Mogu li srednjoškolci osmisliti ideju za svoj startup i za nju napisati poslovni plan? Upravo je to provjerilo natjecanje "Ideja godine" čije se finale u petak odigralo u obliku natjecanja u 'pitchanju'.

Cilj natjecanja koje je organizirao portal Srednja.hr uz podršku visokih učilišta Algebra i Effectus, bio je potaknuti srednjoškolce da se kreativno izraze i uobliče svoje ideje u održive poslovne planove.
Pritom su im na raspolaganju bili i članovi žirija kako bi im pomogli u razradi ideja, ali i u primjeni tehnologija za realizaciju projekata – Marko Matijević (Srednja.hr), Hrvoje Balen (Visoko učilište Algebra) te Nataša Trojak (Visoko učilište Effectus). Na završnom im se natjecanju, održanom u petak, kao gostujući član pridružio i Mihovil Barančić, poduzetnik i jedan od osnivača Zagrebačkog inkubatora poduzetništva.
Pobjedničke ideje
Treće mjesto osvojila je ekipa iz Elektrotehničke škole Zagreb, koju čine Borneo Culović, Ivan Bukvić, Tomislav Jug i Patrik Pongrac s mentoricom Dalmom Mišurom. Njihov projekt Lex je sustav namijenjen poduzetnicima kako bi na vrijeme dobili informacije o svakom novom propisu, izmjeni ili dopuni.
Drugo mjesto osvojili su đaci Srednje škole “Vladimir Gortan” iz Buja – Melisa Keranović, Samanta Mulić i Martin Purišić – koji su pod mentorstvom Dolores Mihelić Malbašić osmislili EYE code, svoj pandan QR kodu, koji u svom crno-bijelom modulu sadrži razne informacije.

Pobjednici dolaze iz Prirodoslovne i grafičke škole Rijeka: Marin Nižić, Slavica Blašković, Kristijan Žic uz pomoć mentora Matije Rubinića na svoju su ideju došli promišljajući o svojoj budućnosti:
Razmišljajući o budućnosti i o tome što bismo mogli raditi nakon završetka školovanja došli smo do zaključka kako de biti teško probiti se na tržište vlastitim idejama ili znanjem budući da je nezaposlenost u Hrvatskoj i regiji velika. Teško je čak i ljudima s doktoratima doći do izražaja. Budući da ovaj put nismo sami s našim razmišljanjima, odlučili smo zajedno ovom problemu stati na kraj ili barem povećati šanse sebi i drugima. Način na koji bismo riješili ovaj problem leži u ideji o izradi servisa koji bi se u ovim teškim vremenima i općoj monetarnoj krizi bavio trampom. Nadjenuli smo mu simpatično ime Trampolin.
Prvi poduzetnički koraci
Među deset projekata finalista našao se i “pametni stup”, mobilna aplikacija koja će povezivati učenike koji trebaju pomoć u savladavanju gradiva to one koji su im spremni pomoći, aplikacija za odabir odjeće prema prigodi, aplikacija koja bi u stvarnom vremenu pokazivala korisnicima gdje se nalazi autobus koji čekaju, aplikacija za online učenje jezika te maske za mobilne uređaje s promjenjivom pozadinom.
Marko Matijević, osnivač portala srednja.hr koji stoji iza natjecanja, rekao je ovom prilikom kako je zadovoljan odazivom te projektima:
Sretni smo što projekt svake godine dobiva na značaju i što ga učenici zajedno sa svojim mentorima prepoznaju kao kvalitetnim. Svi koji su sudjelovali na današnjem finalu su pobjednici jer su se odvažili razmišljati o poduzetničkim pothvatima, a nadamo se da će im iskustvo u Ideji godine pomoći u budućim planovima i razvoju.
Pobjednički tim “Ideje godine” osvaja i studijsko putovanje u neku europsku destinaciju, no uz to dobivaju mogućnosti savjetovanja i vrijeme s mentorima kako bi mogli dalje razvijati svoj projekt.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.