Ida Pandur preuzima ulogu General Menagera u NEAR Balkans Hubu

Ida Pandur preuzima ulogu General Menagera u NEAR Balkans Hubu

Kako je poznata osnivačica i digitalka od agencija, korporacije i vlastite tvrtke u web2 svijetu došla do blockchain huba usmjerenog na web3?

Ida Pandur prošla je sve glavne puteve jedne digitalne stručnjakinje. Od Degordiana pa potom i Grey globalne agencije, zaplovila je poduzetničkim vodama kroz ENTG, da bi par godina nakon, akvizicijom ENTG tima, došla i u globalno poznatu korporaciju – EY.

Danas je mnogima koji ju prate na mrežama poznato da je Ida iz tih web2 voda doplivala u web3 ocean kroz nedavno pokrenut NEAR Balkans Hub, organizaciju koja je usmjerena na podržavanje i osnaživanje ekosustava oko blockchaina NEAR, u Hrvatskoj i regiji.

Na poziciji General Managerice, s kolegama Lukom Sučićem, Velimirom Žagarem i Edijem Sinovčićem, Ida želi uz blockchain NEAR uspostaviti web3 temelje u regiji. Ususret tome iskoristili smo priliku saznati više o njenom prelasku iz web2 u web3 karijeru.

A ako itko zna kako se prebaciti iz web2 u web3 karijeru, to je Ida. Zato ne propustite i njezin osvrt i savjete na temu sutra, 21. travnja u 17:00, u Wespa Spaces (potrebna je prijava!). U Podcast Studiju uz Ivana Brezaka Brkana i Miu Biberović Ida će nam u detalje ispričati svoje karijerne i blockchain ispovijesti te kako se radi marketing u web3 sferi…

“Nitko mi nije znao objasniti kako moja firma može legalno kupiti Bitcoin”

Za one koji ne znaju, Ida je oko blockchaina i povezanih stvari bila i privatno angažirana, kako je to sve krenulo?

Krenulo je 2015. godine. Poznanik s kojim sam do tada popila 2-3 kave u dvije godine pozvao me na kavu i počeo mi pričati o bitcoinu kako je to “the next big thing” i kako želi svima, za koje vidi da su više poduzetnički i inovativno nastrojeni, objasniti koja je tu prilika. Čak mi je rekao da ako ne znam kako da sama uložim, da on može za mene.

U tom trenu Ida kaže kako je svaku lipu ulagala u svoju tvrtku i odlučila je ovu ulagačku avanturu preskočiti, ali poznanik joj je “posijao misao u glavu”…

U 2016. smo aktivirali razgovore o blockchain i kriptu u mojoj firmi ENTG, tada smo po metodi “uradi sam” složili i svoj miner, a ja sam uložila svoje prve kune u BTC-ove i ETH-ove. Nikad neću zaboraviti da sam htjela uložiti dio firmine dobiti u BTC, ali nitko mi nije znao objasniti kako moja firma može legalno kupiti Bitcoin.

Kako i zašto se odlučila posvetiti blockchainu i profesionalno?

U posljednjih godinu dana mi se svašta izdogađalo profesionalno i privatno. Preispitujući sebe i svoje interese i motivaciju, shvatila sam da je vrijeme za jednu sistemsku promjenu u smislu daljnjeg razvoja i učenja. Blockchain je tema koju sam se uhvatila da najviše gledam, čitam, proučavam izvan radnog vremena.

Ležala sam bolesna u krevetu ovog prosinca, i tada sam donijela odluku – promjena će biti u smjeru Web3 na koji god način. Osjećaj oko ove industrije mi je kao 2009. kada sam ušla profesionalno u social media i digital marketing. Top nabrijani i pametni ljudi, prepuno inovacija, brze egzekucije, test&learn, s ključnom razlikom da je ovo još bar 100x brže, komplesnije i većih mogućnosti od npr. Facebooka 2009.

Doslovno se gradi cijeli jedan novi hrabri svijet velikih mogućnosti s potencijalom lude disrupcije svih industrija i jednostavno želim biti dio toga.

Kako osobno gleda na poziciju NEAR-a na tržištu?

Kako se NEAR može istaknuti u narednom periodu? I kakvu ulogu u tome se nada da će NEAR Hub Balkans imati?

NEAR protokol nije možda najrazvikaniji blockchain na tržištu globalno, i samim time, nije “top of the mind” onima koji žele razvijati projekte na blockchainu. Međutim, NEAR je jedan od tehnološki najnaprednijih rješenja, brz, jednostavan, skalabilan i zato ima dobar razlog zašto.

Dodatno, u jakoj je uzlaznoj putanji globalno, privlači stalno nova partnerstva, vezane projekte i runde investicija upravo jer je cjelokupan ekosustav osmišljen s fokusom na korisničko iskustvo. I tu vidim priliku da kroz lokalizirani pristup i prvu pravu potpunu podršku jednog blockchaina u regiji, možemo s NEAR-om pomoći onboardati kompanije, timove, studente, developere i sve zainteresirane za web3 na pravilan način i samim time omogućiti regiji i NEAR-u da zajedno rastu i razvijaju uspješne priče.

Što za web3 misli da će joj biti od koristi iz web2 karijere?

Dosta toga što trenutno rade u okviru NEAR Balkans Huba temelji se na edukaciji i širenje svjesnosti o web3 i NEAR-u, kao i na promociji proizvoda. Stoga Ida ističe kako će joj znanje iz marketinga i digitala svakako biti relevantno. Ali i poznavanje startup kulture, dodaje.

Dodatno, struktura i orijentacija ka rezultatima, uspostavljanje procesa (ali samo onih nužnih) upravljanje timovima, vođenje financija, HR, upravljanje dionicima (stakeholderima), sve su to bitne stvari koje sam radila i prije, a koje će mi svakako biti od pomoći i u NEAR Balkans Hubu.

Web3 je jedan prirodan nastavak na Web2 i mislim da će se svaki dosadašnji Web2 profi bilo da se radi o biznis ili razvojnom dijelu, moći super uklopiti u taj svijet. A o novim generacijama koje su i će biti Web3 native neću ni govoriti, mislim da je to super tema za jedan idući članak 🙂

U prvoj godini rada Ida navodi kako imaju ambiciozne ciljeve za cijelu regiju pa je fokus usmjeren na ispunjavanje istih. Više možete saznati u najavnom članku o NEAR Balkans Hubu, a ukratko: žele educirati tržište o potencijalima web3 industrije i NEAR-a, pomoći partnerima razviti stvari na NEAR-u, certificirati developere, povezati zajednicu kroz meetupove…

Osobno joj je plan u narednom periodu što više naučiti o web3 tehnologijama te skupa s timom postaviti regionalne projekte i talente na svjetsku blockchain kartu. Sretno im bilo!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Netokracija Podcast

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.