
eAgrar, domaći IoT sustav za poljoprivrednike u splitskom ringu izborio pobjedu i 100.000 kuna
Agrotech startup eAgrar pobjednik je natjecanja Get In The Ring održanog prošlog tjedna u Splitu, a njegov osnivač Slaven Damjanović osigurao je svom startupu 100.000 kuna nagrade.
Globalno startup natjecanje Get in the Ring uvijek je, u najmanju ruku, vrlo intrigantna pojava. Startuperi koji u ringu odgovaraju na pitanja nije baš nešto čega biste se sjetili odmah kada vam netko kaže pitch, ali činjenica je da se radi o vrlo zanimljivom iskustvu za one koji imaju priliku sudjelovati. Get in the Ring je već jednom okrunio zagrebačke prvake, no posljednje domaće izdanje natjecanja održalo se u Splitu prošlog petka, a na kojem je pobjedu odnio novi agrotech startup eAgrar. Drugo mjesto i 70 tisuća kuna otišli su startupu Reel koji razvija aplikaciju za fotografsku evidenciju štete na vozilima, a treće mjesto i 50 tisuća kuna Mushroom Cupsu, startupu koji se posvetio funkcionalnoj kavi s gljivama.
Pitch eAgrar tima sam imao priliku poslušati na nedavnom Good Game Liftoff natjecanju i mogu reći kako su i ondje bili vrlo blizu pobjede, a njihova ideja, IoT sustav za poljoprivrednike, već danas izgleda kao vrlo dobra pomoć u poljoprivrednoj proizvodnji. eAgrar proizvodi senzorske sustave za praćenje stanja biljaka i vremenskih uvjeta na poljoprivrednim zemljištima, a izdvaja se jer može pratiti i mikroklimatske pojave na malim područjima, poput iznenadnih oluja, jake kiše ili tuče.
Sustav prati podatke iz stanica koje se nalaze na polju, a potom može predvidjeti čak i pojavu bolesti poput plamenjače, pepelnice ili peronospore te najaviti pojavu mraza. Sve ovo čini ovaj sustav odličnim rješenjem za uštedu kemijskih sredstava, goriva i vode.
Nokaut u 30 sekundi?
U splitski ring je tako stiglo šest finalista koji su se pokazali kao najbolji od sveukupno 29 prijavljenih timova. Iz organizacije natjecanja napominju kako su u predselekciji odabrali 20 projektnih ideja, a tvrtke su prošle dvodnevne pripreme kako bi se bolje upoznale s konceptom natjecanja. Predselekcijski žiri činili su Iva Rakočević (NX3 Ventures London), Ivana Čuljak (Invento Capital Partners), Renata Brkić (Feelsgood Social Impact Investment Fund), Vanja Perić (Wealth Management Canada), Vedran Blagus (South Central Ventures) te Gergo Gulyas (Startup Campus London).
Tvrtke su sudjelovale i u Get In the Ring Bootcamp Pitch treningu koji je održao Emanuele di Francesco iz Get in the Ring fondacije. Na kraju se odabir sveo samo na šest timova: Mushroom Cups, GoToBot, Sailboat RC, Reel, Litto Agency i eAgrar.
Zanimljivo je kako je ovo natjecanje koncipirano baš kao pravo eliminacijsko natjecanje. U finalu su se održale tri borbe jedan na jedan, koje su se sastojale od uvoda u trajanju od jedne minute, nakon kojeg je slijedilo pet rundi od po 30 sekundi u kojima su startupi predstavljali postignuća, tim, poslovni model, tržište i jednu rundu u kojoj su slobodnim stilom prezentirali razloge zašto bi baš oni trebali odnijeti pobjedu.
Pobjednici ovih mečeva potom su se imali priliku dokazati u još jednoj rundi u ringu, gdje su također imali par minuta za “prodaju” svoje ideje i odgovaranje na pitanja od žirija i publike. Žiri su u ovoj finalnoj rundi činili Tamas Bekasi (EIT Health RIS Region), Karina Lapina (Startup Wise Guys) i Krešimir Budiša (Grad Split).
Odlukom sudaca upravo je startup eAgrar bio najbolji u konkurenciji vrlo kvalitetnih poslovnih ideja. Njegov pitcher i osnivač, Slaven Dajmanović iz ringa je u petak otišao sa 100 tisuća kuna, a pobjedom je eAgrar osvojio i odlazak na globalnu završnicu Get in the Ring 2020.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.