
Google Glass: kontroverzna ‘igračka’ ili tehnologija bez koje ćemo teško zamisliti budućnost
Na pozornici LeWeba imali smo priliku vidjeti kako early adopteri Loic Le Meur, osnivač LeWeba, Robert Scoble, američki bloger i Ben Metcalfe, domaćin londonskog LeWeba, koriste ovu najnoviju Googleovu kontroverznu 'igračku'.

Na pozornici LeWeba imali smo priliku vidjeti kako early adopteri Loic Le Meur, osnivač LeWeba, Robert Scoble, američki bloger i Ben Metcalfe, domaćin londonskog LeWeba, koriste ovu najnoviju Googleovu ‘igračku’.
Pomoću Google Glassa možete slati SMS-ove, obavljati pozive, tvitati, koristiti Facebook ili Google+, fotkati, snimati, provjeravati stanje na cestama, koristiti zemljovide i karte, provjeriti vremensku prognozu, seriju fotografija pretvoriti u animirani .gif, itd. – sve putem glasovnih naredbi. Sve fotke automatski se pohranjuju na Google+ (ipak se radi o Googleovom proizvodu :)), a ove naočale imaju i senzor koji prati vaše oko 24 sata dnevno. Naravno, radi se o osnovnim, eksperimentalnim funkcijama. Mnoge tek stižu.
Le Meur, Scoble i Metcalfe tvrde kako su ovaj proizvod isprva smatrali čudnim, ali su se na njega jako brzo naviknuli. Sada ga uopće ne primjećuju, što se ne bi moglo reći za one u čijem ih društvu koriste! Da, naočale Google Glass za sada izgleda u najmanju ruku neobično, a osoba koja ih koristi kao lik iz znanstvene fantastike.

Međutim, prisjetimo se prvih reakcija na mobilni telefon i kasnije na pametne telefone. Možete li danas zamisliti život bez svog smartphonea? Teško. Zanimljivo je da se čak 80% slušatelja ovog predavanja složilo da će većina ljudi koji danas koriste pametne telefone kroz 5 ili 10 godina hodati svijetom s Google Glassom ili nekim sličnim proizvodom koji se temelji na njegovoj tehnologiji.
Google Glass otvara potpuno novo tržište: nova platforma, novi API, nova znanja, novi programeri, nove aplikacije i neki novi klinci koji će ih koristiti. Ma koliko neki ovaj proizvod smatrali čudnim, robotskim, nehumanim, a njegovu upotrebu društveno neprihvatljivom, radi se o tehnologiji bez koje teško možemo zamisliti budućnost. Koristit će je liječnici, automehaničari i mnogi drugi. Hoće li Google Glass oživjeti i preživjeti kao konkretni proizvod, pitanje je na koje će odgovor dati vrijeme i korisnici.
Biste li koristili Google Glass? Što mislite, hoćemo li ga za 5 ili 10 godina koristiti?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Vladimir
07. 06. 2013. u 9:38 am
Sad mi je jasno zašto se zove Android. Nakon google glassa (za 15-20ak godina) slijedi direktno neuralno sučelje. Cilj Androida je kompletna integracija s ljudskim mozgom (za 30-50 godina). Postajemo Androidi 😀