Kako je poznata osnivačica i digitalka od agencija, korporacije i vlastite tvrtke u web2 svijetu došla do blockchain huba usmjerenog na web3?
Ida Pandur prošla je sve glavne puteve jedne digitalne stručnjakinje. Od Degordiana pa potom i Grey globalne agencije, zaplovila je poduzetničkim vodama kroz ENTG, da bi par godina nakon, akvizicijom ENTG tima, došla i u globalno poznatu korporaciju – EY.
Danas je mnogima koji ju prate na mrežama poznato da je Ida iz tih web2 voda doplivala u web3 ocean kroz nedavno pokrenut NEAR Balkans Hub, organizaciju koja je usmjerena na podržavanje i osnaživanje ekosustava oko blockchaina NEAR, u Hrvatskoj i regiji.
Na poziciji General Managerice, s kolegama Lukom Sučićem, Velimirom Žagarem i Edijem Sinovčićem, Ida želi uz blockchain NEAR uspostaviti web3 temelje u regiji. Ususret tome iskoristili smo priliku saznati više o njenom prelasku iz web2 u web3 karijeru.
A ako itko zna kako se prebaciti iz web2 u web3 karijeru, to je Ida. Zato ne propustite i njezin osvrt i savjete na temu sutra, 21. travnja u 17:00, u Wespa Spaces (potrebna je prijava!). U Podcast Studiju uz Ivana Brezaka Brkana i Miu Biberović Ida će nam u detalje ispričati svoje karijerne i blockchain ispovijesti te kako se radi marketing u web3 sferi…
“Nitko mi nije znao objasniti kako moja firma može legalno kupiti Bitcoin”
Za one koji ne znaju, Ida je oko blockchaina i povezanih stvari bila i privatno angažirana, kako je to sve krenulo?
Krenulo je 2015. godine. Poznanik s kojim sam do tada popila 2-3 kave u dvije godine pozvao me na kavu i počeo mi pričati o bitcoinu kako je to “the next big thing” i kako želi svima, za koje vidi da su više poduzetnički i inovativno nastrojeni, objasniti koja je tu prilika. Čak mi je rekao da ako ne znam kako da sama uložim, da on može za mene.
U tom trenu Ida kaže kako je svaku lipu ulagala u svoju tvrtku i odlučila je ovu ulagačku avanturu preskočiti, ali poznanik joj je “posijao misao u glavu”…
U 2016. smo aktivirali razgovore o blockchain i kriptu u mojoj firmi ENTG, tada smo po metodi “uradi sam” složili i svoj miner, a ja sam uložila svoje prve kune u BTC-ove i ETH-ove. Nikad neću zaboraviti da sam htjela uložiti dio firmine dobiti u BTC, ali nitko mi nije znao objasniti kako moja firma može legalno kupiti Bitcoin.
Kako i zašto se odlučila posvetiti blockchainu i profesionalno?
U posljednjih godinu dana mi se svašta izdogađalo profesionalno i privatno. Preispitujući sebe i svoje interese i motivaciju, shvatila sam da je vrijeme za jednu sistemsku promjenu u smislu daljnjeg razvoja i učenja. Blockchain je tema koju sam se uhvatila da najviše gledam, čitam, proučavam izvan radnog vremena.
Ležala sam bolesna u krevetu ovog prosinca, i tada sam donijela odluku – promjena će biti u smjeru Web3 na koji god način. Osjećaj oko ove industrije mi je kao 2009. kada sam ušla profesionalno u social media i digital marketing. Top nabrijani i pametni ljudi, prepuno inovacija, brze egzekucije, test&learn, s ključnom razlikom da je ovo još bar 100x brže, komplesnije i većih mogućnosti od npr. Facebooka 2009.
Doslovno se gradi cijeli jedan novi hrabri svijet velikih mogućnosti s potencijalom lude disrupcije svih industrija i jednostavno želim biti dio toga.
Kako osobno gleda na poziciju NEAR-a na tržištu?
Kako se NEAR može istaknuti u narednom periodu? I kakvu ulogu u tome se nada da će NEAR Hub Balkans imati?
NEAR protokol nije možda najrazvikaniji blockchain na tržištu globalno, i samim time, nije “top of the mind” onima koji žele razvijati projekte na blockchainu. Međutim, NEAR je jedan od tehnološki najnaprednijih rješenja, brz, jednostavan, skalabilan i zato ima dobar razlog zašto.
Dodatno, u jakoj je uzlaznoj putanji globalno, privlači stalno nova partnerstva, vezane projekte i runde investicija upravo jer je cjelokupan ekosustav osmišljen s fokusom na korisničko iskustvo. I tu vidim priliku da kroz lokalizirani pristup i prvu pravu potpunu podršku jednog blockchaina u regiji, možemo s NEAR-om pomoći onboardati kompanije, timove, studente, developere i sve zainteresirane za web3 na pravilan način i samim time omogućiti regiji i NEAR-u da zajedno rastu i razvijaju uspješne priče.
Što za web3 misli da će joj biti od koristi iz web2 karijere?
Dosta toga što trenutno rade u okviru NEAR Balkans Huba temelji se na edukaciji i širenje svjesnosti o web3 i NEAR-u, kao i na promociji proizvoda. Stoga Ida ističe kako će joj znanje iz marketinga i digitala svakako biti relevantno. Ali i poznavanje startup kulture, dodaje.
Dodatno, struktura i orijentacija ka rezultatima, uspostavljanje procesa (ali samo onih nužnih) upravljanje timovima, vođenje financija, HR, upravljanje dionicima (stakeholderima), sve su to bitne stvari koje sam radila i prije, a koje će mi svakako biti od pomoći i u NEAR Balkans Hubu.
Web3 je jedan prirodan nastavak na Web2 i mislim da će se svaki dosadašnji Web2 profi bilo da se radi o biznis ili razvojnom dijelu, moći super uklopiti u taj svijet. A o novim generacijama koje su i će biti Web3 native neću ni govoriti, mislim da je to super tema za jedan idući članak 🙂
U prvoj godini rada Ida navodi kako imaju ambiciozne ciljeve za cijelu regiju pa je fokus usmjeren na ispunjavanje istih. Više možete saznati u najavnom članku o NEAR Balkans Hubu, a ukratko: žele educirati tržište o potencijalima web3 industrije i NEAR-a, pomoći partnerima razviti stvari na NEAR-u, certificirati developere, povezati zajednicu kroz meetupove…
Osobno joj je plan u narednom periodu što više naučiti o web3 tehnologijama te skupa s timom postaviti regionalne projekte i talente na svjetsku blockchain kartu. Sretno im bilo!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.