Na krilima suradnje s Finom, IDENTYUM bi trebao omogućiti dokazivanje identiteta putem aplikacije, bez papirologije, pokazivanja osobnih iskaznica i sličnih koraka.
Budućnost u kojoj za potvrdu identiteta na internetu koristimo aplikacije i servise, a ne osobne iskaznice, možda se donedavno činila kao daleka, ali to više nije slučaj, budući da se sve veći broj tvrtki u svijetu okreće razmišljanju o sustavima potvrde identiteta korištenjem tehnologije koja nam je dostupna. U svijetu u kojem možete ugraditi čip u sebe kako biste NFC-om otvarali vrata, ideja digitalne osobne iskaznice i sustava za potvrdu identiteta i nije tako luda, zar ne?
Tvrtka Identity Consortium nastoji razviti upravo jednu takvu digitalnu praksu za koju ipak nećete trebati čip, već samo mobitel. Već više od godinu dana rade na aplikaciji IDENTYUM koja bi uvelike olakšala proces potvrde identiteta na digitalnim platformama. S osnivačem ove tvrtke, Robertom Ilijašem, razgovarao sam o aplikaciji i njezinoj budućnosti ususret konferencije Shift Money na kojoj će se ovaj zanimljivi startup predstaviti, s ostalim fintech i regtech (regulatory tech) tvrtkama.
Robert kaže kako mu je ideja za ovakvu aplikaciju došla dok je radio u financijama i IT-ju, ali i iz osobnih iskustava iz života. Robert je uvidio kako postojeći mehanizmi identifikacije ne zadovoljavaju potrebe digitalizacije odnosa s krajnjim korisnicima te je odlučio razviti sustav koji će eliminirati potrebu za odlaskom u fizičke poslovnice za velik broj usluga. IDENTYUM vam tako može, primjerice, omogućiti da podignete kredit bez dolaska u banku, samo uz pomoć ovog sustava.
No, kako radi i što je to IDENTYUM točno? Robert pojašnjava:
IDENTYUM je platforma koja s jedne strane tvrtkama omogućava uslugu za besprijekornu identifikaciju njihovih korisnika, proces onboardinga, ekstrakciju podataka iz raznih izvora i legalno valjano potpisivanje dokumenata (sve uz eksplicitnu privolu korisnika), dok s druge strane krajnjim korisnicima (fizičkim osobama) kroz mobilnu aplikaciju omogućuje kreiranje digitalne osobne iskaznice tj. jednostavan alat za identifikaciju u digitalnom svijetu, upravljanje profilom i elektroničko potpisivanje dokumenata bez potrebe njihova štampanja, skeniranja i potpisivanja.
Identifikacija, autentifikacija, autorizacija
Kako bismo shvatili koje su to prednosti aplikacije IDENTYUM u odnosu na one “klasične” načine provjere identiteta, trebamo razmisliti o tome što je uopće identifikacija, a što autentifikacija, što autorizacija.
Naime, ova tri pojma često se isprepliću i brkaju, a zapravo se radi o prilično jednostavnoj gradaciji. Kada govorimo o identifikaciji, ona znači da se korisnik servisa prikazuje kao osoba X, dok autentifikacija znači provjeru da se doista radi o osobi X, a ne o osobi Y koja tvrdi da je netko drugi. Ovo se obično radi usporedbom fotografije na osobnoj iskaznici s licem osobe. Robert:
Naposljetku, autorizacija je proces provjeravanja da li određena osoba smije izvršiti određenu aktivnost ili ne – na primjer, smije li potpisati transakciju na Internet bankarstvu (ili je smije samo unijeti, a ne smije potpisati). Iz toga proizlazi da je uspješna identifikacija i autentikacija korisnika preduvjet za njegovu autorizaciju pojedinih aktivnosti.
Rekordno brzi pregovori s Finom
Procesi provjere identiteta tako su vrlo česti u poslovima s vladinim institucijama i bankama, a jedan od trenutno sporijih procesa jest registracija kod Fine za izdavanje digitalnog certifikaza, a za koji trebate proći čitav niz “papirnatih” koraka i na šalteru Fine potvrditi da ste zaista onaj koji tvrdite da jeste. Jasno, ovo se radi iz sigurnosnih razloga, ali budimo realni – i dalje može bolje i modernije.
Srećom, IDENTYUM je zanimljiv i zbog toga što je tvrtka nedavno realizirala ugovor s Finom, a koji je realiziran u rekordno brzom roku. Iako ovo ne bismo očekivali od državne i ktomu financijske institucije, Robert navodi kako je od inicijalnog kontakta do zaključivanja suradnje prošlo samo devet mjeseci, što je vrlo brzo ako uzmemo u obzir da se radi o zahtjevnim i kompleksnim identifikacijsko-autentifikacijskim mehanizmima.
Štosuradnja sa Finom donosi korisnicima IDENTYUM-a?
Suradnja s Finom donosi nam puno koristi, a ona najvažnija je da smo omogućili dodanu vrijednost našim budućim korisnicima, fizičkim osobama, jer će moći iz udobnosti vlastitog doma i vrlo jednostavno digitalno potpisati neki PDF ugovor ili bilo koji drugi dokument, a da taj njihov potpis ima pravnu valjanost te da nije vezan uz kriptografski uređaj (smart karticu i token) kojeg mora fizički posjedovati.
Kao i uvijek, zapinje se na odlukama od vrha
Suradnja s ovom institucijom tako će svakako biti vjetar u leđa za sve one koji svakodnevno posluju putem Fine, a ova suradnja značit će i bolje probijanje IDENTYUM-a u mainstream vode i dosezanje šire baze korisnika. Robert mi kaže kako najveće prepreke za šire korištenje ovog i sličnih sustava leže u činjenici da se ipak radi o nečem prilično novom i inovativnom, a samim time se šira populacija korisnika može osjećati prestrašeno i skeptično.
Robert kaže kako je ovo normalno, ali i da se trude ulagati u edukaciju šire javnosti o sigurnosti takvih sustava kako bi potencijalnim korisnicima pokazali da je korištenje ove aplikacije bolja i sigurnija alternativa. Robert dodaje kako na izazove nailaze i s prodajne strane:
Što se samih prodajnih prepreka tiče, generalni problem velikih tvrtki regije jest što je većina moći odlučivanja prenesena na strane vlasnike, tako da se lokalne uprave tvrtki nevoljko odlučuju na neke značajnije transformacijske odluke – ako uopće i imaju mandat da ih smiju donositi. Time nam se često razgovori u sljedećem krugu dodatno usporavaju i produžuje se ionako dugačak prodajni ciklus. S velikim tvrtkama, taj prodajni ciklus je obično između 12-24 mjeseca, zbog čega je upravo početak najteži – jer tih prvih 12-24 mjeseca treba preživjeti bez prihoda.
Sami odlučujete kome dijelite podatke
Samo korištenje IDENTYUM-a bit će vrlo jednostavno, kaže Robert. Nakon instaliranja aplikacije korisnici će unijeti neke osnovne podatke, poput email adrese, a potom i smisliti PIN koji će služiti kao ključ za sve njihove korisničke podatke. Važno je napomenuti kako se PIN ne zapisuje nigdje te nitko iz IDENTYUM-a ili njihovih partnera ne može doći do njega, jer je on zapisan isključivo u pamćenju korisnika. Korisnici će potom moći nadograđivati svoj profil i jačati njegovu vjerodostojnost raznim metodama:
Jednom kad kreira svoj početni identitetski profil, korisnik će taj profil moći unaprjeđivati tj. „jačati“ aktivacijom dodatnih autentikacijskih mehanizama (npr. liveness test, razgovor sa živim agentom, povezivanjem sa svojim Facebook/LinkedIn profilom i slično). Čim će korisnik imati „jači“ profil, to će mu biti lakše i brže će doći do raznih online usluga koje pojedine tvrtke nude. No, bitno je za izdvojiti da korisnik nad svime ima punu kontrolu te da je on jedini koji odlučuje hoće li, kada i koje mehanizme aktivirati, kao i hoće li, kada, koje podatke i kome dostaviti.
Ubuduće veći fokus na privatni sektor
Robert za kraj napominje kako je IDENTYUM-u cilj suradnja s privatnim sektorom, budući da je upravo on zapostavljen u velikom broju zemalja i do sada nije postojala adekvatna platforma koja bi omogućila da se kvalitetno digitalizira odnos tvrtke s građanima.
S IDENTYUM platformom primarno ciljamo privatni sektor i njegovu veliku potrebu za digitalizacijom poslovanja i odnosa s korisnicima. Nadamo se da će u određenom trenutku i javni sektor u RH prepoznati prednosti IDENTYUM platforme te se integrirati s njome – a do tad, fokusirat ćemo se na privatni.
IDENTYUM će biti dostupan za preuzimanje i korištenje početkom iduće godine, a ako sve prođe po planu mogao bi biti jedna od najboljih alternativa klasičnim sustavima potvrde identiteta za građane ne samo Hrvatske, već i drugih svjetskih zemalja.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mario Mioč
23. 11. 2019. u 9:04 pm
Sretno s idejom!
Mirko
24. 07. 2020. u 10:34 am
Još jedna glupost tzv. stručnjaka koji od dosade ne znaju što bi radili. To je nam je njenom isključivo onima sa boljim mobitelima i koji se dobro snalaze na kompjuteru. Za nas starije sa slabim mobitelima nikoga nije briga, a i objašnjenja su vam nikakva!
Ivan Brezak Brkan
27. 07. 2020. u 7:07 am
Ne vidim baš po čemu si procijenio da za vas nikoga nije briga, samo zato što se ovdje radi o inovaciji? Osobno sam svojim starcima “sa slabim mobitelima” pomogao da upoznaju ovakve “gluposti”, tako da mislim da je ovaj stav itekako nezdrav i negativan. Malo optimizma bi dobro došlo 🙂
Mirjana sekulić Vojta
31. 08. 2020. u 9:35 am
Sve sam poslala i zapelo je na Identyum-u.