Goran Duškić, član WhoAPI-jevog tima, na konferenciji RockPaperStartups, ispričao je priču o svojem startupu. Kao što već mnogi znaju, članovi riječkoga WhoAPI tima proveli su tri mjeseca u Silicijskoj dolini, u akceleratoru 500s tartups, imaju investitore i moglo bi se reći da im ide vrlo dobro. No, to ne znači da su oduvijek znali točno što žele i na koji način će to postići.

Goran Duškić, član WhoAPI-jevog tima, na konferenciji RockPaperStartups, ispričao je priču o svojem startupu. Kao što već mnogi znaju, članovi riječkoga WhoAPI tima proveli su tri mjeseca u Silicijskoj dolini, u akceleratoru 500 startups, a danas imaju investitore i moglo bi se reći da im ide vrlo dobro. No, to ne znači da su oduvijek znali točno što žele i na koji način će to postići.
Duškić objašnjava što im je stvaralo najveće dileme:
Bili smo zbunjeni i oko proizvoda i oko same činjenice tko su točno naši kupci. Mislili smo da su to hosting tvrtke, ali potencijalnim je klijentima bilo je teško objasniti o čemu se radi. Još smo uvijek zapravo u potrazi za idealnom ciljanom skupinom i pokušavamo razumjeti što korisnicima točno treba. No, bez obzira na to, zaraditi možemo.
Dakle, u Silicijskoj su dolini bili, ali zašto nisu tamo i ostali? Duškić kaže da njihovi klijenti ionako nisu samo tamo, nego se nalaze diljem svijeta. No, istaknuo je i da vođenje tvrtke iz Hrvatske može biti skupo, prvenstveno zbog poreza, stoga smatra da je bitno imati osobu koja se bavi samo tim aspektom. Inače, Duškić i njegov tim imali su tvrtku za hosting, koju su odlučili prodati kako bi mogli raditi na startupu. Nije bila laka odluka, ali se pokazala ispravnom.

Sve investicije prate troškovi
Publiku su najviše zanimale investicije, primjerice, koliko vremena treba čekati da bi se investiciju pridobilo, prije no što se odustane. Naravno, univerzalnog odgovora nema, a Goran je naveo da, i kada se jednom dođe do investicije, stvari često nisu onakve kakvima se čine. Tako sve te investicije prate potencijalni troškovi, poput plaćanja za akceleraciju, stoga sve priče i iznose treba uzeti s rezervom.
Većina osnivača se preračuna, misle da će imati dovoljno novca, ali tu su česti troškovi na koje se ne računa, poput pravne pomoći.
Duškić se osvrnuo na razne startup događaje kojima je prisustvovao, poput same konferencije RockPaperStartups. Kako kaže, najvažnije pitanje na takvim događajima je – treba li se fokusirati samo na vlastiti proizvod ili i na razgovor s ljudima?
Ako radiš jedno, nemaš vremena za drugo. I opet, ako se odlučiš na razgovor s ljudima, s kojim ljudima razgovarati? Ulagačima, medijima, partnerima? Zapravo je najbitnije odrediti čega je vaše vrijeme vrijedno.
Upravo zbog toga se nadamo da su posjetitelji Netokracijine konferencije svoje vrijeme provedeno u Rijeci iskoristili – mudro.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Matija
23. 07. 2013. u 3:45 pm
ovaj whoapi je iz dana u dan sve smješniji..
Mirko
23. 07. 2013. u 7:00 pm
pa ako dobiješ tako malu lovu normalno da se preračunaš 🙂 Treba dobiti veliku lovu sve drugo je igranje i gubitak vremena
igre
07. 02. 2020. u 9:30 am
nikad čuo za whoapi