazov zaposliti nekog iz Walesa nekoliko smo pitanja postavili i Nandinu Lončaru, office manageru Inchooa.
Koliko je teško zaposliti nekoga iz Walesa u Hrvatskoj?
Budući da je ovo vjerojatno jedini slučaj zapošljavanja Velšanina u Osijeku, želio sam znati kako je izgledao put do realizacije posla, i to od strane poslodavca. Kao što je i bilo, nažalost, očekivano, Nandino je rekao kako su do konačnog zaključivanja situacije imali nemali broj problema, prvenstveno jer je Wales u nešto drugačijoj situaciji nego ostatak EU kada je riječ o zapošljavanju u Hrvatskoj:
Ovdje se radilo o pomalo specifičnoj situaciji, a to je da je Wales, kao dio Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske, još uvijek dio Europske unije, pa zapošljavanje stranca iz EU ne bi trebao biti problem. Ali, UK je (uz još 4 države: Austriju, Maltu, Nizozemsku i Sloveniju) produžio moratorij, odnosno ograničenje zapošljavanja radne snage iz Hrvatske do 1. srpnja 2018. pa je i Hrvatska ista pravila primijenila prema državljanima tih država.
Kada su riješene ostale administrativne prepreke, za koje Nandino kaže da su potrajale oko sedam tjedana i uključivale podosta “skakutanja” između lokalne ispostave MUP-a i onog u Zagrebu, zaključeno je kako Nic može doći raditi u Osijek, vjerojatno na sreću i olakšanje svih prisutnih.
Po prvi puta kvote za strance, ali samo za one s fakultetom
Nandino kaže kako je ovo više izuzetak nego pravilo, jer za ostale građane EU ne vrijede ovakva pravila. Ipak, kvote za zapošljavanje vrijede za sve ostale, što je Inchoou do sada znalo zadati glavobolje:
Ove su godine po prvi puta dane kvote i za IT sektor (30 za softverske inženjere, tri za sistemske inženjere i pet za poslovne analitičare), međutim, vrlo je ograničavajuće što osobe koje apliciraju za te dozvole moraju biti softverski inženjeri, dakle VSS u tom konkretnom polju, što je u IT-ju više iznimka nego pravilo! Nama u Inchoou se često za posao javljaju iz Srbije i BiH, bilo je nekoliko vrlo dobrih i perspektivnih prijava, no nitko od njih nije zadovoljavao taj uvjet.
O trendu iseljavanja iz Osijeka
Budući da Inchoo sada aktivno popravlja prosjek županije čak i kada je riječ o strancima, pitao sam Nandina za komentar na sveprisutne naslove o iseljavanju i ulozi IT sektora kao jedne od temeljnih struja koje ovo mogu promijeniti:
Iseljavanje iz Osijeka je tužna stvarnost. Danas u Osijeku aktivnije zapošljavaju samo call centri i IT firme. Osječki IT sektor je vrlo dobar, jak i prepoznat, posla ima za sve koji znaju i žele raditi. Ima dosta kvalitetnih firmi, strukovna udruga Osijek Software City kroz pet godina postojanja stvorila je odličan ekosustav, ima puno raznih događanja, od predavanja i radionica, uglavnom besplatnih, do konferencija. Fakulteti su se također počeli uključivati i reagirati na potrebe struke, osuvremenjivati postojeće programe, surađivati s firmama i pokretati nove studije.
Dodaje kako je zapošljivog kadra više nego prije nekoliko godina, ali i da su potrebe za kvalitetnim kadrom veće.
U ovom konkretnom slučaju riječ je bila o skupu okolnosti, ali jest riječ i o nedostatku kadra. U svakom slučaju, drago nam je da smo barem malo uspjeli okrenuti trend iseljavanja.
Gaming kao najbolji networking
No da se vratimo na Nica i razloge koji su ga doveli u Hrvatsku! Naime, ljubav prema online igrama dovela ga je do posla u IT sektoru i to upravo u struci za koju se obrazovao. O tome kako je došlo do toga da je prije nekoliko dana živio u Walesu a danas radi u Osijeku, pitao sam Nica i dobio zaista zanimljive odgovore:
Sve je počelo kada sam upoznao nekoliko Hrvata kroz multiplayer FPS Team Fortress 2 kojeg sam u tom trenutku igrao. Počeli smo razgovarati gotovo svaki dan i moji novi prijatelji su mi mnogo govorili o životu u Hrvatskoj i tradicijama dijela u kojemu oni žive. Nakon toga sam odlučio posjetiti prijatelja u Osijeku na dva tjedna na odmoru, ali sam se onda odlučio prijaviti za posao. Razmišljao sam kako bi bilo super dobiti posao, a ako ne, svejedno mi ostaje dva tjedna odmora!
Čini se kako se Nicov odmor ipak nešto odužio te mi se čini kako će ipak ostati u Osijeku nešto duže nego što je to možda mislio kada je kretao na odmor. To je svakako pozitivna stvar za Inchoo, jer su dobili vrlo dobrog developera iz vedra neba. Ovo samo govori dovoljno o tome kako je posao u Osijeku zaista lako naći, ako imate kvalitete koje IT tvrtke traže.
Za Osijek ga vežu prijateljstva
Nic je kao razloge odabira Osijeka naveo to kako već poznaje nekoliko ljudi ovdje s kojima je postao vrlo dobar prijatelj, a u odnosu na Wales klima u ljetu je vrlo dobra. Također, Nic nije znao za Inchoo prije nego što je došao u Osijek, već je došao do ove tvrtke uz pomoć članova udruge Osijek Software City, koji su mu, kako kaže mnogo pomogli u pronalasku posla koji odgovara njegovim vještinama.
U skladu s problemima koje je naveo Nandino, i Nic je rekao kako se nije nadao da će proces zapošljavanja u Hrvatskoj biti toliko dug i zamoran, ali i kako mu to ne smeta previše:
Bilo je nekoliko problema s mojim dolaskom. Prije svega nisam uopće očekivao da će toliko trajati da dobijem dozvolu za rad, a iako sam mislio kako je sve gotovo kada sam ju dobio, morao sam odmah ispunjavati još papirologije!
Dobrodošao u Hrvatsku, Nic. Naviknut ćeš se brzo.
‘Najviše mi se sviđaju hrana i vrijeme’
Nic ističe kako je vrlo zadovoljan životom u Osijeku, i kako ga se jako dojmio grad. Ipak, najviše mu se sviđa toplo vrijeme i sjajna slavonska hrana. Priznaje kako mu malo nedostaje Wales, ali i kako je siguran kako će to proći s vremenom. No, Nic je od svog dolaska postao prava zvijezda u gradu, a za kraj našeg druženja pitao sam ga kako se nosi s novostečenom slavom:
Nisam imao pojma da ću dobiti ovoliko pozornosti samo zato što sam stranac u Osijeku, ovo mi je vrlo čudno i zanimljivo.
Nic ne govori mnogo, ali zato je većinom u pravu. Nadamo se kako će život u Osijeku biti vrlo dobar za njegovu daljnju karijeru u Inchoou, ali i da će ostati u mom rodnom gradu i zaljubiti se u njegovu ljepotu i slavonski način života kao i svatko tko ga je probao.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Damir
08. 05. 2019. u 5:08 pm
a gdje je sad Nick, dosao vidio pobjegao, nije radio mjesec dana u Inchoo koliko mu je dobro bilo. Pametnom dosta.