Kako su festivali postali profitabilniji uz beskontaknto plaćanje

Kako su glazbeni festivali postali učinkovitiji i profitabilniji uz beskontaknto plaćanje

Iako živimo u digitaliziranom svijetu, uvijek se iznenadim kad jedan (važan) segment života bude potpuno promijenjen zahvaljujući napretku tehnologije. Od naručivanja hrane preko kupovine do korištenja usluga javne uprave - uz tehnologiju je sve postalo brže, lakše i učinkovitije. No, tehnologija se zadnjih godina uvukla na mjesto gdje ju možda i nisam očekivala - na glazbene festivale. I to ne bez razloga.

otp inmusic

Glazbene festivale, od onih najopskurnijih lokalnih do onih velikih koji su ugostili globalne megazvijezde, posjećujem od ranih tinejdžerskih dana. I uvijek je iskustvo bilo otprilike jednako – manja ili veća količina zabave, ovisno o društvu, raspoloženju i samom odabiru glazbe, te nešto na što se treba psihički i fizički pripremiti – redovi.

Redovi na glavnom ulazu, redovi na štandovima s pićem, redovi na štandovima s hranom, redovi za WC… Dobro, s ovim posljednjim još uvijek se borimo, ali organizatori festivala prepoznali su problem, ali i priliku – trend koji postoji već nekoliko godina u svijetu došao je i na festivale u regiji. Ultra Festival, InMusic, Exit, Sziget… To je samo dio ljetnih festivala u regiji koji su se obratili beskontaktnom plaćanju ne bi li riješili neke od redovitih boljki s kojima se godinama susrećemo.

Naravno, nisu redovi jedini problem s kojim se u koštac uhvatilo uvođenje beskontaktne tehnologije na festivale. Tu je i manje brige oko izgubljenih ili ukradenih stvari za same posjetitelje, kao što je novčanik s gotovinom.

Povećanje učinkovitosti, povećanje potrošnje posjetitelja

in music florence

Međutim, glavni razlozi za uvođenje ovog oblika plaćanja za same organizatore festivala, jest, dakako, povećanje učinkovitosti, a time i, naravno, zarade. Istraživanja čak pokazuju da posjetitelji festivala troše 20% više sredstava uz beskontaktno plaćanje.

Idemo u globalne podatke – prema PriceWaterhouse Coopersu, prihod od prodaje karata za glazbene festivale i koncerte u 2014. dosegnuo je 20,5 milijardi dolara, a do 2019. očekuje se da će dosegnuti 23,7 milijardi. Zanimljivo je što je u prošloj godini broj glazbenih festivala čak rastao, što znači da se situacija na ovom segmentu glazbenog tržišta mijenja, jer prije nekoliko godina situacija nije izgledala obećavajuće. A s ponovnim procvatom festivala, došla je i tehnologija, ne bi li unaprijedila iskustvo posjetitelja, a i smanjila troškove te donijela dodatnu zaradu organizatorima.

Što se nudi u regiji?

Zanimljivo je vidjeti kako je ovaj svjetski trend utjecao i na festivale u Hrvatskoj te regiji. Primjerice, Sziget Festival, koji se održava u Mađarskoj kod gradića Szigetvar (Sulejman? Nikola Zrinski?), prošle je godine okupio 441.000 posjetitelja, a s obzirom na ovogodišnji lineup (Sia, Rihanna, David Guetta…), vjerujem da će brojka ponovno biti itekako značajna. Njima se nudi beskontaktno plaćanje svega što se može kupiti na festivalu i u kampu – piće, hrana, majice… A mogu birati između beskontaktne MasterCard ili Maestro kartice ili uzeti karticu namijenjenu festivalu, takozvani Festipay.

Exit festival, koji se održava u Novom Sadu, prošle je godine posjetilo 190.000 ljudi, a i za ovu godinu očekivanja su velika. Svim se tim posjetiteljima za beskontaktno plaćanje nudi “magična kartica”. Kako kažu, magična je jer, osim što nudi beskontaktno plaćanje, tu su i popusti – i izvan festivala i na njemu. Na samom festivalu mogu se putem nje plaćati piće i hrana (a ja se još sjećam dana tokena koji su se prvo morali kupiti na zasebnom štandu, a onda trošiti na šanku…), a tu je i popust na pića i na festivalu i u kampu.

InMusic posjetilo je 85.000 ljudi, a svi su imali priliku plaćati beskontaktno.
InMusic posjetilo je 85.000 ljudi, a svi su imali priliku plaćati beskontaktno.

Nedavno je održan i InMusic u Zagrebu koji je posjetilo 85.000 ljudi, a i tu se moglo plaćati beskontaktno. Naime, na festivalu i u kampu mogla se koristiti INmusic festivalska kartica, MasterCard contactless kartica OTP banke, ali i sve ostale MasterCard i Maestro beskontaktne kartice. Brzinu je tu povećavala i činjenica što se u slučaju plaćanja u iznosom manjim od 100 kuna ne mora unositi PIN ili autorizirati transakciju potpisom, a, sigurnosti radi, maksimalan iznos uplate na festivalsku karticu iznosio je 2000 kuna.

Manje redova, manje brige, više glazbe! Koji bi posjetitelj glazbenih festivala odolio ovoj mantri? 😉

otp

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.