
Domaći GoooShop hvata se u koštac s marketinškim izazovima u – duhanskoj industriji
Bez obzira na mišljenje koje imate o duhanskoj industriji, mora se priznati da je marketing u toj branši itekako… Izazovan. Restriktivni propisi o reklamiranju proizvoda uskoro će u Hrvatskoj postati još restriktivniji, dolaskom novih pakiranja koja će, između ostalog, sadržavati vrlo slikovita upozorenja o štetnosti. Zašto bi se onda jedan domaći startup uhvatio u koštac s time? Spoj prethodnog znanja o industriji i volja da se svladaju izazovi dio su priče, a ako uspiju tu, onda model mogu preslikati u bilo koji FMCG sektor, kaže mi u razgovoru suosnivač GoooShopa Vladimir Bulat.
Ako kupujete proizvode na kioscima po Hrvatskoj, vjerojatno ste već naišli na njima reklamu i za GoooShop, mobilnu aplikaciju čija je prvotna uloga bila da putem nje pronađete gdje možete kupiti željeni duhanski proizvod – samo je bilo potrebno odabrati proizvod i aplikacija je prikazivala obližnja prodajna mjesta koja ga nude. Pušači znaju u čemu je problematika – ne drže sva prodajna mjesta sve proizvode, ovisno o dogovoru s distributerima, a kako se sami proizvodi ne mogu reklamirati na prodajnim mjestima, ne znate ni što se nudi sve dok ne porazgovarate s prodavačima.
I tako je krenulo – prikupila se značajna baza podataka o proizvodima i prodajnim mjestima, a Vladimir, koji ima dva desetljeća iskustva s distribucijom u duhanskoj industriji, pohvalio se da imaju toliko sveobuhvatne podatke o, primjerice, cigarama, da su čak zbog toga prezentirali rješenje na Kubi, ne bi li proširili uslugu na globalno tržište.
Od pronalaska proizvoda do kreiranja sadržaja koji korisnici mogu – monetizirati
No, s vremenom se iskristalizirala navika korisnika aplikacije – što ju više koristite, ona vam sve manje treba. Odnosno, korisnici su s vremenom uz pomoć aplikacije naučili gdje mogu kupiti željene proizvode, zbog čega je opadala aktivnost u samoj aplikaciji. Tu je GoooShop napravio pivot.
Duhanska industrija sa svojim korisnicima najčešće komunicira jedan-na-jedan, uz pomoć promotora na terenu, a mi smo to željeli digitalizirati. Danas putem GoooShopa svatko može postati promotor u svom digitalnom okruženju, tako što putem aplikacije kreira sadržaj, koji nema veze s konzumiranjem proizvoda, ali ima veze s temom koju je zadao klijent. Korisnik taj sadržaj može dijeliti putem linka, gdje ciljamo da se on dijeli privatno, putem messengera, a što je taj sadržaj popularniji, korisnik može ostvariti i zaradu.

Razvoj u Srbiji, testiranje u Hrvatskoj
Iako tim dolazi većinom iz Srbije, gdje su prije nekoliko mjeseci postali i dio startup akceleratora StartLabs, a i gdje se sama aplikacija razvija, proizvod se testira u Hrvatskoj, najviše u splitskom području, gdje se nalazi jedan od članova tima koji je zadužen za same podatke.
Imali smo jaču promociju aplikacije prošloga ljeta u Hrvatskoj, s naglaskom na Split, tako da tamo imamo i najviše korisnika. No, marketinških aktivnosti trenutno nemamo jer prvo želimo dobro testirati kako se postojeća baza korisnika, njih 13.000, ponaša.
Ono što su primijetili jest da je najaktivnija upravo ciljana skupina za same duhanske proizvode, pretežno studenti u dobi od 18 do 24 godine, koji aktivnosti na GoooShopu koriste za dodatnu zaradu. Vladimir navodi da se mjesečno može zaraditi oko 50 do 100 eura, a s rastom broja uključenih brendova, to bi se moglo i povećati.
Nakon duhanske industrije – širenje na cijeli FMCG sektor

Tim je krenuo s duhanskom industrijom, što je bilo logično s obzirom na Vladimirovo poznavanje tržišta u regiji i šire, ali već su se predstavljali FMCG sektoru, stoga je u doglednoj budućnosti u planu i širenje, kao i izlazak na globalno tržište. No, za sada žele dobro testirati postojeću industriju u regiji, kao i ciljanu skupinu, a s obzirom na to da je projekt financijski samoodrživ, ulazak u StartLabsov program napravio je doprinos poslovnom razvoju.
GoooShop traži marketingaša u Hrvatskoj
GoooShop u Hrvatskoj traži i pojačanje koje bi razvoju cijele priče doprinijelo – osobu koja ima iskustvo u online marketingu, bila bi zadužena za praćenje aktivnosti korisnika te kreiranje sadržaja, ali i koja bi komunicirala i sa samim klijentima. Ako se ne bojite uhvatiti u koštac s izazovima koji očekuju duhansku industriju, koja je i dalje vrlo profitabilna, i želite graditi nov način promocije proizvoda iz sektora široke potrošnje, pogledajte što se nudi u oglasu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
imamo precjednicu
02. 07. 2016. u 6:36 pm
Ako netko ima vremena (ja na žalost nemam) bilo bi zabavno pogledati koje je sve “startupa” i startupe netokracija gurala, a koji su osuđeni na propast kao ovaj. Pa ovaj startup nema za kupiti šteku cigareta, a prezentirate ga kao primjer nečeg uspješnog.
Miroslav
04. 07. 2016. u 12:01 am
Čemu takav negativan stav. Oko 10% startupova uspije te u njima se zaposli nekoliko osoba. Uvijek treba pokušati, a oni najuporniji ce uspjeti.
Ivan Brezak Brkan
05. 07. 2016. u 10:41 am
Hahahahaa, Netokracija “gurala” 🙂 Da, ajmo pogledati: Nordeus, Farmeron, Replsy… Očito je netko malo ljubomoran 😉 BTW, poanta startupa je da se tek razvija i da nije JOŠ uspješan pa za razliku od nekih medija u naslovu nemamo “vrijedi milijune” 🙂
+ Što je Miroslav mudro rekao 🙂
imamo precjednicu
05. 07. 2016. u 9:59 pm
Ljubomoran? Na što? Visinu? Šalu na stranu, na to kod tebe nitko ne može biti ljubomoran ali da je malo bljuv čitati neke pojedince koji sve što su pokrenuli je krepalo a prezentira ih se kao uspješne je zasigurno bljuv 🙂
Meri
03. 07. 2016. u 10:08 am
Iz profesionalne radoznalosti sam instalirala… samo ću da kažem da mi ne prestaju padati na pamet ideje iskorištavanja potencijala app na marketinškom području! Woow!!!
Miroslav
03. 07. 2016. u 11:28 pm
Svaka čast na pokretanju start up tvrtke. I ja sam pokrenuo jednu te sam naišao na hrpu prepreka, a jedna od najvećih je definitivno veliki nameti koje moram plaćati svake godine.
imamo precjednicu
04. 07. 2016. u 11:43 am
nije negativan stav samo realan. ako netko više želi čuti ulizivanje ok, njegova stvar. mi startupe konzultiramo realno i brutalno iskreno. možemo u okladu da u narednih godinu dana ovi neće više postojati.
menzik
05. 07. 2016. u 2:56 pm
Bilo je raznih startup tekstova ovdje, ali ovaj mi je jedan od smiješnijih u zadnje vrijeme. Go Mia i sponzorirani članci 😉
Mia Biberović
05. 07. 2016. u 3:30 pm
Menzik, ovaj je tekst označen kao sponzoriran utoliko što uz njega ide i oglas za posao. Ne vidim što je smiješno, ali možda budem, ako mi objasniš. Pa da se smijemo zajedno. 😉