Idući tjedan, točnije u četvrtak, 28. rujna, vrijeme je za ovogodišnje izdanje Idea Knockouta te da saznamo tko će biti hrvatski izlagači na CES-u 2018, najvećem svjetskom sajmu novih tehnologija koji se početkom siječnja održava u Las Vegasu.

Regionalno natjecanje tehnoloških ideja Idea Knockout 2017, u organizaciji BUG-a ove će se godine održati u HUB385, a okupit će 20 timova koji će se boriti za pobjedu i odlazak na CES 2018, najveći svjetski sajam novih tehnologija koji se već tradicionalno početkom siječnja održava u Las Vegasu. Podsjetimo, lani je tu priliku iskoristio riječki robot-pauk STEMI, a godinu prije hrvatski startup Streaming Solutions sa svojim projektom VYOOCAM.
Ususret ovogodišnjem natjecanju poznati su i ovogodišnji sudionici. O kome je riječ? Krenimo redom!
Tko su ovogodišnji natjecatelji?
1. CircuitMess – MAKERbuino
MAKERbuino je uradi-sam prijenosna igraća konzola nalik na Nintendov GameBoy, mladog Alberta Gajšaka. MAKERbuino korisnici sastavljaju sami uz upute koje su svima dostupne besplatno na internetu, a projekt se može pohvaliti i uspješnom crowdfunding kampanjom.
2. Baggizmo Wiseward
Baggizmo Wiseward je pametni novčanik čija je osnovna funkcija povećanje sigurnosti kreditnih kartica, zaštita osobnih dokumenata i uočavanje krivotvorenih novčanica putem integrirane tehnologije, a također se može pohvaliti uspješnom Kickstarterom kampanjom sredinom ove godine.
3. Vollo
Vollo razvija sustav za centralno rezerviranje prijevozničkih karata koji će prijevoznicima omogućiti revolucionaran način praćenja prodaje.
4. SightRun
Projekt koji pomaže svima koji se bave trčanjem da uživaju u svojoj rekreaciji čak i kada su na putu. Aplikacija kombinira trčanje s razgledavanjem grada.
5. Me.mum
Me.mum je aplikacija za utvrđivanje, odnosno detektiranje plodnih dana kod žene, u produkciji jednog od osnivača Crnog jajeta.
6. Aspida
TVizzy je video-push notifikacijska aplikacija koja korisnicima nudi video-isječke vijesti i/ili bitnih sportskih događanja odmah kada se dogode. Trenutačno omogućuje praćenje nogometnih utakmica prve i druge HNL, a može se pohvaliti uspješnom Funderbeam kampanjom.
7. Eynio Remote
Tim Eynio razvija platformu za automatizaciju doma i nadzor. Osim softverske platforme, razvijen je i Eynio Remote – uređaj koji se sastoji od OLED ekrana i tipki s kojim je moguće upravljati s raznim uređajima unutar doma, uz mogućnost signalizacije u slučaju da se negdje zametne.
8. Reaktor FPV.One
Reaktor FPV.One su prve zatvorene naočale na svijetu namijenjene upravljanju dronovima i ostalim autonomnim vozilima kroz iskustvo virtualne, odnosno dopunjene stvarnosti.
9. PickUp
Cilj projekta je stvoriti platformu baziranu na pametnim košaricama za kupnju robe u trgovini koje prepoznaju ubačene proizvode. Pri dolasku na blagajnu poznati su sadržaj i ukupna cijena kupovine te korisnik samo treba obaviti plaćanje.
10. Pointers
Jedinstvena putnička platforma koja sadrži sve relevantne informacije o destinaciji – kategorizirane, produkcijski obrađene i prezentirane ‘na dlanu’ turista. Ista platforma također nudi sve informacije o događanjima i lokacijama istih, a samu destinaciju promovira foto, video i VR 360° materijalom na društvenim mrežama.
11. Melanoma Check
Tim stvara mobilnu aplikaciju koja će na temelju jedne fotografije moći procijeniti zloćudnost madeža, te preporučiti pravovremeni odlazak doktoru u svrhu prevencije raka kože.
12. Sunthetic – Solar case charger
Futrola za iPhone 6, 6S i 7 koja je ujedno i power-bank napajan solarnom energijom. Donosi 140% autonomije bateriji iPhonea te se sastoji od komponenti odobrenih od strane Appleovih preferiranih dobavljača.
13. Axiomi – Modax
Koncept i prototip modularnog 3D printera za „prosumere“ koji se može koristiti i za lasersko graviranje. Konačni cilj projekta je stvoriti stolni stroj namijenjen stvaranju prototipova proizvoda s inženjerskim materijalima u FDM/FFF tehnologiji.
14. CouchCoach
CouchCoach je aplikacija namijenjena košarkaškim navijačima i ljubiteljima košarke u kojoj se mogu oprobati kao košarkaški treneri, to jest savjetnici trenera u toku utakmice koju gledaju uživo ili preko TV-a.
15. Erebus
Erebus kućište jest prvo računalno kućište u svijetu koje posjeduje jedinstvenu mogućnost proširivanja svojih dimenzija u duljinu radi podržavanja svih komponenata bez kupovanja drugih i većih kućišta.
16. LenTinTin – Robotsko kazalište lutaka – http://lentintin.com/
Robotsko kazalište lutaka je uređaj koji omogućuje učenicima izradu kratkih predstava umjesto tradicionalnog pisanja odnosno odgovaranja lektire. Kombinira znanja iz STEM predmeta s likovnim, glazbenim i jezicima.
17. PicUp
PicUp je namijenjen korisnicima koji žele jednostavnost spremanja, dijeljenja i organizacije fotografija na događajima kojima su prisustvovali.
18. Kazoze
Kazoze je online platforma koja pomaže ljudima u traženju odgovarajućeg poslodavca ili posla.
19. Parklio
Pametna barijera za parkiranje koja se napaja solarno te fizički onemogućuju neautorizirano parkiranje, ujedno pobjednik ovogodišnjeg zagrebačkog izdanja natjecanja Get in the Ring.
20. Hacksplosm Team
Kreiranje online natjecanja u programiranju botova koji igraju osmišljenu igru. Natjecanja su koncipirana tako da testiraju generalno rješavanje problema vezano uz neku specifičnu vještinu. Projekt uz natjecanja kreira i softversku platformu koja će olakšati organizaciju i izvedbu hackathona.
Što očekuje pobjednike?
Najbolje timove Idea Knockouta očekuju vrijedne nagrade. Najbolje plasirani tim čeka put u Las Vegas i izlagački štand na CES-u 2018 i to za dva predstavnika tima, što uključuje i pokriven trošak aviokarte, hotelskog smješta u Las Vegasu te izlagačkog štanda na Eureka Parku u sklopu CES-a. Tri prvoplasirana tima također će dobiti i priliku za predstavljanje pred publikom na Bug Future Showu 2018 koji će se održati u Zagrebu.
Idea Knockout 2017 održava se uz generalno pokroviteljstvo Hrvatskog Telekoma, a sponzori su Visoko učilište Algebra, Zagrebačka banka, HUB385, Uber i Beck’s pivo. Događaj će pratiti i Netokracija, a organizatori podsjećaju kako je ulaz slobodan za sve zainteresirane, a događaj počinje u 10 sati, dok se više informacija može pronaći na službenim stranicama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.