Riješite probleme uz Google Webmaster Tools

Riješite probleme uz Google Webmaster Tools

Google Webmaster Tools alati besplatni su i izrazito informativni alati namijenjeni vlasnicima web stranica. Nakon početne verifikacije (da, potrebno je prvo potvrditi vlasništvo nad domenom) alati će vam prikazati pregršt podataka i postavki o vašoj web stranici.

Google Webmaster Tools alati besplatni su i izrazito informativni alati namijenjeni vlasnicima web stranica. Nakon početne verifikacije (da, potrebno je prvo potvrditi vlasništvo nad domenom) alati će vam prikazati pregršt podataka i postavki o vašoj web stranici.

Geografska lokacija i uvid u brzinu učitavanja vaše stranice neki su od izuzetno korisnih mogućnosti Googleovog besplatnog skupa alata.

Geografska lokacija

Kako bi iskoristili prednosti geografskih i jezičnih pretraživanja, Google nudi opciju geografskog ciljanja. Ovo će biti posebice zanimljivo vlasnicima lokalnih web stranica smještenih na “neutralnim” domenama poput .com .net ili .org.

Odredite lokaciju svoje web stranice

Uključivanjem ove opcije (za Hrvatsku primjerice) možete očekivati kako će se vaše web stranice češće prikazivati među rezultatima pretraživanja koja se obavljaju na hrvatskom internetskom području tj. na www.google.hr.

Geografsko ciljanje naći ćete u Site Configuration pa u Settings. Sve što morate napraviti kako bi pomogli Googleu da vaše web stranice poveže s nekom lokacijom je označiti checkbox pored imena države.

Brzina učitavanja stranica

Pagespeed za brzinu.

Ovu mogućnost Google je predstavio krajem prošle godine, a bitna iz razloga što vam pruža uvid u brzinu izvršavanja (učitavanja) sadržaja na web stranici. Razlog zbog kojeg bi trebali obratiti posebnu pozornost na ovu opciju je, dakako, rangiranje na pretraživaču.

Da, dobro ste čuli, Google je objavio kako planira mnogo više pažnje posvetiti brzini web stranica, a sve u svrhu ugodnijeg surfanja korisnika.

Pagespeed postoji i kao dodatak za preglednik Firefox

Povodom ovih izmjena, Google je objavio dodatak za Firefox koji će vam pomoći odrediti “uska grla” web stranica i predložiti vam rješenje. Preduvjet za pokretanje PageSpeeda je instalacija Firebug dodatka za Firefox.

Nakon instalacije oba dodatka, otvorite web stranicu koju želite analizirati te pokrenite PageSpeed. Nakon kratkog testa web stranice, PageSpeed će vam ukazati na probleme, te vam ponuditi rješenja.

Svi problemi označeni su znakovima upozorenja, a rezultati testa su opširni i nude detaljna objašnjenja. Nećemo ići u svaki pojedinačno, no linkovi koje vam Google ponudi u opisima problema bi trebali biti dovoljni kako bi te iste probleme i riješili.

Prepoznavanje (ostalih) problema na stranicama

Jeste li propustili koju grešku?

Osim kod problema pri brzini učitavanja stranica, Google Webmaster Tools vam može pomoći u pronalasku broken linkova, 404 grešaka i drugih grešaka koje često i opreznima znaju promaknuti kroz prste. Naravno, alati će vas obavijestiti o kojim stranicama (greškama) se radi, a na vama ostaje da ih ispravite. Ovu opciju možete pronaći u Diagnostics u Crawl errors.

Nije na odmet spomenuti kako osim informiranja, Google Webmaster Tools nudi opciju spremanja tablice s problemima na računalo kako bi vam olakšao rad u slučaju da nabasate na (pre)velik broj grešaka.

Upravljanje “sitelinkovima”

Sitelinkovima koji se prikazuju za vašu web stranicu možete upravljatiMalo starije i s(p)retnije web stranice često imaju mogućnost prikazivanja dodatnih linkova za domenu među rezultatima pretraživanja. S obzirom da Google automatski stvara listu prikazanih linkova, dobro je znati kako listom dodatnih linkova možete upravljati, odnosno, odabrati one koje ne želite da se prikazuju.

Sitelinkovima možete pristupiti klikom na Site configuration pa Sitelinks, gdje ćete dobiti pregled trenutno aktivnih sitelinkova te opciju za blokiranje.

Toliko o Google Webmaster Tools alatima. Jeste li dosad koristili Google Webmaster Tools? Znate li još kakav alat ove vrste?

Reblog this post [with Zemanta]

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Digitalni proizvodi

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...