Kao što smo i spomenuli prije mjesec dana, Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) radila je na interaktivnoj karti područja dostupnosti širokopojasnog pristupa internetu. Od danas je ta karta dostupna, stoga sada možete provjeriti dostupnost operatera kao i brzinu prijenosa podataka u cijeloj Hrvatskoj.
Kao što smo i spomenuli prije mjesec dana, Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) radila je na interaktivnoj karti područja dostupnosti širokopojasnog pristupa internetu. Od danas je ta karta dostupna, stoga sada možete provjeriti dostupnost operatera kao i brzinu prijenosa podataka u cijeloj Hrvatskoj.
Karta prikazuje tri kategorije brzina (od 2 do 30 Mbit/s, od 30 Mbit/s do 100 Mbit/s te za brzine od 100 Mbit/s na više), uz napomenu da se raspoložive brzine prikazuju na način da ih je moguće ostvariti bez većih ulaganja, odnosno opsežnijih radova na elektroničkim komunikacijskim mrežama. Kako stoji na službenim stranicama, prikazane su i informacije o postojanju infrastrukture jednog, ili više operatora na određenom području.
U izradi prikaza područja dostupnosti širokopojasnog pristupa HAKOM je, dakle, od operatora prikupio podatke o brzini širokopojasnog pristupa koja je dostupna određenoj kućnoj adresi, a obradom tako prikupljenih točkastih podataka kreirani su poligoni, koji predstavljaju područja dostupnosti širokopojasnog pristupa određene brzine na teritoriju cijele Republike Hrvatske. Poligoni su posebno istaknuti ukoliko na određenom području postoji infrastruktura dva ili više različitih operatora, a podaci će se tromjesečno obnavljati, kako bi se osigurao prikaz stvarnog stanja.
Pomoć pri za izradi projekata koje financira EU
HAKOM-ov projekt, punog naziva “Kreiranje i prikaz područja dostupnosti širokopojasnog pristupa”, će, kako kažu, jedinicama lokalne samouprave i ostalim zainteresiranim nositeljima investicija u širokopojasni pristup, koji namjeravaju prijaviti projekte za potpore iz fondova EU-a, olakšati dokazivanje opravdanosti sufinanciranja projektnih prijedloga sukladno “Smjernicama Europske Unije o primjeni pravila o državnim potporama u odnosu na brzi razvoj širokopojasnih mreža” (EU Guidelines for the application of State aid rules in relation to the rapid deployment of broadband networks). Naime, objavljena interaktivna karta je prvi korak u postupku kreiranja tzv. bijelih, sivih i crnih NGA (Next Generation Access) – zona s pristupom mrežama sljedeće generacije. Takva klasifikacija zona određuje opravdanost davanja potpora iz fondova EU za izgradnju širokopojasnih mreža.
I, kakva je situacija u vašoj okolini?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
toni
18. 11. 2013. u 12:20 pm
S apsolutnom sigurnošću znam za minimalno dva (mala) mjesta koja se izlistavaju unutar “od 2Mbit/s do 30Mbit/s” kategorije a realna brzina veze na lokaciji je od 0.2Mbit/s do 0.5 Mbit/s.
On the other hand, primijetio sam mjesto koje nije uopće naznačeno na karti a ima “normalan” internet – dakle, nisam mjerio brzinu no znam da imaju normalan “brzi” i funkcionalan ADSL internet.
Toliko o preciznosti same karte.
darko
29. 11. 2013. u 12:16 pm
Moja kuća nalazi se na području, koje je obilježeno plavo (30 do 100 Mbit/s) a udaljenost od centrale oko 600 m, ali ISKON već 15 dana nikako ne može priključiti internet brzine do 10 Mbit/s. Ili nije dobra karta ili netko nezna svoj posao
marija
04. 01. 2018. u 6:19 pm
A za optiku? Te informacije nema!
Solo
17. 02. 2019. u 1:30 pm
Postovani!
Dao bih prijedlog.On se odnosi i na gradove i na sela( mjesta)buduci da “gotovo svi ” imaju postu. Bilo bi lijepo kada bi davatelji usluga [ provideri npr.T-com ili A1….](u ovom slucaju fiksni internet [optički internet najnovije generacije s najvecim brzinama koje se sada nude samo manjem broju korisnika] izradili izvedivi plan koji bi , u planiranom i zadanom roku, bio izvrsen. Tako bi svaki potencijalni korisnik ,na osnovu ukucanog postanskog broja ,ulice i br. – imao uvid u stanje i vrijeme kada ce dobiti ( ili nece uopce ) gore navedeni internet. Neka ta karta bude tocna i precizna . Uz uredno azuriranje podataka i vremena – usluga se moze smatrati korektnom i pozeljnom.P.S. Ne treba zanemariti ni cinjenicu da se u svijetu nekretnina ( kupovine , prodaje,najma ) jedan od bitnih faktora imati upravo sami provideri. Sto se tice jedinica lokalne samouprave, glas od 1,100 ili vise nas…koga briga??? Ukoliko uvodjenje opticke mreze ovisi o povlacenju sredstava iz EU fondova , bojim se samo , dok se to ne dogodi, da ” dijete u kolicima ne postane odrastao covjek”. Hvala.