Goran Duškić, WhoAPI: Priče o investicijama nisu uvijek onakve kakvima se čine!

Goran Duškić, WhoAPI: Priče o investicijama nisu uvijek onakve kakvima se čine!

Goran Duškić, član WhoAPI-jevog tima, na konferenciji RockPaperStartups, ispričao je priču o svojem startupu. Kao što već mnogi znaju, članovi riječkoga WhoAPI tima proveli su tri mjeseca u Silicijskoj dolini, u akceleratoru 500s tartups, imaju investitore i moglo bi se reći da im ide vrlo dobro. No, to ne znači da su oduvijek znali točno što žele i na koji način će to postići.

RPSDuskicWEB
Razgovor ugodni: Ivan Brezak Brkan i Goran Duškić (snimila: Marina Filipović Marinshe)

Goran Duškić, član WhoAPI-jevog tima, na konferenciji RockPaperStartups, ispričao je priču o svojem startupu. Kao što već mnogi znaju, članovi riječkoga WhoAPI tima proveli su tri mjeseca u Silicijskoj dolini, u akceleratoru 500 startups, a danas imaju investitore i moglo bi se reći da im ide vrlo dobro. No, to ne znači da su oduvijek znali točno što žele i na koji način će to postići.

Duškić objašnjava što im je stvaralo najveće dileme:

Bili smo zbunjeni i oko proizvoda i oko same činjenice tko su točno naši kupci. Mislili smo da su to hosting tvrtke, ali potencijalnim je klijentima bilo je teško objasniti o čemu se radi. Još smo uvijek zapravo u potrazi za idealnom ciljanom skupinom i pokušavamo razumjeti što korisnicima točno treba. No, bez obzira na to, zaraditi možemo.

Dakle, u Silicijskoj su dolini bili, ali zašto nisu tamo i ostali? Duškić kaže da njihovi klijenti ionako nisu samo tamo, nego se nalaze diljem svijeta. No, istaknuo je i da vođenje tvrtke iz Hrvatske može biti skupo, prvenstveno zbog poreza, stoga smatra da je bitno imati osobu koja se bavi samo tim aspektom. Inače, Duškić i njegov tim imali su tvrtku za hosting, koju su odlučili prodati kako bi mogli raditi na startupu. Nije bila laka odluka, ali se pokazala ispravnom.

RPSDuskicWEB2
Duškić: Sve investicije prate potencijalni troškovi (snimila: Marina Filipović Marinshe)

Sve investicije prate troškovi

Publiku su najviše zanimale investicije, primjerice, koliko vremena treba čekati da bi se investiciju pridobilo, prije no što se odustane. Naravno, univerzalnog odgovora nema, a Goran je naveo da, i kada se jednom dođe do investicije, stvari često nisu onakve kakvima se čine. Tako sve te investicije prate potencijalni troškovi, poput plaćanja za akceleraciju, stoga sve priče i iznose treba uzeti s rezervom.

Većina osnivača se preračuna, misle da će imati dovoljno novca, ali tu su česti troškovi na koje se ne računa, poput pravne pomoći.

Duškić se osvrnuo na razne startup događaje kojima je prisustvovao, poput same konferencije RockPaperStartups. Kako kaže, najvažnije pitanje na takvim događajima je – treba li se fokusirati samo na vlastiti proizvod ili i na razgovor s ljudima?

Ako radiš jedno, nemaš vremena za drugo. I opet, ako se odlučiš na razgovor s ljudima, s kojim ljudima razgovarati? Ulagačima, medijima, partnerima? Zapravo je najbitnije odrediti čega je vaše vrijeme vrijedno.

Upravo zbog toga se nadamo da su posjetitelji Netokracijine konferencije svoje vrijeme provedeno u Rijeci iskoristili – mudro.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.