Tri godine nakon lansiranja, Google+ konačno je odustao od svoje politike da se na društvenu mrežu može prijaviti samo pravim imenom. Riječ je o vrlo uzbudljivim vijestima za onih deset aktivnih postojećih korisnika i sve koji su potajno htjeli ispitati kako je to biti na ovoj mreži, no zbog društvene stigme te porive nisu htjeli javno obznaniti.

Tri godine nakon lansiranja, Google+ konačno je odustao od svoje politike da se na društvenu mrežu može prijaviti samo pravim imenom. Riječ je o vrlo uzbudljivim vijestima za onih deset aktivnih postojećih korisnika (šala, šala!) i sve koji su potajno htjeli ispitati kako je to biti na ovoj mreži, no zbog društvene stigme te porive nisu htjeli javno obznaniti.
Želite li tako eksperimentirati s korištenjem Google+ mrežom i izbjeći osudu bližnjih, sada to možete i pod pseudonimom. Pomalo je to tužan potez i rasplet događaja, u kojem Google kao nepopularna djevojka u lošem zapletu nekog tinejdžerskog filma popušta pritisku društva popularnosti radi.
U postu na blogu gdje je ova odluka objavljena, stoji isprika za “nepotrebno komplicirano iskustvo” korištenja društvene mreže i za isključivanje onih koji su na njoj htjeli obitavati pod pseudonimom:
Kada smo lansirali Google prije tri godine, stavili smo mnogo restrikcija vezanih uz ime koje možete koristiti na svom profilu. To je pomoglo da se stvori zajednica stvarnih ljudi, no također je isključilo mnogo onih koji su željeli biti njenim dijelom ne koristeći svoja prava imena… Nadamo se da je današnja promjena korak prema inkluzivnoj Google+ mreži kakvu želimo.
Korisnici > zamišljene konstruktivne rasprave
Odluka o korištenju pravih imena, tvrdi Gigaom, bila je djelo Vica Gundotre, koji je nedavno napustio Google, a motivacija iza nje bila je eliminacija trolova i održavanje kvalitete rasprave. Korištenje pravih imena na internetu i produktivna interakcija dio je internetskog bontona, smatrao je Gundotra, pripadnik klase vječni optimist.
Problem s kvalitetom rasprave je, dakako, da za nju trebate aktivne sudionike i korisnike mreže, što se u zadnje tri godine pokazuje problematičnim za Google +, unatoč tome što je Google pokušavao progurati svoju društvenu mrežu na sve moguće načine, povezujući je, na negodovanje korisnika, sa svojim drugim servisima poput YouTubea.
Sudeći po ovoj promjeni, čini se da san o Google+ mreži kao omiljenom okupljalištu žitelja interneta još uvijek nije umro sam i u tišini, a nadamo se kako u svom pohodu na popularnost pri kojem popušta svim pritiscima Google+ neće početi pušiti, piti i sjediti na betonu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.