HT predstavio Generaciju Next i uložio 700.000 kuna u STEM projekte

HT predstavio Generaciju Next i STEM projekte koje je podupro sa 700.000 kuna

Hrvatski Telekom danas je predstavio projekt Generacija Next koji na jednom mjestu okuplja sve projekte kojima ovaj telekom provodi digitalnu transformaciju društva.

Generacija Next nova je komunikacijska platforma Hrvatskog Telekoma koja objedinjuje sve projekte kompanije koji pomažu pripremiti Hrvatsku za novi val tehnoloških promjena. Uz konkretan doprinos HT-a popularizaciji STEM vještina i tehnologije u svim segmentima života, Generacija Next pratit će najnovije trendove i projekte kompanije u području sigurnosti na internetu te ulaganja u hrvatsku kulturu, rečeno je danas na konferenciji za medije.

U sklopu Generacije Next predstavljeni su i pobjednici donacijskog natječaja Hrvatskog Telekoma kojim kompanija kontinuirano nagrađuje i podržava najbolje STEM projekte u Hrvatskoj. Ukupan iznos donacije u vrijednosti od 700.000 kuna ove je godine podijeljen u tri kategorije – Edukacija mladih, Edukacija učitelja, te Inovacije.

Dobitnik u kategoriji Edukacija mladih je projekt pod nazivom “HT Campus” Astronomskog društva Višnjan, u kategoriji Edukacija učitelja/profesora donirano je Institutu za razvoj i inovativnost mladih za projekt “Napredne Internet of Things tehnologije (IoT) u hrvatskim školama”, a u kategoriji Inovacije najboljim je proglašen projekt Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu “Prva hrvatska punionica vodika”.

Boris Drilo, član Uprave i glavni direktor za tehniku i informacijske tehnologije HT-a, istaknuo je:

Dolazi novi val tehnoloških promjena. Generacija Next ulaže u ljude koji su spremni iskoristiti prilike koje novo vrijeme donosi. To znači da uključujemo mlade u STEM projekte koji mijenjaju društvo te pomažu njihovom razvoju i budućim karijerama. Podržanim projektima u sklopu donacijskog natječaja i ove ćemo godine povećati broj učenika i studenata educiranih za korištenje suvremenih tehnologija, no ove godine usmjerili smo se i na edukaciju mentora kako bi se znanje dalje prenosilo.

Internet of Things za 100 učitelja i 800 djece

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Pokretač projekta “Napredne IoT u hrvatskim školama” je udruga Institut za razvoj i inovativnost mladih. Kroz IoT projekt educirat će se 100 učitelja i mentora za rad s IoT tehnologijama, koji će stečena znanja prenijeti na 800 djece diljem Hrvatske. Rujana Bakić, suosnivačica i glavna tajnica Instituta za razvoj i inovativnost mladih, rekla je:

Drago mi je da je HT drugu godinu za redom prepoznao važnost našeg projekta. Uz njihovu financijsku potporu, kao i kroz potporu HT-ovih edukatora, moći ćemo “Napredne IoT u hrvatskim školama” dignuti na novu razinu. IoT je najbrže rastuća internet tehnologija današnjice, a njezinim uvođenjem u školstvo omogućavamo učiteljima i učenicima da prate svjetske trendove u korištenju edukacijskih i industrijskih tehnologija.

Uz izradu 20 besplatnih edukacijskih materijala, učenicima i mentorima bit će donirana oprema koja omogućuje edukaciju i direktnu primjenu IoT tehnologija u praksi. U sklopu projekta održat će se dva kreativna natječaja te jedan veliki kolaboracijski projekt čiji će cilj biti izrađivanje mjerača atmosferskih uvjeta koji će stanje prikazivati u realnom vremenu.

Punionica vodika koju su osmislili studenti i mentori

Motivirani Pariškim sporazumom o promjeni klime, studenti i njihovi mentori s Fakulteta strojarstva i brodogradnje osnovali su projekt “Prva hrvatska punionica vodika”. Projekt se zasniva na ekološkom rješenju korištenja Sunčeve energije za proizvodnju alternativnog goriva, odnosno vodika za čišći transport čime će se smanjiti zagađenje zraka i unaprijediti kvaliteta života u gradovima. Na taj način se zaokružuje sustav korištenja vodikovih tehnologija bez popratnih štetnih plinova.

Ankica Kovač, voditeljica projekta „Prva hrvatska punionica vodika“, kaže:

Jako sam sretna što se Fakultet strojarstva i brodogradnje našao u ovom priznatom društvu stručnjaka koji potiču razvoj STEM-a u Hrvatskoj. Zahvaljujući HT-ovoj donaciji, Hrvatska će postati bogatija za vlastiti inovativni sustav koji povezuje proizvodnju, pohranu i distribuciju vodika. Ovakve tehnologije spadaju u 7 ključnih tehnologija 21. stoljeća te je iznimno važno da se na vrijeme razvijaju, ali i prihvate i uvrste u energetsku strategiju RH.

HT Campus kao nastavak projekta Astronomskog društva Višnjan

“HT Campus” nastavak je prošlogodišnjeg projekta Astronomskog društva Višnjan kojim će se obnoviti Laboratorij za robotiku i napredne tehnologije (LRNT) gdje će se moći izvoditi vježbe i projekti u području tehničke kulture, robotike, senzorike, automatizacije, elektronike i fizike. Time će Astronomsko društvo Višnjan biti opremljeno za provođenje kompleksnih interdisciplinarnih učeničkih projekata iz STEM područja. Korado Korlević, osnivač Astronomskog društva Višnjan, napomenuo je:

Jedan od noviteta na koje smo jako ponosni je što će se nakon niza godina edukacijski proces odvijati kroz cijelu godinu, a ne samo u ljetnim mjesecima. Ove godine u planu nam je u projekt uključiti ukupno 725 učenika i pokazati im da postoji jedan svijet u kojem postoji drugi način komunikacije, u kojem se znanje, rad, sposobnosti, inventivnost posebno cijene.

Više informacija pronađite na Generacija Next, a Hrvatski Telekom u sklopu svojih STEM aktivnosti podržava i rubriku DevDev, posvećenu razvoju karijera developera, koju možete pratiti na Netokraciji.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Marac

    Marac

    09. 11. 2017. u 10:09 am Odgovori

    Ajde ne muljajte narod. Kakvu digitalnu tradsformaciju društva. U većini mjesta imaju Internet brzine 1-2 Mbita jer nemaju love za infrastukturu i ne da im se ulagati. O ovoj transformaciji slušamo već desetljeće a sve niže padamo na svim kriterijima. Dajte pišite ozbiljne stvari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Najava

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...