Nakon uspješnog trećeg izdanja Good Gamea ove godine, od kotizacija timova prikupljeno je 100 tisuća kuna, a taj novac će se investirati u jednu poslovnu ideju. Koja će to biti saznat ćemo na Good Game Liftoffu u rujnu ove godine, ali za sada znamo imena članova žirija koji će tu odluku i donijeti.
Nakon dvije godine uspješnih turnira i prikupljanja sredstava za plemenite ciljeve, organizacija Good Game odlučila se ove godine učiniti nešto malo drugačije: nakon najvećeg turnira do sada, sredstva koja su na njemu prikupljena bit će investirana u ideju ili projekt, a koji će to biti saznat ćemo na Good Game Liftoffu 13.9. u HUB385!
Nakon što je ovogodišnji Good Game obilježio novi prostor, mnogo veći expo dio i više od 1500 posjetitelja, sada konačno znamo gdje će završiti prihodi od kotizacija koje su timovi uplaćivali ove godine. Tako se od kotizacija prikupilo točno 100 tisuća kuna, koje će biti investirane u ideju o kojoj će odlučivati stručni žiri koji čine insajderi iz domaće tehnološke zajednice i predstavnici partnera Good Gamea.
O tome tko će dobiti ova sredstva odlučivat će se na Good Game Liftoff, posebnom događaju na kojem će svi oni koji imaju dobru ideju i ispunjavaju kriterije moći okušati sreću i boriti se za vrlo dobrih 100.000 kuna investicije. Nikola Stolnik, CEO Good Game organizacije, kaže kako su se na ovaj korak odlučili prvenstveno jer žele vratiti krvotok natrag u domaće poduzetništvo:
Ovim putem multipliciramo vrijednost donacije jer ćemo dobitniku omogućiti da dalje razvije proizvod ili kompaniju, zaposli nove stručnjake i gradi izvoz.
Ako vas je ovo zainteresiralo i možda se upravo vi s vašom idejom želite prijaviti za Good Game Liftoff, Nikola mi kaže kako postoje neki okviri u koje se morate uklopiti:
Prijaviti se mogu svi startupi i projekti čiji su vlasnici i osnivači do 25 godina starosti. Tražimo startupe ranog stadija razvoja kojima je potrebna novčana injekcija kako bi razvili svoj proizvod ili kompaniju na novu razinu. Veliki faktor pri odlučivanju biti će inovacija, korisnost i trenutni rezultati.
Prema tome, ako ispunjavate ove kriterije i dolazite iz Hrvatske, sve što trebate je prijaviti se na Liftoff i čekati rujan, a zatim svoju ideju predstaviti stručnom odboru koji čine:
- Nenad Bakić, investitor i poduzetnik
- Lordan Kondić, direktor marketinga privatnih korisnika Vipneta
- Miran Pavić, član uprave Telegram Media Grupe
- Ivan Brezak Brkan, osnivač i glavni urednik Netokracije
- Nikola Stolnik, CEO Good Gamea
- Mate Rimac, CEO Rimac Automobila
- Hrvoje Balen, predsjednik uprave Algebre
- Martina Rizman Matić, direktorica korporativnih komunikacija Vipneta
- Tomislav Car, CEO i suosnivač Infinuma, i
- Sergej Ivasović, marketing i PR menadžer MSAN-a
Težak posao za žiri
Pred članovima žirija tako će biti težak posao pronalaska ideje čiji će razvoj potaknuti ovom financijskom injekcijom. Naravno, kako se ne bi dogodilo da se tvrtke u koje se investira krenu rasipati novcem i kupovati skutere za vodu i kostime dinosaura, Nikola me uvjerava da će Good Game obaviti provjeru svih kompanija koje se natječu, ali će i pratiti na što se točno troše novci tijekom trajanja donacije. Ukoliko se pokaže da tim troši novce na nešto potpuno nepovezano, morat će vratiti sve što su uzeli.
Naravno, Nikola nije mogao pobjeći od pitanja misli li da će se neki timovi i ideje koje se budu prijavile biti bazirane na video igrama, pa tako dobijemo i neke nove domaće gaming startupe:
To bi bilo fantastično jer kao što znamo, gaming industrija je jedna od najbrže rastućih u svijetu. Ako ćemo svojom donacijom pomoći stvaranju novog Nanobita ili Croteama, to bi nam pružilo veliko zadovoljstvo.
Prema tome, ako imate indie studio s dobrim idejama i jasnim poslovnim planom – možda je upravo Good Game Liftoff mjesto za vas? Što se tiče samog Good Gamea, u bližoj budućnosti nas iz “kuhinje” Nikole i ekipe očekuje nekoliko “pravih” gaming projekata, od kojih je jedan YouTube emisija na kojoj se intenzivno radi već neko vrijeme. Svi projekti moći će se prijaviti putem službenih stranica Good Gamea.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Damir Takin
26. 07. 2018. u 10:38 am
Ovakve stvari su uvijek rigged. Nema se smisla uopce prijavljivati ako vam je nagrada primarni cilj, bez obzira kako kvalitetan projekt imate.
Ukoliko samo zelite reklamu i druzenje, onda ima smisla.
Samo pogledajte pobjednike proslih par startupova na kojima je brkan sudjelovao..
Ivan Brezak Brkan
26. 07. 2018. u 10:55 am
Damire, pretpostavljam da misliš na startup natjecanja na kojima sam sudjelovao kao član žirija, ne “startupe”. Ne vidim kako bih mogao namjestiti startup 😉
Kako me izravno optužuješ za prilično ozbiljnu stvar, molim te da argumentiraš točno na kojim natjecanjima sam sudjelovao kao član žirija, a koja su bila namještena. Niti takvih natjecanja ima često u zadnje vrijeme niti su na njima pobjeđivali isti startupi.
Koliko vidim, u zadnjih godinu dana sam sudio na dva startup natječaja (ispravi me ako griješim):
– na Startup natječaju od Srednja.hr “Ideja godine) bili su startupi koje rade srednjoškolci koji se nigdje drugdje nisu baš ni pojavljivali 🙂
– Na Idea Knockout od Buga sudim već nekoliko godina i svake godine je dobio drugi startup. Naglašavam da startup koji je dobio Ideju godine nije dobio na Idea Knockout.
Pretpostavljam da možda misliš na to da se primjerice u jednoj godini može dogoditi da isti startup dobije na više natječaja, bilo stranih ili domaćih. Kako već 10 godina pratim scenu, svakako se slažem da postoje tvrtke koje svojim izuzetnim radom na kraju dobiju više natječaja, upravo zato što se ističu nad drugima. To ne znači da drugi nemaju šanse ili da su natjecanja namještenja, već znači da su ove tvrtke ili napravile dobar posao ili su dobar fit za pobjednu na natjecanjima. Budimo iskreni: Pobjeda na natjecanjima ne znači da pobjedu u tržišnoj utakmici.
Kako pak prozivaš isključivo mene, a ne druge članove žirija, očito smatraš da sam ja na neki način osobno odgovoran za navodno namještanje što ignorira činjenice da: 1) Nisam jedini član žirija, 2) Niti u jednom slučaju nisam bio Predsjednik žirija 3) Nema para u namještanju startup natječaja 🙂 4) U svim startup natjecanjima u kojima sam sudjelovao NIKAD nisam brojao glasove ili radio sumu svega, već su to radili organizatori tako da ni na taj način nisam mogao utjecati.
Vjerujem da znaš, barem iz krimi-serija, da osoba mora imati motiv. Ne vidim koji bi motiv imao za “namještanje” primjerice Ideja godine gdje je nagrada studijsko putovanje i prostor Tehnološkog parka Zagreb, a koji bi opravdao ugrožavanje mog dosadašnjeg rada na startup sceni. Po tebi bih ugrozio sve, pa i Netokracijin ugled, za… što točno? Yeah, thought so.
Ako zaista imaš dokaza o namještanju, pošalji nam ih (ili tu objavi ako nam ne vjeruješ) kako bi ih mogli istražiti.
Ivan Smolović
26. 07. 2018. u 11:26 pm
Sad sam htio prokomentirati koja je uopće korist da neko namjesti startup natječaj… To mi zvuči jako smiješno. 100 tisuća kuna bit će odlična nagrada za pobjednike. Gdje se može pronać o kakvim start upovima je riječ?
Ivan Brezak Brkan
30. 07. 2018. u 12:57 pm
Ako Ivane, misliš o tome kakvi su uvjeti, sve imaš pod “Rules” na njihovoj stranici, ali nije ograničeno po kategoriji startupa 🙂
Franjo Perili
20. 01. 2019. u 12:32 am
Kako misliš koja je korist? Marketing. To jedino danas ovi “milenijumaši” oko Bakića i rade. Pričaju o sebi. Cimaju državne fondove.
Franjo Perili
20. 01. 2019. u 12:30 am
Divno društvo, nema šta.