HP predstavio ‘all in one’ računalo Z1: Zašto bi ga kupili radije nego iMac
Hewlett Packard je predstavio neke nove radne stanice i monitore na današnjoj konferenciji za tisak, ali i all-in-one računalo Z1 sa 27-inčnim monitorom. Doduše, same hardverske značajke ovog uređaja, ali i ostalih radnih stanica (Z420, Z620 i Z820) su za ovu vijest manje bitne. Ono što me potaklo na ovaj tekst jest klasična reakcija većine korisnika kada ugleda nečiji drugi model all-in-one računala, u konkretnom slučaju HP-ov Z1; odmah kreću usporedbe s iMac računalima i slične priče. No, zašto iMac nije toliko (hardverski gledano) bolji od Z1?

Hewlett Packard je predstavio nove radne stanice i monitore na jučerašnjoj konferenciji za tisak, ali i novo all-in-one računalo Z1 sa 27-inčnim monitorom. Doduše, same hardverske značajke ovog uređaja, ali i ostalih radnih stanica (Z420, Z620 i Z820) su za ovu vijest manje bitne.
Ono što me potaklo na ovaj tekst jest klasična reakcija većine korisnika kada ugleda nečiji drugi model all-in-one računala, u konkretnom slučaju HP-ov Z1; odmah kreću usporedbe s iMac računalima i slične priče. No, zašto iMac nije toliko (hardverski gledano) bolji od Z1?
Nekoliko je detalja koji zbog kojeg bih dobro razmislio (ponovno, za sve vas flamere – govorim s hardverskog stajališta) prije kupnje jednog od ovih uređaja. Prva stvar je podesivost visine monitora; dok se na iMacu može podešavati samo kut gledanja, Z1 je na takvom stalku kojim možete podešavati i visinu monitora.
Drugi detalj je, kako je rečeno na pressici, servisibilnost. Želite nešto “prokopati” po vašem računalu? Ništa lakše; polegnite monitor i otvorite mu haubu. Doslovno, prednji dio sa samim zaslonom kućišta se otvara kao hauba automobila i ima čak i plinski amortizer koji će držati poklopac podignutim.
Miševi koje je HP predstavio ne zahtjevaju da ih spajate bežično putem USB donglea. Čemu kada u gotovo svakom domu danas postoji Wi-Fi mreža? Tako je, miševi se spajaju na vašu mrežu i tako komuniciraju s računalom. Okorjelim gamerima se ovo možda i ne čini najpraktičnije, no njima takve stvari nisu ni namijenjene. Čak i poklopac za baterije na mišu ima zgodan detalj – kad ga otvorite, drži ga komad trakice, pa vam neće ispasti ispod stola.
Detalji, detalji
Iako se radi o trivijalnim sitnicama, ovakav pristup gdje se obraća pozornost na svaki dio korisničkog iskustva pri korištenju neke opreme zaista puno znači. Hoćete li kupiti tipkovnicu s malim ili velikim Enterom?
Posebno me veseli što i drugi proizvođači all-in-one računala i radnih stanica počinju voditi brigu o tome – iako je, po Jobsovom evanđelju, već kasno za desktop i PC eru uopće. Barem je korisnicima ponuđen veći izbor opreme s detaljima zbog kojih ćete ju voljeti. Smatrate li da su danas detalji korisničkog iskustva važniji od samih performansi uređaja?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Kresimir Katusic
13. 04. 2012. u 10:30 am
Možda su detalji bitni u početku kada se kupuje neko računalo, poslije se traži ono standardno: pouzdanost u radu. Tek kada sam prešao na mac sam to i dobio.
UnlikeCoder
13. 04. 2012. u 12:53 pm
Nikada, ali nikada ga necu zamijeniti. Tocka. HP je linijom probook (khm, identicnom MacBook Pro-u) pokazao koliko zeli biti Apple-like, ali nikada mu nece doci ni blizu, osim po cijeni