
Gasper Sopi: ‘Daj mi ono što mi treba i kad mi treba’ i ostalih 5 UX zapovijedi za dobar softver
Nakon što se odluče za poslovanje u oblaku, mnogim korisnicima velik problem predstavlja odabir odgovarajućeg softvera. Tom se temom na konferenciji B4Cloud bavio Gasper Sopi iz tvrtke Hyperactive, specijaliziranom za razvoj mobilnih i web aplikacija.

Nakon što se odluče za poslovanje u oblaku, mnogim korisnicima velik problem predstavlja odabir odgovarajućeg softvera. Tom se temom na konferenciji B4Cloud bavio Gasper Sopi iz tvrtke Hyperactive, specijaliziranom za razvoj mobilnih i web aplikacija.
Kako je naveo na početku, problematika izbora u konzumerističkom svijetu prisutna je na svakome koraku, uključujući i odabir pravoga softvera za poslovanje. Mnogi smatraju kako je tu dobro zlatno pravilo – platiti što manje, a dobiti što više. No, ono je problematično kad su u pitanju alati, jer se ne dobiva optimizirano rješenje, nego, u većini slučajeva, nefukcionalan softver s mnoštvom nepotrebnih opcija.
Stoga predlažem novo zlatno pravilo, a to je doći što jednostavnije i bezbolnije do cilja.
Gasper je predstavio studiju slučaja za program CPP, koji je jedan od vodećih poslovno-financijskih sustava u Hrvatskoj, na čijem je redizajnu radio upravo Hyperactive.
Što čini dobro korisničko iskustvo?
Osnovni kriteriji korisničkog iskustva, prema Gasperu, su kontekstualnost, estetika, konzistentnost, feedback, minimalizam i prilagodljivost. Oni su primijenjeni tijekom rada na novoj verziji poslovno-financijskog softvera, a slijedilo se ovih šest “zapovijedi”:
- Konstekstualnost – daj mi ono što mi treba i kad mi treba, ne prije!
- Estetika – ljepota potiče pozitivne emocije, a one potpomažu efikasnost!
- Konzistentnost – budi uvijek jednako i na istome mjestu!
- Feedback – budi moj prijatelj i pomaži mi u radu!
- Minimalizam – Ovo ne treba objašnjavati!
- Prilagodljivost – Omogući korisniku da sam definira neke stvari!
Korisnike je zanimalo koliko zapravo dugo traje kreiranje UX-a s klijentima, a Gasper je objasnio, da se u slučaju CPP-a, proces odužio na više od šest mjeseci, dok se nije došlo do krajnjega rješenja. Sam redizajn doživio je čak tri veće iteracije, zbog kompleksnosti sustava. Inače, redizajn CPP-a je u finalnoj fazi, stoga će nova verzija uskoro ugledati svjetlost dana.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
17. 10. 2013. u 4:41 pm
Toliko teorije, a kad odeš na sajt ono par aplikacija za mob.
Marko
17. 10. 2013. u 8:04 pm
A sto bi trebalo biti na sajtu firme koja radi mobilne aplikacije????