Riješite probleme uz Google Webmaster Tools

Riješite probleme uz Google Webmaster Tools

Google Webmaster Tools alati besplatni su i izrazito informativni alati namijenjeni vlasnicima web stranica. Nakon početne verifikacije (da, potrebno je prvo potvrditi vlasništvo nad domenom) alati će vam prikazati pregršt podataka i postavki o vašoj web stranici.

Google Webmaster Tools alati besplatni su i izrazito informativni alati namijenjeni vlasnicima web stranica. Nakon početne verifikacije (da, potrebno je prvo potvrditi vlasništvo nad domenom) alati će vam prikazati pregršt podataka i postavki o vašoj web stranici.

Geografska lokacija i uvid u brzinu učitavanja vaše stranice neki su od izuzetno korisnih mogućnosti Googleovog besplatnog skupa alata.

Geografska lokacija

Kako bi iskoristili prednosti geografskih i jezičnih pretraživanja, Google nudi opciju geografskog ciljanja. Ovo će biti posebice zanimljivo vlasnicima lokalnih web stranica smještenih na “neutralnim” domenama poput .com .net ili .org.

Odredite lokaciju svoje web stranice

Uključivanjem ove opcije (za Hrvatsku primjerice) možete očekivati kako će se vaše web stranice češće prikazivati među rezultatima pretraživanja koja se obavljaju na hrvatskom internetskom području tj. na www.google.hr.

Geografsko ciljanje naći ćete u Site Configuration pa u Settings. Sve što morate napraviti kako bi pomogli Googleu da vaše web stranice poveže s nekom lokacijom je označiti checkbox pored imena države.

Brzina učitavanja stranica

Pagespeed za brzinu.

Ovu mogućnost Google je predstavio krajem prošle godine, a bitna iz razloga što vam pruža uvid u brzinu izvršavanja (učitavanja) sadržaja na web stranici. Razlog zbog kojeg bi trebali obratiti posebnu pozornost na ovu opciju je, dakako, rangiranje na pretraživaču.

Da, dobro ste čuli, Google je objavio kako planira mnogo više pažnje posvetiti brzini web stranica, a sve u svrhu ugodnijeg surfanja korisnika.

Pagespeed postoji i kao dodatak za preglednik Firefox

Povodom ovih izmjena, Google je objavio dodatak za Firefox koji će vam pomoći odrediti “uska grla” web stranica i predložiti vam rješenje. Preduvjet za pokretanje PageSpeeda je instalacija Firebug dodatka za Firefox.

Nakon instalacije oba dodatka, otvorite web stranicu koju želite analizirati te pokrenite PageSpeed. Nakon kratkog testa web stranice, PageSpeed će vam ukazati na probleme, te vam ponuditi rješenja.

Svi problemi označeni su znakovima upozorenja, a rezultati testa su opširni i nude detaljna objašnjenja. Nećemo ići u svaki pojedinačno, no linkovi koje vam Google ponudi u opisima problema bi trebali biti dovoljni kako bi te iste probleme i riješili.

Prepoznavanje (ostalih) problema na stranicama

Jeste li propustili koju grešku?

Osim kod problema pri brzini učitavanja stranica, Google Webmaster Tools vam može pomoći u pronalasku broken linkova, 404 grešaka i drugih grešaka koje često i opreznima znaju promaknuti kroz prste. Naravno, alati će vas obavijestiti o kojim stranicama (greškama) se radi, a na vama ostaje da ih ispravite. Ovu opciju možete pronaći u Diagnostics u Crawl errors.

Nije na odmet spomenuti kako osim informiranja, Google Webmaster Tools nudi opciju spremanja tablice s problemima na računalo kako bi vam olakšao rad u slučaju da nabasate na (pre)velik broj grešaka.

Upravljanje “sitelinkovima”

Sitelinkovima koji se prikazuju za vašu web stranicu možete upravljatiMalo starije i s(p)retnije web stranice često imaju mogućnost prikazivanja dodatnih linkova za domenu među rezultatima pretraživanja. S obzirom da Google automatski stvara listu prikazanih linkova, dobro je znati kako listom dodatnih linkova možete upravljati, odnosno, odabrati one koje ne želite da se prikazuju.

Sitelinkovima možete pristupiti klikom na Site configuration pa Sitelinks, gdje ćete dobiti pregled trenutno aktivnih sitelinkova te opciju za blokiranje.

Toliko o Google Webmaster Tools alatima. Jeste li dosad koristili Google Webmaster Tools? Znate li još kakav alat ove vrste?

Reblog this post [with Zemanta]

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.