Na najvećem B2B gaming turniru u regiji sudjelovala su 32 tima, a s kapetanima vodeća tri tima - Dominikom, Leonom i Tomislavom - pričali smo o ključnom faktoru kako tehnološki tim može postati (e)sportski!
Good Game je ove godine privukao preko 2000 posjetitelja, dok su se tehnološke tvrtke koje su sudjelovale natjecale kako bi osigurale donacije za svoje najdraže organizacije. Tako je Agency04 kao pobjednik osigurao 25 tisuća kuna za udrugu Veliko Srce Malom Srcu, a potom CloudSense 15 tisuća kuna za Hrvatsku gorsku službu spašavanja, a Combis 10 tisuća kuna za udrugu Mali Zmaj.
Ovogodišnji turnir bio je najposjećeniji do sada, a ujedno je i po prvi puta održan i online dio natjecanja gdje su se igrači mogli uhodati u igru, dogovoriti se za taktike i upoznati protivnike. No, jednom kada se došlo za “oči u oči” u prostoru Boogalooa, stvari su se zahuktale. Atmosfera, ne računalne komponente. To nitko ne bi želio na esport turniru… HGSpot kao hardver partner bio je zadužen da ništa ne šteka, a Databox kao internet provider da ping ne skače! Ili, kako oni to sami kažu:
Zadovoljstvo igranja ne ovisi samo o kvaliteti računalnih komponenti samih igrača, nego često ovisi i o kvaliteti infrastrukture proizvođača igre, stoga je kvalitetan i pouzdan pristup Internetu za proizvođače ključan jer o njemu bitno ovisi iskustvo igranja, a niska latencija bitno povećava brzinu i zadovoljstvo igrača.
Uz glavni turnir održan je i Beer Pong turnir, Cornhole turnir, Tekken turnir, Phageborn turnir… a nostalgičari su se mogli prisjetiti starih igara na Nintendu. Međutim, glavni show bio je CS:GO – a mi ćemo vam danas otkriti što je potrebno da uigran tim na poslu jednako dobro funkcionira i na natjecanju.
Prva ljubav mnogih IT-jevaca…
Dominik Fait, kapetan CloudSensea, navodi kako je sudjelovanje u Good Gameu bilo itekako prirodno, jer je velika većina IT-jevaca interes za industriju stekla upravo kroz ljubav prema gamingu:
Smatramo da su ovakvi događaju ustvari samo “povratak korijenima”, da se tako izrazim. Gaming kultura je jako bitan dio naše tvrtke i svi obožavamo Game Nights u našoj gaming sobi.
Navodi kako je CloudSense, koji u Good Game turnirima sudjeluje od samog početka 2016., oduvijek ciljao finale turnira:
Uvijek bismo završili oko 4.-5. mjesta. Uvijek nam je malo falilo do postolja pa mislim da je glavna motivacija proizašla iz toga – da sljedeće godine svi na Good Gameu znaju tko je CloudSense.
Redovito vježbanje unatoč poslovnim putovanjima
Za ulazak u finale osim motivacije im je, navodi Fait, pomoglo vježbanje kad god su stigli, u pravilu 2 do 3 puta tjedno po sat do sat i pol vremena. Trudili su se vježbati nekoliko puta tjedno, ali zbog privatnih obaveza i poslovnih putovanja na žalost nisu imali vremena koliko su htjeli.
Imali smo dvoje ljudi od prije, Roko i Leon, a ostatak ekipe smo skupili. Leon (uberleonah) je najviše pomogao sa treninzima i komunikacijom, zahvaljujući prijašnjem iskustvu u ovakvim turnirima. Jedan je od najzaslužnijih što smo postigli visoko 2. mjesto!
Postojeće iskustvo u kompetitivnim igrama pomoglo je i Combisovom timu, navodi kapetan i sistem inženjer za virtualizacijske tehnologije Tomislav Ivanović. Tomislav se u raznim video igrama natječe još od 2010. pri čemu je skoro svaki put bio kapetan tima:
Zahvaljujući iskustvu i znanju u vođenju timova skupljenom u proteklih 12 godina, od početka prijave za turnir znao sam kako postaviti tim, igrače, taktike i treninge. Pomoglo je i prijašnje iskustvo s prošla dva Good Game turnira pa sam znao što točno očekivati i kako se pripremiti za to.
Dobro procijenite prednosti, mane i što poboljšati
Prvi korak pri okupljanju bilokakvog esport tima je razgovor sa svim igračima, dodaje Tomislav, a njemu to pomaže kako bi vidio koje mape igrači poznaju, tko igra koju poziciju te kako bi provjerio njihov rank i iskustvo. Brzo nakon inicijalnog razgovora odlučili su koje četiri mape žele igrati, a koje će bannati (zabraniti), ali i počeli raditi na onome što mogu u kratkom vremenu:
Nakon prve analize dobio sam uvid da su nam mehaničke vještine (kretanje, ciljanje, kontrola oružja, utility i sl.) daleko ispod prosjeka ostalih sudionika turnira. Tako da smo najviše vremena proveli na taktikama, procedurama, pozicioniranju i teamworku, jer s dobrom koordinacijom možemo nadoknaditi naš manjak mehaničkih vještina.

Tomislav toplo preporučuje drugim timovima da za budućnost na isti način procjene kako svoje, tako i prednosti i mane svojih suigrača. Tek onda mogu poboljšati te prednosti, a poraditi na manama:
U našem slučaju, od prednosti smo najviše radili na taktikama i procedurama, a od mana smo najviše, odnosno isključivo radili na ciljanju. Bilo bi idealno da smo stigli popraviti i ostale stvari, ali kako smo se kasno prijavili, morali smo prioritizirati određene stvari.
Usred igre, pratite svog tim leada
“Too many cooks spoil the broth“, navodi Tomislav koji toplo preporuča da timovi odaberu samo jednog igrača/kapetana koji ima najviše iskustva da vodi tim usred igre, jednu osobu koja će odlučivati o taktikama i donositi odluke:
Jako je bitno da samo jedna osoba donosi odluke usred igre. Uz to, obaveza ostalih suigrača je da prate call i odluku kapetana u potpunosti, bez ozbira slagali li se oni s time ili ne. Nakon što završi meč, tek onda se može raspravljati o odlukama, ali usred igre nikad.
Prijašnje iskustvo itekako pomaže
Good Game je teambuilding turnir na kojem je cilj dobro se zabaviti, ali ako želite pobijediti očito je da prijašnje iskustvo u kompetitivnim igrama značajno pomaže. S time se slaže i Leon Perković, kapetan pobjedničkog Agency04 koji smatra da su složili stvarno jaku ekipu u kojoj su svi imali prethodnog iskustva s Counter Strikeom:
Zbog pojedinačnog prijašnjeg iskustva imali smo potencijal samostalno pogurati i dobiti praktički bilo koju rundu. Zbog toga smo igrali s puno samopouzdanja i nitko se nije bojao preuzeti inicijativu kad je trebalo.
Dobar recept za team building
Leon navodi kako je novim ekipama jako teško izgraditi sinergiju u timu na ovoj razini igre, jer učenje kompleksnijih taktika, dogovaranje dediciranih rola i pozicija rijetko funkcionira i lako se usred runde stvori kaos u kojem se igrači ne znaju snaći. Upravo to, navodi, treba izbjegavati:
Neka se fokusiraju na manje “playeve” koji mogu biti efektivni i koordiniraju s jednim ili dva suigrača – neka se ne boje preuzeti tu inicijativu. Uz malo samopouzdanja, ovo može rezultirati jako dinamičnim timom protiv kojeg je iznenađujuće teško igrati.
Leon otkriva kako se u Agency04 spontano formiralo dosta grupa za igranje raznih igara u slobodno vrijeme, a sad je Good Game rezultirao formiranjem i ove koja je pobijedila u turniru:
Zabavno je, raznovrsno, pristupačno, te igre poput CS-a imaju jake timske i natjecateljske elemente. Rekao bi da je ovo poprilično dobar recept za team building, pogotovo kada se organiziraju događaji uživo kao što je LAN party – kojih smo nekoliko znali organizirati u tvrtki. A vjerujem da se bliži vrijeme i za planiranje sljedećeg.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.