Želite li biti među top rezultatima na Googleu u 2023., ovo su 4 stavke na koje morate paziti

Želite li biti među top rezultatima na Googleu u 2023., ovo su 4 stavke na koje morate paziti

EAT smjernice postoje već neko vrijeme i svaki ozbiljan SEO specijalist ih konstantno ima u glavi. Krajem 2022. godine je Google odlučio dodati još jedan „E” u akronim, malo zakomplicirati stvari i pojačati vjerodostojnost onoga što na SERP-u prikazuje kao najbolji rezultat na internetu za vaš upit. Tako je nastao EEAT.

EEAT je akronim za Experience, Expertise, Authoritativness and Trustworthiness ili na hrvatskom: iskustvo, stručnost, autoritet i vjerodostojnost. Zvuči kao slogan neke političke stranke, ali je zapravo pokušaj da se u četiri riječi objasni što Google algoritam gleda prilikom rangiranja stranice.

Za razliku od prijašnjih EAT smjernica u ovim novim je dodano i iskustvo. Što to znači?

Idemo po redu.

Iskustvo (Experience)

Google očito nije ništa drugačiji od poslodavaca. Traži od vas iskustvo da bi vam rangirao stranicu koja će vam donijeti iskustvo.

Iskustvo je vrlo slično stručnosti i neko vrijeme su bili jedno, ali sad ih je Google odlučio razdvojiti. Tako da sad nije nužno, ali je korisno, imati kvalifikacije. Ako imate iskustva u određenoj temi, vaša riječ će vrijediti.

Interesantno je da ovdje važna karika postaje jedna vrlo malo posjećena stranica kojoj vlasnici ne posvećuju puno pažnje. To je stranica „O nama”. Većina stranica ju ima i sad je vrijeme da iskoristite njezin potencijal i nahvalite se što više možete. Dakle, pokažite da iza weba stoji stvarna i iskusna osoba ili organizacija.

Nije da se hvalimo (op.e.), ali Netokracija ima dosta dobro posloženu stranicu “O nama” pa neka vam bude za inspiraciju.

Pokažite svoje iskustvo navodeći još neke primjere gdje ste pisali o toj temi, ostavljali komentare ili generalno sudjelovali. Možete na to gledati kao na onaj dio životopisa gdje opisujete radno iskustvo.

Znanje i kvalifikacije su nešto drugo i oni spadaju u onaj drugi „E” u ovom akronimu.

Stručnost (Expertise)

Neke teme su vrlo osjetljive. Naročito se to odnosi na medicinu i financije. Google posebno jako pazi koji će rezultat ponuditi kada se radi o tim područjima jer zna da pogrešan savjet ljude može koštati novaca, zdravlja pa i života. Zbog toga je u algoritam za rangiranje ubačena stručnost.

Više nije samo bitno što je i kako je napisano, već i tko je to napisao. Tekst kojeg je napisao netko tko je u digitalnom okolišu već priznat kao stručnjak, više vrijedi nego onaj kojeg je napisao netko nepoznat u tom području.

Bilo bi prilično zastrašujuće da Google zna tko je sjedio za računalom i pisao tekst zato su copywriteri i SEO-si počeli u članke ubacivati ime autora. Naravno, dodaje se nekoga tko ima određe kvalifikacije bez obzira napisao on tekst, samo davao stručno mišljenje vezano uz njega ili vam čini uslugu jer ste se baš dobro proveli sinoć u birtiji.

Black hat SEO-si maksimalno koriste nemogućnost Googlea da stvarno provjeri tko je pisao tekst i ubacuju imena priznatih stručnjaka koji nemaju veze s tekstom. Vjerujem da se uskoro mogu početi očekivati i prve tužbe zbog neovlaštenog potpisivanja.

S druge strane, iz osobnog iskustva znam da velik broj potpisanih blogova nose ime čovjeka koji ne postoji. Ovo nije niti loša niti dobra ideja jer ime nekoga tko se ne pojavljuje na internetu u tom kontekstu nema nikakvu vrijednost za članak.

Zato je dobro povezati ime autora koje stoji u tekstu, sa stranicom gdje je njegova biografija. U biografiji svakako treba navesti školovanje i to potkrijepiti sa što više poveznica i primjera. Pokažite stručnost pišući stručnom terminologijom ili pružajući informacije koje se nalaze u stručnim radovima.

Autoritet (Authoritativness)

Iza ovog vrlo pametnog pojma se skriva ništa drugo nego autoritet, a ako ste ikad imali posla sa SEO specijalistom, onda ste i previše puta čuli pojam topical authority. Znači stranica mora demonstrirati autoritet. Dva su načina kako doći do toga:

  1. Sadržaj.

Kvalitetan sadržaj koji obrađuje sve aspekte niše u kojoj se stranica nalazi je temelj za dobar autoritet. Sadržaj mora biti dobro međusobno povezan linkovima kako bi tvorio cjelinu.

Također, sadržaj mora biti napisan stručno. Treba ga napisati ili stručnjak u tom području ili profesionalni copywriter, a najbolje obojica. U tekstovima treba koristiti stručne pojmove, reference na druge članke i generalno obraditi temu kvalitetno.

SEO prolazi velike promjene: Što trebate znati ako pišete tekstove kao SEO specijalist?

To je nešto na čemu sveprisutni AI pada. Za sada, umjetna inteligencija još nije u stanju napisati stručni članak. Bombastičan da, ali stručan ne.

  1. Povratni linkovi.

Nitko ne govori „povratni linkovi”, ali to je sasvim dobar prijevod raširenog izaraza „backlink”. Da bi stranica imala autoritet, taj autoritet mora netko priznavati. Najbolje je ako ga “priznaju” slične stranice koje su još k tome i same autoriteti. Otprilike kao i kod ljudi.

Autoritet neke stranice priznajete na način da stavite „dofollow” backlink na nju na relevantno mjesto u tekstu. Na taj način tražilicama kažete: „Ja priznajem da je ova stranica odličan izvor informacija za ovaj pojam i sugeriram da ju posjetite.”

Backlink building je vjerojatno najteži dio optimizacije svake stranice. Dokazati da ste vrijedni da netko stavi poveznicu na vas u ovako konkurentnom okruženju je opsežan i prilično zamoran posao, ali su koristi ogromne.

Naravno, uvijek možete otići na Fiverr i kupiti 10 tisuća backlinkova za pola dolara. Dobiti ćete dobru lekciju iz gray hat SEO-a, izgubiti pola dolara, a stranica će malo izgubiti na rankingu.

Kupite, kupite. Backlinkovi jeftino!

Vjerodostojnost (Trustworthiness)

Vjerodostojnost je nešto čega ima sve manje na internetu. Ljudi pišu neprovjerene informacije ili namjerno plasiraju lažne kako bi došli do publiciteta. Prema Googleu, vjerodostojnost je najvažniji dio EEAT smjernica.

Stranica dobiva na vjerodostojnosti ako je jasno o čemu se na njoj radi. Znači što manje dvosmislenih rečenica. Kod trgovina su važne recenzije kupaca i dobro naznačeno da se online plaćanje provodi preko sigurnih kanala.

Citiranje provjerenih izvora također pomaže kao i objavljivanje tko je vlasnik stranice, njegova adresa i mogućnost kontaktiranja.

EEAT očito nije baš nuklearna fizika

Zapravo sve što je spomenuto u Googleovim smjernicama je potpuno logično i razumljivo. Stranica i sadržaj na njoj moraju biti korisni posjetiteljima, aktualni, točni i napisani od strane nekoga tko je dokazan stručnjak.

Vrlo jednostavno, a opet prilično teško za postići.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ivan

    Ivan

    29. 08. 2023. u 12:58 am Odgovori

    Članak o EEAT smjernicama je iznimno informativan i pruža dubinski uvid u nove promjene koje Google uvodi u svoj algoritam rangiranja. Posebno cijenim naglasak na važnosti iskustva kao dodatne komponente, što je često previdjeno u mnogim SEO raspravama. Detaljna analiza svake komponente EEAT-a omogućava čitateljima da shvate kako se kvaliteta i autoritet sadržaja mjeri u očima tražilica. Također, upozorenje na opasnosti “black hat” taktika je korisno, podsjećajući webmastere da kvaliteta uvijek treba biti ispred kvantitete. Na kraju, slažem se s autorom da, iako se čini kao jednostavna ideja, dosljedno pridržavanje EEAT smjernica može biti izazovno, ali je ključno za dugoročni uspjeh na internetu. Odličan članak, toplo ga preporučujem svima koji žele razumjeti dublje mehanike SEO-a!

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…