Recenzija HP Omen 17,3: 4K ekran i mnoštvo RAM-a

Recenzija HP Omen 17,3: 4K ekran i mnoštvo RAM-a za pobjedu – u igri i u poslu

Na turniru posljednjem Dota 2 International pobjednički tim odnio je 9 milijuna dolara. To je samo jedan dokaz u moru njih da gaming postaje sve respektabilniji, a elektronički sportovi iz dana u dan sve popularniji. Rast popularnosti gaminga prepoznali su i proizvođači stolnih i prijenosnih računala poput HP-a, koji nas je iznenadio svojom novom OMEN serijom gamerskog hardvera. A mi smo dobili priliku isprobati laptop!

hpomen_1naslovna

Prije svega, što je zapravo Omen?

Omen je u načelu HP-u isto ono što je Aceru Predator, ASUS-u ROG a Lenovu Y serija, dakle podbrend koji se bavi isključivo potrebama gamera. Ovisno od tvrtke, u gamerski brand ulaze i monitori (Lenovo Y27F), matične ploče (ASUS ROG hardver), ali i prijenosna računala koja su ipak svojevrsni flagship svake tvrtke.

Kada je riječ o HP-u, proboj brenda Omen dogodio se početkom 2015. s prvim Omen laptopom. Koristeći veliki touch ekran i i7-4710HQ procesor, prvi Omen bio je i više nego dovoljan za gamere. Ipak, nova generacija donosi nam potpuno novo kućište, nove Skylake procesore, bolje grafičke kartice i još poneki as u rukavu. Ovogodišnji Omen, zajedno s pripadajućom torbom za laptop, mišem i prilično respektabilnim monitorom i desktop računalom, čini potpunu seriju kojom HP nastoji osvojiti dio tržišta koje je do sada bilo dominirano prilično snažnom konkurencijom.

Računalo koje prikazujemo danas je 17,3 inčna verzija Omena s Intelovim i7 procesorom, ali o tome nešto kasnije. Najprije nas zanima…

Što je u kutiji? Ne puno toga.

Kada je riječ o dizajnu, stvarno ne možemo ništa prigovoriti. I ambalaža u kojoj se laptop nalazi jednostavno vrišti gamer, a iako je HP s gamerskom verzijom Paviliona otišao u nešto “zelenije” vode, Omenom prevladava crna i crvena boja i mnogo agresivniji dizajn. Upućenijima će odmah biti poznat logo Omena, koji je zapravo logo VoodooPC-a, sada već kultnog proizvođača gamerskih računala koji je novi život pronašao upravo u liniji računala Omen.

Optimized-DSC00087

Ispod kratkih uputa u kutiji vas očekuje poveće računalo srebrno-sive boje s velikim Omen (ili Voodoo) logom na sredini. Prvi pogled na otvoreni Omen daje dojam kako se radi o stvarno ozbiljnome stroju. Crvena tipkovnica s jednako tako crvenim pozadinskim svjetlom i drugi detalji na kućištu koje dizajnom podsjeća na imitaciju karbonskih vlakana možda nisu za svakoga, ali svakako se uklapaju u gamersku “šemu”.

Optimized-DSC00094

Istina, prošli Omen bio je hvaljen zbog svog metalnog kućišta, ali iako se HP ovim modelom odmaknuo od metala prema plastici, ništa ne izgleda posebno krhko, a i nosači ekrana i dalje su ugodno metalni, što je uvijek dobra stvar. Ono što svakako treba reći jest da Omen u ovoj konfiguraciji nikako nije lagan, a svatko tko smatra kako bi to mogao biti problem svoju sreću može potražiti u verziji od “malenih” 15 inča.

Portovi, portovi..

Kada je riječ o utorima, Omen ima dovoljno za svakoga, iako ne bi bilo loše kada bi se pronašao i poneki DisplayPort ili nešto slično. S lijeve strane možete pronaći 2 USB utora (3.0 i 2.0) i utor za slušalice, a s desne vas očekuju čitač kartica, još jedan USB 3.0, full-size HDMI port i RJ45 LAN port. Dovoljno za svakoga, rekao bih. Za razliku od mog ASUS X550 koji koristim svaki dan, utor za punjenje je na desnoj strani, što je više zanimljivost nego pravi feature.

14002424_10210407467926010_1096438164_o
Desna strana: čitač kartica, USB 3.0, HDMI i Ethernet port
14037497_10210407468006012_787288583_o
Lijeva strana: USB 2.0, USB 3.0 i kombinirani audio

Za one malo veće geekove, WiFi modul je proizveo Intel, zove se Wireless AC 7265 i podržava WLAN 802.11 ac. Za one malo manje, to znači da je bežični internet dosta dobar i domet mu je negdje oko 10 metara (ili 2 kata kuće u mom slučaju).

Treba li vam 4K? Ne, ali je tako divan…

Ono što primijetite prvi puta kada uključite ovo računalo, je to kako je sve mnogo jasnije nego na “običnim” laptopima. Iako inače koristim laptop koji ima full HD rezoluciju, Omenov UHD ekran s rezolucijom od 3840×2160 stvarno predstavlja ogromnu razliku. Ovo je ujedno jedan od glavnih razloga zašto bih ovaj laptop preporučio i za posao, jer jednostavno što god radili na njemu izgleda malčice bolje nego na drugim laptopima koji nemaju ovu famoznu 4K rezoluciju. Nije važno igrate li ili pišete tekst u Google Docsu, Omenov ekran će na vas ostaviti dojam. Također, recenzije koje smo pronašli nalažu kako je 1080p full HD ekran koji je također u ponudi lošija opcija iako je jeftiniji, tako da svakako predlažemo uzimanje ovog 4K modela.

Optimized-DSC00095

Web kamera je HP-ov Wide Sense HD model i radi baš onako kako biste očekivali od web kamere: u redu.

Kada je riječ o zvučnicima, oni su Bang & Olufsen kao i na, recimo, novom HP Spectre laptopu, ali kao i na velikom broju laptopa i dalje su samo laptop zvučnici. Prilično dobri za slušanje glazbe i igranje igara, ali neće osvojiti nikakve nagrade za revolucionarnu kvalitetu zvuka, kao i ostali ugrađeni zvučnici.

Tipkovnica ovog Omena meni je osobno izuzetno ugodna za dodir. Govoreći kao osoba koja inače sve tekstove piše na Corsair Strafe mehaničkoj tipkovnici, pohvale laptop tipkovnice su stvarno rijetkost kod mene. Iako su tipke nekako plitke, ugodne su za korištenje i dovoljno udobne za igranje od nekoliko sati, iako bih svakako preporučio korištenje odvojene tipkovnice ako ste pravi zagriženi gamer, naravno. Simpatično mi je bilo primijetiti kako slovo A nema crticu u sredini već izgleda poput strelice usmjerene gore, a to se ne odnosi samo na slovo A na tipkovnici već na svako slovo A na Omenu.

13987726_10210407467485999_956350709_o

Trackpad je sasvim solidan i nema nekih osobina koje ga odvajaju od ostalih. Istina, ovo je komad hardvera koji je često vrlo zanemaren na laptopima, a koristi se vjerojatno najviše. Osobno preferiram one touchpade koji imaju tipke zajedno s površinom za dodir, ali priznajem kako je to pomalo zastarjelo razmišljanje. Touchpad bi sam po sebi mogao biti malo veći, ali to je otprilike jedina zamjerka koju imam. Dobro odgovara na dodir, kvalitetno je izrađen i daje jako zadovoljavajući klik kada ga pritisnete.

Dosta okolišanja, što je unutra?!

Omen svakako ima dosta toga što mu ide u korist. Počevši od izvrsnog i7-6700HQ procesora čija brzina je negdje oko 2.6 GHz, a njegove četiri jezgre će rado ubrzati do 3.3 GHz na Turbo boostu. Arhitektura je Skylake, a performanse su vrlo dobre i potrošnja baterije nešto manja (45 W) nego kod Haswell i Broadwell arhitekture (47 W) proteklih godina.

Ovaj Omen od 17,3 inča u sebi ima 16 GB (16384 MB) DDR4 RAM-a. Mislim kako nije potrebno ništa više govoriti o ovome, a iako neki gaming laptopi nude i do 32 GB, osobno mislim da će vam 16 GB biti i više nego dovoljno za igrati sve što poželite narednih mjeseci i godina. Svakako je bonus što se radi od DDR4 modulima, odnosno dva puta po 8GB DDR4 RAM-a, a iako je teoretski moguće zamijeniti ih, taj dio nismo pokušavali.

14002583_10210407467445998_2100895990_o
Obavezan set naljepnica + Bang & Olufsen logo

Svi vaši podaci bit će spremljeni na 2 TB tvrdog diska koji se vrti na oko 7200 okretaja što je sasvim solidno za tvrdi disk. Pozdravljamo ovu količinu prostora, ali svakako je još bolje što će vaš operativni sustav Windows 10 živjeti na SSD disku od 128 GB. Iako je brzina od 160 MB/s nešto sasvim prosječno za SSD, svakako je izvrsno imati ga, što je jako osjetno kod svakodnevnog korištenja računala, a i za vrijeme učitavanja ako često igrate. Ovaj Omen Windows sustav “podiže” za manje od 5 sekundi, što stvarno nije ni za kakvu zamjerku.

Grafička kartica koja je zadužena za pokretanje svega onoga što igrate na Omenu je GeForce GTX 965M, točnije osvježena verzija iz 2015. Ova kartica ima veći osnovni takt od “stare” 965M (935 MHz u odnosu na 924 MHz) i veći turbo takt od 1151 MHz. Potrošnja struje ostaje na 50W kao i kod 960M, a ovo sve skupa znači kako je ova kartica zlatna sredina uloženog i dobivenog. Iako nije snažna poput GTX980M, nije svakako ni loša te će biti i više nego dovoljna za igranje na primjer novog Dirt Rallyja na 4K rezoluciji, sa svim postavkama na high ili ultra. Istina, jedna od glavnih kritika ovog laptopa leži upravo u tome što ova kartica nije namijenjena za 4K igranje najnovijih naslova te će se mučiti s recimo najnovijim DOOM-om u 4K rezoluciji, ali zato će ga sretno vrtjeti u full HD-u na prosječnih 40 FPS-a, što je i više nego dobro za karticu ove cijene i mogućnosti.

Sve skupa, ovaj laptop će pokrenuti s izuzetno dobrim detaljima gotovo svaki novi naslov (izuzev onih koji “jedu” i mnogo jače konfiguracije) i biti vrlo tih i hladan dok to radi. Od ove kombinacije grafičke kartice i procesora ne treba očekivati 4K igranje spomenutog DOOM-a na ultra detaljima, ali i mnogo jača desktop računala se s time podosta muče.

Izvrstan laptop – za skoro svaki tip korisnika

Za kraj, što god radili s Omenom, bit će vam vrlo kvalitetan, a koliko ćete to raditi, ovisi upravo o vama. U mojim rukama je izdržao u prosjeku 5 sati laganog pisanja tekstova i pregledavanja interneta na najmanjem brightnessu, a ako planirate zaigrati nešto, budite spremni na maksimalno sat vremena gejmanja bez uključivanja u struju. Ovo je više-manje standard za svaki gaming laptop, tako da ni Omen ne odskače previše. Ipak, više je nego dobro za računalo na kojemu radite nešto, a 16 GB rama i više je nego dovoljno za otvaranje bezbroj web stranica čak i u Google Chromeu koji je poznat po ogromnoj potrošnji RAM-a.

14045077_10210407467846008_719053336_o
Netokracija radi (i izgleda) savršeno 🙂

Ukratko, ako vam treba laptop za igre, ali i za posao i svakodnevne obaveze sa sasvim solidnom baterijom, ogromnom količinom RAM-a, prekrasnim 4K ekranom i sirovom snagom koje bi se postidjelo dosta desktopa, Omen je svakako stroj za vas. Ako pak želite igrati na laptopu najnovije 4K naslove, mislim da vam treba barem duplo novca koliko Omen košta kako biste investirali u neki od laptopa s desktop verzijom GTX980 kako biste si ispunili želje, a i u tom slučaju: puno sreće s trajanjem baterije.

Ako vas zanima više detalja o Omenu koji je kod nas na testu, slobodno pitajte, a kratke specifikacije pročitajte ispod.

  • Ekran: 17.3” UHD LED, 3840×2160, Anti Glare
  • Procesor: Intel i7-6700HQ, Skylake, Quad Core, 2,6 GHz (3,5 GHz boost)
  • Memorija: 16GB, DDR4, 2 DIMM, 15.9GB iskoristivo
  • Grafika: Nvidia GTX 965M, 4GB GDDR5 , 935 MHz base clock (1151 MHz turbo)
  • Tvrdi disk: Hibridni, 128GB SSD + 2TB HDD, 7200 RPM
  • OS: Windows 10 Home, unaprijed instaliran

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. sinković

    sinković

    15. 03. 2017. u 2:02 pm Odgovori

    Najbolji laptop koji sam imao do sada, prošli je bio asus g73-jh. iako još uvijek radi dao je svoje, omen sa grafičkom Nvidia 1070 je nešto strašno brzo i samp pokretanje Batllefield 1 je užitak za oći, laptop sam kupio na webshopu u Slovačkoj jer kod nas je cijena oko 2000€ a u Slovačkoj sam ga platio 1700€, isplati se čak i ako morate ići po njega i potrošiti 5 sati puta i 100€ na naftu..
    kod nas su jednostavno porezi , nameti preveliki…

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?