Velike priredbe koje će privući jako puno zainteresiranih očiju i ušiju nerijetko služe za plasman poruke koju netko utjecajan želi pustiti u javnost. Na sinoćnjoj dodjeli Grammyja u Los Angelesu, za takvu se poruku pobrinuo Neil Portnow, prvi čovjek udruženja koje stoji iza poznatih priznanja za ostvarenja u svijetu glazbe. Portnow je iskoristio svjetla pozornice kako bi skrenuo pozornost na servise za 'stream' glazbe - koji su trenutno zanimljivi i zbog novog albuma Kanyea Westa.
Ako volite glazbu i priredbe s puno blještavila, sinoć ste mogli uživati u 58. dodjeli Grammyja održanoj u Los Angelesu, a danas je vrijeme za provjeru kakvi su bili odjeci. Pored pozornosti koja je bila usmjerena na nominirane i pobjednike, dio pažnje privukla je i poruka Neila Portnowa, predsjednika američkog Nacionalnog udruženja za snimanje glazbe, koji želi da znate kako servisi za stream glazbe nisu njegov idealni izbor.
Dok je u pauzi između važnijih stvari na pozornici ćaskao s reperom Commonom, Portnow se pobrinuo da niti on ne ostane puno manje važan. Prvi čovjek organizacije koja stoji iza dodjele Grammyja upozorio je da servisi za stream koji za malu cijenu nude glazbeni sadržaj uništavaju svjetsku glazbenu scenu, dodajući da glazbenici od njih imaju mizerno malu financijsku korist. Portnow nije zaboravio dodati kako – naravno – načelno nema ništa protiv servisa koji populariziraju glazbu i omogućuju da se čuje za nove umjetnike koji se probijaju na sceni. No, sve ima svoju cijenu, a šefu utjecajnog američkog udruženja je ona koja postoji očito premala.
Isto mjesto, novo poglavlje
S verbalnim aplauzom iz usta s kojim ga je pozdravio njegov sugovornik Common, Portnow je i ove godine nastavio već započetu borbu protiv servisa za stream koje smatra nepravednim prema glazbenicima. Lani je dodjelu Grammyja u LA-u iskoristio za otvaranje fronta prema streamu koji nije dovoljno isplativ glazbenicima, a kako se u međuvremenu očito nije družio s Cecom Gakovićem koji bi mu možda približio drugačiji pogled na problem, sve je nastavio i prošle noći.
Uz poruku “može, ali za pravu cijenu”, Partnow smatra da bi ta cijena trebala biti veća od jednog penija za pjesmu, ali koliko točno veća, nije otkrio, zadržavajući se na tvrdnji da mora biti tolika da autori glazbe ne propadnu financijski. Dakako, ima i drugačijih pogleda, poput onog Gakovićeva. Makar za manju cijenu nego se izdvaja za cjelokupni album nekog izvođača, servisi poput Spotifya mogu pomoći u ratu protiv piratstva, s nizom opcija na drugoj strani, onoj protiv legalnog sadržaja, a ta strana često pobjeđuje. S obzirom na to da novim glazbenicima mogu otvoriti neka nova vrata i da se za njih ipak plaća, neće svi pobjeći od Spotifya, Deezera, Apple Musica ili nekog drugog servisa.
U međuvremenu u Kanyeovu svijetu
Da neće svi pobjeći od svega, upravo ovih dana pokazuje primjer Kanyea Westa. Popularni reper je svoj novi album “The Life of Pablo” ponudio svojim obožavateljima ekskluzivno na Tidalu, servisu za stream u vlasništvu tvrtke koju vodi Jay Z. Pritom je na Twitteru objavio svijetu da se album neće moći čuti nigdje drugdje.
My album will never never never be on Apple. And it will never be for sale… You can only get it on Tidal.
— KANYE WEST (@kanyewest) February 15, 2016
Ako se niste pretplatili na Tidal ili ako ste u Hrvatskoj pa se ni ne možete pretplatiti na Tidal jer Hrvatske nema među zemljama u kojima je dostupan, ostat ćete “na suhom” u potrazi za Kanyeovim novim albumom.
Jednom kada zaista izađe.
Sada ga imaš, malo kasnije već ne
U nastavku ove priče, doznalo se da se netko na Tidalu malo zaletio s izlaskom Kanyeova novog uratka i pritom naljutio vojsku reperovih obožavatelja. Nakon plaćanja cijene za njegovo preuzimanje, “The Life of Pablo” je neko vrijeme bio dostupan, ali nedugo potom Tidal ga je povukao, ostavljajući samo opciju da se pjesme mogu poslušati putem streama.
Tidal se bijesnim Kanyeovim fanovima koji su izdvojili svoj novac za album ispričao u poruci poslanoj e-mailom‘, najavljujući da “The Life of Pablo” stiže za koji dan nakon što je zabunom jednom već stigao. Pored toga, nezadovoljni kupci dobili su i ponudu da će im novac biti vraćen u slučaju da im se ne čeka i da žele povrat uplaćenog iznosa.
Kanye West se, znamo, nikada ne smije (dobro, gotovo nikada), ali nekako naslućujemo da je Neil Portnow barem malo razvukao usta u osmijeh kada je saznao da se servis za stream glazbe zaletio i naljutio korisnike koji su platili za nešto što nisu dobili. Kako je gazda udruženja koje je gazda Grammyja upravo aktualizirao rat protiv servisa za stream glazbe, dobro će mu doći svaka pogreška nekoga s druge strane fronta.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.