HP predstavio 'all in one' računalo Z1: Zašto bi ga kupili radije nego iMac

HP predstavio ‘all in one’ računalo Z1: Zašto bi ga kupili radije nego iMac

Hewlett Packard je predstavio neke nove radne stanice i monitore na današnjoj konferenciji za tisak, ali i all-in-one računalo Z1 sa 27-inčnim monitorom. Doduše, same hardverske značajke ovog uređaja, ali i ostalih radnih stanica (Z420, Z620 i Z820) su za ovu vijest manje bitne. Ono što me potaklo na ovaj tekst jest klasična reakcija većine korisnika kada ugleda nečiji drugi model all-in-one računala, u konkretnom slučaju HP-ov Z1; odmah kreću usporedbe s iMac računalima i slične priče. No, zašto iMac nije toliko (hardverski gledano) bolji od Z1?

HP Z1 radna stanica

Hewlett Packard je predstavio nove radne stanice i monitore na jučerašnjoj konferenciji za tisak, ali i novo all-in-one računalo Z1 sa 27-inčnim monitorom. Doduše, same hardverske značajke ovog uređaja, ali i ostalih radnih stanica (Z420, Z620 i Z820) su za ovu vijest manje bitne.

Ono što me potaklo na ovaj tekst jest klasična reakcija većine korisnika kada ugleda nečiji drugi model all-in-one računala, u konkretnom slučaju HP-ov Z1; odmah kreću usporedbe s iMac računalima i slične priče. No, zašto iMac nije toliko (hardverski gledano) bolji od Z1?

Nekoliko je detalja koji zbog kojeg bih dobro razmislio (ponovno, za sve vas flamere – govorim s hardverskog stajališta) prije kupnje jednog od ovih uređaja. Prva stvar je podesivost visine monitora; dok se na iMacu može podešavati samo kut gledanja, Z1 je na takvom stalku kojim možete podešavati i visinu monitora.

Drugi detalj je, kako je rečeno na pressici, servisibilnost. Želite nešto “prokopati” po vašem računalu? Ništa lakše; polegnite monitor i otvorite mu haubu. Doslovno, prednji dio sa samim zaslonom kućišta se otvara kao hauba automobila i ima čak i plinski amortizer koji će držati poklopac podignutim.

Miševi koje je HP predstavio ne zahtjevaju da ih spajate bežično putem USB donglea. Čemu kada u gotovo svakom domu danas postoji Wi-Fi mreža? Tako je, miševi se spajaju na vašu mrežu i tako komuniciraju s računalom. Okorjelim gamerima se ovo možda i ne čini najpraktičnije, no njima takve stvari nisu ni namijenjene. Čak i poklopac za baterije na mišu ima zgodan detalj – kad ga otvorite, drži ga komad trakice, pa vam neće ispasti ispod stola.

Detalji, detalji

Iako se radi o trivijalnim sitnicama, ovakav pristup gdje se obraća pozornost na svaki dio korisničkog iskustva pri korištenju neke opreme zaista puno znači. Hoćete li kupiti tipkovnicu s malim ili velikim Enterom?

Posebno me veseli što i drugi proizvođači all-in-one računala i radnih stanica počinju voditi brigu o tome – iako je, po Jobsovom evanđelju, već kasno za desktop i PC eru uopće. Barem je korisnicima ponuđen veći izbor opreme s detaljima zbog kojih ćete ju voljeti. Smatrate li da su danas detalji korisničkog iskustva važniji od samih performansi uređaja?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. UnlikeCoder

    UnlikeCoder

    13. 04. 2012. u 12:53 pm Odgovori

    Nikada, ali nikada ga necu zamijeniti. Tocka. HP je linijom probook (khm, identicnom MacBook Pro-u) pokazao koliko zeli biti Apple-like, ali nikada mu nece doci ni blizu, osim po cijeni

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Izvještaj

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?