Gemiusov novi pravilnik za mjerenje posjećenosti hrvatskih portala: žele udrugu, a izdavači bolji pravilnik

Gemiusov novi pravilnik za mjerenje posjećenosti hrvatskih portala: žele udrugu, a izdavači bolji pravilnik

Gemius je tijekom dana svim web stranicama koje sudjeluju u njihovu istraživanju internetske posjećenosti u Hrvatskoj te agencijama koje te podatke koriste poslao službenu obavijest o "grešci" u mjerenju te novi pravilnik. Radi se o navodno "slučajnom" povećanju posjećenosti web stranica Igre.hr, Net.hr i Tportal.hr koje su koristile iframe. Cijeli slučaj izašao je na vidjelo početkom tjedna.

Gemiusova pravila ponašanja... dovoljna ili ne?

Gemius je tijekom dana svim web stranicama koje sudjeluju u njihovu istraživanju internetske posjećenosti u Hrvatskoj te agencijama koje te podatke koriste poslao službenu obavijest o “grešci” u mjerenju te novi pravilnik za svoje GemiusAudience istraživanje posjećenosti hrvatskih web stranica. Radi se o navodno “slučajnom” povećanju posjećenosti web stranica Igre.hr, Net.hr i Tportal.hr koje su koristile iframe. Cijeli slučaj izašao je na vidjelo krajem prošlog tjedna kad je najavljen poseban sastanak održan u srijedu u hotelu Dubrovnik.

Gemius je u svojoj obavijesti naveo kako se radi o povećanju stvarnih posjetitelja od: 30 posto za Igre.hr, 2 posto za Net.hr te manje od 1 posto za Tportal. U slučaju Net.hr-a radilo se o iframeu koji se distribuirao kao widget za pregled vijesti. Kako bi spriječili daljnje slučajno ili pak namjerno (što nitko sigurno neće priznati) varanje ovog oblika, Gemiusov tim sastavio pravilnik GemiusAudience istraživanja te svojevrsna pravila ponašanja za internetske izdavače koji u njemu sudjeluju.

Sam pravilnik je prilično štur, ali navodi kako iframe promet neće biti uključen u GemiusAudience, niti će se vezani podaci za iframe promet prikazivati. Web stranice koje odluče izaći iz Gemiusovog istraživanja neće se moći uključiti sljedeća tri mjeseca, a osnovno pravilo istraživanja je mjerenje posjećenosti krovne domene odnosno URL-a. Dio vlasnika web stranica uključenih u Gemiusovo istraživanje, poput osnivača Igre.hr Daria Markuša koji je sastanak većih internetskih izdavača komentirao za REP.hr, smatra kako “natuknice” o ponašanju nisu kvalitetan pravilnik.

Čiji je problem, čije je rješenje

Gemiusov regionalni direktor Vibor Kalogjera za Netokraciju komentira kako se radi o grešci jedinstvenoj za Hrvatsku te možda Bosnu i Hercegovinu.

Na drugim tržištima pravila slična onima koja su objavljena danas postoje odavno, samo ih nije donio Gemius. Donijela ih je i međusobno prihvatila strukovna udruga (uglavnom portala bez agencija) tipa IAB, MOSS, SPIR, itd.  U Hrvatskoj ne postoji funkcionalna udruga, niti su donijeli ikakva pravila.  Bitnije od svega, gemiusAudience u Hrvatskoj nije postao online valuta radi toga što je pobijedio na natječaju. Natječaja nije nikad bilo jer nema strukovne udruge s legitimitetom da ga provede.

S obzirom na negodovanje dijela “manjih” izdavača koji nisu sudjelovali na sastanku održanom u srijedu, postavilo se pitanje zašto svi izdavači ne sudjeluju u odlukama tj. zašto se pozivaju samo najveći. Kalogjera navodi:

Mislim da svaki izdavač, neovisno o veličini ima pravo glasa oko osnovnih pravila oko istraživanje koja nisu rezultat osnovne metodologije za gemiusAudience, već nešto što je odlučeno od strane većine svih online izdavača u sklopu funkcionalne udruge. Pravila da li se mjeri iframe ili ne, da li se mjeri automatski rediret ili ne, da li se mjere strani posjetitelji ili ne ili slično nemaju  veze s Gemiusom niti Valiconom. Mi smo samo izvođači. Ako se portali legitimnom većinom dogovore da žele da u mjerenje uključimo sve iframove, da mjerimo strane posjetitelje, javno objavimo podkategorije, napravimo javnu toplistu sa daily real userima, ili sa posjetiteljima sa drugog planeta da malo karikiram… Mi to možemo, ali o tome ne odlučujemo mi.

Na NewOrder grupi na LinkedInu ponovno se povuklo pitanje potrebe za Gemiusom i mogućim alternativama poput Google Anayticsa, na što je odgovor kao i prije bio: demografski podaci i istraživanje. Gemius i izdavači očito će se trebati dogovoriti kako se dogovoriti: dok Gemiusov tim smatra kako bi se izdavači jednostavno trebali dogovoriti što žele, izdavači smatraju kako Gemius mora razraditi svoj pravilnik. Mislite li da postoji zlatna sredina u kojem će svi sjesti za stol i dogovoriti se tako da budu zadovoljni?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Srka

    Srka

    02. 03. 2012. u 6:57 pm Odgovori

    Svakako je vrijeme da se organizira krovna Udruga svih “proizvođača“ internet portala, da, svakako trebamo nešto kao Hrvatski Oglasni Zbor – koji će donijeti kodekse i pravila i pravilnike, ja sam svakako za i podržavam taj “njihov“ zahtijev.

    Jedino što znam, živući u ovoj prekrasnoj zemlji čudesa – da će na čelo udruge vrlo vjerojatno sjesti privatni interes naspram svih nas koji smo registrirani kao NKD 63.11

  2. Damir Klemenčić

    Damir Klemenčić

    02. 03. 2012. u 9:41 pm Odgovori

    @Srka … na čelo udruge može sjesti jedino onaj kojeg izaberu nakladnici, publisheri ili kako god želiš to nazvati 🙂 jedna udruga već postoji … IAB Croatia, članovi su 6 velikih publishera … udruga portala koji imaju samo web i ništa drugo ne postoji ….
    Ako smo tako smotani da ne možemo smisliti ništa i složiti se oko 5 stvari …. onda stvarno najbolje otići na prekvalifikaciju za mesara 🙂

  3. WhoCares

    WhoCares

    05. 03. 2012. u 7:23 pm Odgovori

    Gemius uopće nije relevantan, probajte sami na vlastitom serveru brojati klikove i sve ostale podatke koje vam i analytics daje, te to usporedite sa Gemiusom, Anayticsom i svojim vlasitim mjerenjima i vidjet ćete da su podatci jako jako različiti. Probajte tada doći nekako do njihove računice na način da si skinete svoje iframeove, skinite botove, uzmite u obzir IP samo iz RH i još uvjek nećete biti niti blizu rezultata koje prikazuje Gemius. Užas!

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Karijere

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.