Idu Prester znamo kao glazbenicu i voditeljicu, a jedan od njenih idućih voditeljskih zadataka bit će Netokracijina konferencija Ladies of New Business. Tema? Izazovi (ali i prilike) koje donosi majčinstvo u dinamičnoj digitalnoj i IT industriji.
Majčinstvo je divno, ali majčinstvo je i izazov, posebice u kombinaciji s razvojem karijere u dinamičnoj digitalnoj i IT industriji. Upravo tim riječima predstavljamo iduću Netokracijinu konferenciju Ladies of New Business čije će se sedmo izdanje održati 26. ožujka u Algebra LABu u Zagrebu.
Iskreno, nisam ni sama bila svjesna koliki izazov ulazak djeteta u život može predstavljati dok to nisam i sama doživjela. Najteži su bili oni prvi dani, tjedni, mjeseci – posvetila sam se majčinstvu, ali istodobno bila u strahu da ću ispasti “iz štosa” s poslovne strane. Digitalna industrija je dinamična, svaki dan se događa nešto novo! Što ću propustiti? Hoću li uopće više biti konkurentna jednom kad se vratim na posao? Kako će uopće izgledati moj radni dan kad se vratim? Kako će kolege prihvatiti moje odsustvo?
Upravo su ti strahovi s kojima sam se susrela, a koji su me uhvatili nespremnu, potaknuli razgovore s drugim majkama iz ove industrije (znate tko ste!), a potom i cijelu konferenciju posvećenu upravo toj temi.
“Djeca su me stavila u strog koordinatni sustav.”
Više detalja o temama i sudionicima otkrivat ćemo idućih tjedana, a za početak predstavljamo voditeljicu, Idu Prester, koja otkriva do koje ju je mjere majčinstvo uzdrmalo. A to je, kako kaže, dramatično, u svim smjerovima i na sve načine.
Mislim da je manja promjena onim osobama koje su inače uredne, disciplinirane, organizirane. Ja sam u prirodnom stanju apsolutni kaos. Štreber sam jedino što se posla tiče, ali privatno sam bila bez ikakvog reda i rasporeda. Neuredna, stvari pobacane po kući, nikad fiksni obroci, jedem što stignem i gdje stignem, spavam kod kojeg se prijatelja zateknem, kuća mi je bila kao kolodvor, svi su mogli uletjeti i prespavati bez najave.
Djeca su me stavila u strog koordinatni sustav. Zna se kad se kuha, kad se jede, kad se radi, kad se ide po djecu u vrtić, kad je park, kad je rođendan, kad vozimo tricikl. I zapravo mi je i dobro došlo da se malo uozbiljim, dosta sam čekala. 🙂
Dodaje kako je shvatila da joj je vrijeme najvrjedniji resurs, dok je sve ostalo sporedno. Samim time, iako vremena ima manje, pokušava ga bolje rasporediti, stoga pomnije bira projekte u koje će se upustiti, a troši ga što je moguće više na ljude koje voli i stvari koje je zanimaju.
Prednosti i mane slobodnih zanimanja
Idin posao daleko je od onog klasičnog “od 9 do 5”. Na Ladies of New Businessu upoznat ćemo i druge majke koje imaju tu fleksibilnost upravljanja vlastitim radnim vremenom, ali i vidjeti koje su mane takvog načina rada. Kakvo je Idino iskusvo?
Puno puta zažalim što nemam “normalan” uredski posao, odradim svoje i vratim se kući ne razmišljajući više o njemu. Ali nije mi tako grah pao. Sa svojim poslovima sam fleksibilnija, puno radim od kuće, pišem, pripremam se za projekte koje vodim, komponiram.. Pa se lako organiziram da sam cijeli dan s mladuncima kad su bolesni i ne idu u vrtić, kad je neka proslava, izlet…
Ali teško mi padaju stalna putovanja. Svaki tjedan barem jednom otputujem radi neke konferencije koju radim, eventa, svirke, DJ-anja… Da nemamo baku i didu na raspolaganju, ne znam što bismo. Krpamo se. Svaki posao ima svoje prokletstvo.

Upravo zbog specifičnosti svog posla nije išla ni na porodiljni dopust nakon rođenja svoje djece. Priznaje da joj je malo žao zbog toga.
Voljela bih da sam se godinu dana mogla posvetiti samo bebi. Na zapadu takav stav smatraju tipično balkanskim i regresivnim, tamo majke rade već tri mjeseca nakon poroda. Meni je dugi porodiljni divan koncept, bilo da je samo majka stalno prisutna ili da se izmjenjuju mama i tata. Moji Roko i Rio nisu imali tu privilegiju, ja sam odmah krenula i sa svirkama i s vođenjima, imala sam jako kratku pauzu. Poslove sam doduše ipak filtrirala, ali nije se stajalo u mjestu. Zašto, pitam se i sama? Mogla sam reći: ne, ne, ovu godinu pauziram.
Nisam se usudila, evo sasvim otvoreno. Moj posao je specifičan. Nema puno klijenata, malo smo tržište. Ako se ne pojavljuješ par mjeseci, nema te, zaborave te. Nitko mene neće čekati s praznim mjestom ispred laptopa, nemam ugovora, nemam nikakve zaštite. Ovo je posao iz projekta u projekt, iz dana u dan, svaki mjesec je nov početak. Tako da su bake i dide bile kamen temeljac prvih godina.
Potrebno je (digitalno) selo da bi se odgojilo dijete
Kažu da je potrebno da bi se odgojilo dijete, a naše je selo u posljednje vrijeme postalo itekako digitalno. O zajednicama majki i roditelja općenito na društvenim mrežama više ćemo govoriti na samoj konferenciji, kao i o njihovim prednostima i manama. Ida priznaje da se nije puno uključivala u takve zajednice, ali se znala konzultirati s “doktorom” Googleom.
Sjećam se kad sam prvi put uguglala “beba ne kaki 3 dana” pa onda “beba povraća u dalj”. Sve mi je bilo strašno i nepoznato, paranoje su me prale stalno. A tek kakve savjete sam tamo pročitala… Stvarno se svašta može naći na internetu, moraju se dobro provjeravati izvori, to je danas glavni trik.
Jedna od mana online zajednica majki jest i netrpeljivost koja često ide do razine negativne pojave sramoćenja drugih majki (mom shaminga) samo zato što imaju drugačije stavove ili odabire. I Ida se susrela s tom pojavom.
Uvijek će biti onih koji sasvim drugačije pristupaju odgoju, a bome i onih koji bi se samo svađali i ne možeš im udovoljiti nikako. Nije dobro ni da djeca spavaju sama u sobi – bezdušna si, trebaju ljudsku toplinu, a ni da spavaju s tobom u krevetu – ostat će ti prilijepljena zauvijek. Nekima je perverzno da ih dugo dojiš, drugima si nemajka ako nemaš kraste na bradavicama do predškolskog.
Ne uvlačim se u rasprave, imam svoj put s kojim se djeca i ja osjećamo ugodno i lijepo nam je. Ništa drugo nije važno.
Tehnologija – blagoslov i proklestvo za roditelje (i djecu)
To što je tehnološka i digitalna zajednica dinamična ne donosi problem samo u razvoju karijera, jer treba moći uhvatiti tijek sa svim promjenama. Problem to predstavlja i kod odgoja djece, jer prevelika izloženost tehnologiji nosi sa sobom razne opasnosti. Upravo je na tu temu Ida pisala kolumnu za portal Zadovoljna.hr prije nekoliko mjeseci, a svjesna je da prave opasnosti tek dolaze.
Teško se tu snaći, jer se klinci danas sto puta bolje snalaze u tom svijetu od nas velikih, koji bi im trebali soliti pamet. Zabrane su samo kratkoročno rješenje. Sve se opet vraća na izgradnju odnosa između djece i roditeljima. Kako sagraditi povjerenje, bliskost, samopouzdanje… To je tajna roditeljstva.
Novo vrijeme donosi sasvim nove izazove. Njihovo ponašanje na internetu bit će im glavna osobna karta u budućnosti, od prvog stisnutog lajka i objavljenog slova. To nosi veliku odgovornost koje moraju biti svjesni. Privatnosti u ovom našem starinskom smislu oni više neće imati. Internet pruža i razne nove momente bullyinga i predatorskih uleta…
Roditelj poludi kad o tome krene razmišljati, a često ima i vrlo malo uvida u tu sferu. Malce moramo odgajati da sami nauče “voziti” u online galaksiji, da razlikuju dobro i zlo, da reagiraju i ponašaju se baš kao i u stvarnom svijetu. A kad bilo što zapne – tu smo.
“Radim najbolje što znam”
I, za kraj, ne možemo ne izbjeći temu onog mitskog balansa kojemu svi toliko težimo, posebice u kontekstu obiteljskog života i karijere.
Svim mamama je taj balans jako pipkav i stalno sumnjamo da ili nismo dobre mame ili da (više) nismo dobre u svom poslu. Od žena se općenito uvijek puno očekuje, odgajaju nas da nikad sobom nismo zadovoljne, uvijek u nečem failamo. Muškarci nemaju takav pritisak, posebno na obiteljskom planu.
Koji put se i meni čini da se raspadam i da je nemoguće odjednom biti i najbolja mama i najbolja kuharica i žena i ljubavnica i radnica i cosmo djevojka sa širokim osmijehom. Dan bi nam trebao trajati bar 50 sati. Moj recept je – radim najbolje što znam. Trudim se, griješim, padam, ustajem i guram dalje. Mislim da je to jedini pravi put.
Zanima vas više? Prijavite se za Ladies of New Business (i povedite klince)!
Ida će 26. ožujka, u Algebra LABu, voditi Ladies of New Business – Moms (and Dads) Edition – powered by A1 gdje ćemo pričati više o svim temama kojih smo se ovdje dotakli. Tko će nam se još pridružiti? Otkrijte prve sudionice na webu i ne zaboravite se prijaviti. Ulaz je, kao i uvijek, besplatan, a broj mjesta je ograničen, posebice za paralelan program za djecu od 6 do 12 godina!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivan
03. 03. 2019. u 10:33 am
Uz duzno postovanje autoru i Idi. Ali molio bih lijepo obrazlozenje zasto uopce ovakvi clanci postoje na “tehnoloskom site-u”. Mislim ok, takav je posao pa se radi 0/25, ali kukati ili skupljati poene nekakve na tech site-u mi nema bas nekog smisla.
Mia Biberović
04. 03. 2019. u 7:58 am
Pozdrav, Ivane! Ako pratiš Netokraciju, vjerojatno si primijetio da organiziramo konferenciju Ladies of New Business, posvećenu položaju žena u IT i digitalnoj industriji. 26. 3. održava se sedmo izdanje događaja u Zagrebu, posvećeno majkama koje rade u spomenutim industrijama, a Ida će biti voditeljica: http://www.netokracija.com/events/ladies2019/hr/
S obzirom na to su te industrije vrlo dinamične, novosti se događaju gozovo na svakodnevnoj razini, htjeli smo provjeriti kako majke, ali i očevi, usklađuju privatno vrijeme s poslovnim, posebice rodiljni i roditeljski dopust – brinu li se kako će se to odraziti na njihovu karijeru, a i kakve prednosti te nove poslovne prilike donosi tehnologija baš u takvim slučajevima.
Ida možda ne dolazi iz tih industrija, ali svakako smo željeli i nju predstaviti. Neki od izazova koje ona spominje vezani su uz freelanceanje, oblik poslovanja koji je čest u tim industrijama. No, u idućim danima ići ćemo više u teme koje su uže vezane uz industrije koje inače pratimo. Hvala što si “otrpio” ovu malo netipičnu temu za nas. 🙂