Riješite probleme uz Google Webmaster Tools
Google Webmaster Tools alati besplatni su i izrazito informativni alati namijenjeni vlasnicima web stranica. Nakon početne verifikacije (da, potrebno je prvo potvrditi vlasništvo nad domenom) alati će vam prikazati pregršt podataka i postavki o vašoj web stranici.
Google Webmaster Tools alati besplatni su i izrazito informativni alati namijenjeni vlasnicima web stranica. Nakon početne verifikacije (da, potrebno je prvo potvrditi vlasništvo nad domenom) alati će vam prikazati pregršt podataka i postavki o vašoj web stranici.
Geografska lokacija i uvid u brzinu učitavanja vaše stranice neki su od izuzetno korisnih mogućnosti Googleovog besplatnog skupa alata.
Geografska lokacija
Kako bi iskoristili prednosti geografskih i jezičnih pretraživanja, Google nudi opciju geografskog ciljanja. Ovo će biti posebice zanimljivo vlasnicima lokalnih web stranica smještenih na “neutralnim” domenama poput .com .net ili .org.

Uključivanjem ove opcije (za Hrvatsku primjerice) možete očekivati kako će se vaše web stranice češće prikazivati među rezultatima pretraživanja koja se obavljaju na hrvatskom internetskom području tj. na www.google.hr.
Geografsko ciljanje naći ćete u Site Configuration pa u Settings. Sve što morate napraviti kako bi pomogli Googleu da vaše web stranice poveže s nekom lokacijom je označiti checkbox pored imena države.
Brzina učitavanja stranica

Ovu mogućnost Google je predstavio krajem prošle godine, a bitna iz razloga što vam pruža uvid u brzinu izvršavanja (učitavanja) sadržaja na web stranici. Razlog zbog kojeg bi trebali obratiti posebnu pozornost na ovu opciju je, dakako, rangiranje na pretraživaču.
Da, dobro ste čuli, Google je objavio kako planira mnogo više pažnje posvetiti brzini web stranica, a sve u svrhu ugodnijeg surfanja korisnika.

Povodom ovih izmjena, Google je objavio dodatak za Firefox koji će vam pomoći odrediti “uska grla” web stranica i predložiti vam rješenje. Preduvjet za pokretanje PageSpeeda je instalacija Firebug dodatka za Firefox.
Nakon instalacije oba dodatka, otvorite web stranicu koju želite analizirati te pokrenite PageSpeed. Nakon kratkog testa web stranice, PageSpeed će vam ukazati na probleme, te vam ponuditi rješenja.
Svi problemi označeni su znakovima upozorenja, a rezultati testa su opširni i nude detaljna objašnjenja. Nećemo ići u svaki pojedinačno, no linkovi koje vam Google ponudi u opisima problema bi trebali biti dovoljni kako bi te iste probleme i riješili.
Prepoznavanje (ostalih) problema na stranicama

Osim kod problema pri brzini učitavanja stranica, Google Webmaster Tools vam može pomoći u pronalasku broken linkova, 404 grešaka i drugih grešaka koje često i opreznima znaju promaknuti kroz prste. Naravno, alati će vas obavijestiti o kojim stranicama (greškama) se radi, a na vama ostaje da ih ispravite. Ovu opciju možete pronaći u Diagnostics u Crawl errors.
Nije na odmet spomenuti kako osim informiranja, Google Webmaster Tools nudi opciju spremanja tablice s problemima na računalo kako bi vam olakšao rad u slučaju da nabasate na (pre)velik broj grešaka.
Upravljanje “sitelinkovima”
Malo starije i s(p)retnije web stranice često imaju mogućnost prikazivanja dodatnih linkova za domenu među rezultatima pretraživanja. S obzirom da Google automatski stvara listu prikazanih linkova, dobro je znati kako listom dodatnih linkova možete upravljati, odnosno, odabrati one koje ne želite da se prikazuju.
Sitelinkovima možete pristupiti klikom na Site configuration pa Sitelinks, gdje ćete dobiti pregled trenutno aktivnih sitelinkova te opciju za blokiranje.
Toliko o Google Webmaster Tools alatima. Jeste li dosad koristili Google Webmaster Tools? Znate li još kakav alat ove vrste?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Darko Kontin
18. 03. 2010. u 9:52 am
Likeam članak 🙂
adriatalk
18. 03. 2010. u 10:15 am
Odličan i veoma informativan tekst za početnike.
jeja
18. 03. 2010. u 11:13 am
Odlično..sviđa mi se članak
pulacroatia
20. 03. 2010. u 1:59 pm
Odličan post s obzirom da sam početnik i jako koristan!
Borislava
21. 03. 2010. u 9:19 pm
Evo i ja, kao amater i početnik, da se zahvalim na tekstu :).
Prijatno veče.
marina
22. 03. 2010. u 2:30 pm
Izgleda da nas ima dosta amatera.. 🙂 i meni će ovo biti od velike pomoći!
jav uncensored
29. 03. 2010. u 9:16 pm
Trazio sam kvalitetan tutorijal na nasem jeziku i nasao sam ga ovdje hvala drug