Što očekujemo od Google I/O: Pametni Google dom, Android Wear i druge novotarije

Što očekujemo od Google I/O: Pametni Google dom, Android Wear i druge novotarije

Sutra se u San Franciscu održava Googleova konferencija I/O, na kojoj se otkriva na čemu je ovo internetsko carstvo radilo ove godine i što ćemo uskoro vidjeti na svojim spravicama ili u ponudi uređaja. Prošlogodišnja je konferencija trajala tri sata, a ništa manje ne očekujemo ni ove godine, jer Google navodno ima dosta toga za izvući iz rukava.

Od Googlea se na ovoj konferenciji očekuje mnogo toga - od novih sustava do nadogradnji za već poznate proizvode
Od Googlea se na ovoj konferenciji očekuje mnogo toga – od novih sustava do nadogradnji za već poznate proizvode.

Sutra se u San Franciscu održava Googleova konferencija I/O, na kojoj se otkriva na čemu je ovo internetsko carstvo radilo ove godine i što ćemo uskoro vidjeti na svojim spravicama ili u ponudi uređaja. Prošlogodišnja je konferencija trajala tri sata, a ništa manje ne očekujemo ni ove godine, jer Google navodno ima dosta toga za izvući iz rukava.

‘Nosivija’ verzija Androida

Glavna tema najvjerojatnije će biti nitko drugi nego već dobro poznati sustav Android, kojim je Google osnažio svoju prisutnost na golemom broju uređaja, a naglasak bi mogao biti na posebnoj inačici sustava namijenjenoj nosivim uređajima, prigodnog imena Android Wear. Do sad je o ovom sustavu bilo mnogo priče, no još uvijek nije dostupan SDK (Software development kit), a njegovo puštanje trebalo bi biti jedna od većih vijesti na konferenciji.

Sam operativni sustav trebao bi se odlikovati kontekstualnošću, točnije, koristiti senzore uređaja kako bi se različite notifikacije i informacije relevantne za korisnika u tom trenutku, na mjestu na kojem se nalazi i vezano uz radnju koju obavlja. Google ove notifikacije naziva suggest karticama, tj. prijedlozima, a trebale bi nosive uređaje učiniti korisnima i pametnima – u praksi, kao i u imenu.

[youtube]http://youtu.be/Bl4Qne-RpcM[/youtube]

Dok SDK ne bude dostupan, Google je objavio video u kojem se može vidjeti na koji način funkcionira Android Wear i interakcija s njime, a developere je pozvao da razmisle o tome kako se iskustvo korištenja pametnog sata razlikuje od korištenja mobitela te da razmišljaju u novim paradigmama, ne samo prerađujući ideje s pametnih telefona u manje funkcionalne inačice na satovima.

Pa ipak, sve aplikacije stvorene za Android sustav trebale bi se moći koristiti i na Android Wear inačici, koja već omogućava dijeljenje notifikacija i interakciju s aplikacijama na Androidom pogonjenim telefonima i tabletima. Za prilagodbu velikog broja već postojećih aplikacije biti će nužno tek prilagoditi aplikacije novom zaslonu i uvesti opciju pretvaranja glasovnih naredbi u pisane (voice-to-text), smatra Dan Rowinski.

Na konferenciji bi mogli biti i predstavljeni prvi pametni satovi s Android Wear sustavomu izvedbi Motorole, odnosno LG-a.

Lollipop, Lollipop

Nagađa se o predstavljanju nove nadogradnje sustava zasad poznate kao Lollipop
Nagađa se o predstavljanju nove nadogradnje sustava zasad poznate kao Lollipop (izvor: Download Android)

Prošlogodišnja konferencija I/O prošla je bez najave nove nadogradnje operativnog sustava, a isti je lansiran na vlastitom događaju nešto kasnije, no ove bismo se mogli upoznati s inačicom sustava Lollipop. Velik bi naglasak mogao biti na novom dizajnu, jer je sam Google prošli tjedan izdao nove smjernice najboljih praksi u web developmentu, kao i Starter Kit za developere.

Prošle je godine na ovoj konferenciji najavljen Android Studio u kojem dizajneri i developeri mogu emulirati kako će njihove aplikacije izgledati na zaslonima različitih veličina, a u srijedu se očekuju neki novi alati koji bi osigurali konzistentniji dizajn na platformi raspršenoj na nebrojeno mnogo različitih uređaja raznih proizvođača.

Lollipop bi također trebao učiniti komunikaciju između aplikacija jednostavnijom i bržom, a veći će se naglasak vjerojatno staviti i na takozvani deep linking vezan uz notorni Google+ i odgovarajuću aplikaciju, te načine na koji tražilice mogu pristupiti i sortirati velik broj informacija koji generiraju aplikacije.

A što je s Nexusima?

Zbogom Nexus pametnim telefonima?
Zbogom pametnim telefonima iz obitelji Nexus?

Google već neko vrijeme nije izbacio na tržište novi tablet u vlastitoj produkciji, pa bi bilo vrijeme da predstavi nešto novo, a priča se o nešto većim verzijama uređaja Nexus 10 i Nexus 9. Nove tablete trebao bi proizvoditi HTC, a s 8,9 inčnim zaslonom, 2 GB radne memorije i Nvidia 64-bit Tegra K1 procesorom trebali bi doći oko 399 odnosno 499 dolara za 16, odnosno 32 gigabajta memorije, tvrdi IGN.

Ako se Google odluči na novi Nexus telefon, vjerojatno ga kao ni prošle godine neće predstaviti na ovoj konferenciji, ako uopće doživi novu verziju. U posljednje vrijeme sve se više priča o novoj visokobudžetnoj Silver liniji telefona koja bi trebala zamijeniti nešto pristupačniju dosadašnju liniju pametnih telefona. S druge strane, moglo bi se čuti nešto novo i o projektu Ara, prethodno poznatom kao Phonebloks, koji bi trebao biti lansiran sljedeće godine.

Google kuca na kućna vrata

Nakon što je kupio Nest, tvrtku koja se bavi proizvodnjom termostata i detektora ugljičnog monoksida, te potom Dropcam i njegove uređaje vezanih uz sigurnost doma, prilično je sigurno zaključiti da će se Google u nekom trenutku useliti s nama, i to ne samo preko računala i telefona.

Vrijeme je da se Chromecast ponovi, a možda uskoro dobijemo i Android TV
Vrijeme je da se Chromecast ponovi, a možda uskoro dobijemo i Android TV.

No prije nego se uključi u opremanje pametnih domova, Google bi trebao napraviti nešto s već postojećim uređajima. Chromecast je polako počeo uzimati maha i privlačiti korisnike, no njegova funkcionalnost još je ograničena, a u javnost su procurile i glasine o Android TV-u, koji bi trebao omogućiti streaming sadržaja, ali i brz i jednostavan pristup ostalim Googleovim uslugama kao što su Google Drive, Play Music i Play Movies.

Osim navedenog, na konferenciji bi moglo biti riječi i o budućnosti Google Glass uređaja, koji su sada krenuli u slobodnoj prodaji na američkom i britanskom tržištu, a i Chrome OS možda dobije svojih pet minuta na pozornici. Što god da se Gogole predstavi, sa zanimanjem ćemo pratiti jer ovaj sveprisutni internetski div ima sve veći utjecaj na naše (digitalne) živote – a pratiti možete i vi, putem službene stranice.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tehnologija

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.