Domaće tvrtke koje se bave razvojem računalnih videoigara: Reboot, LGM Games, Iron Ward, Exordium Games, Gamepires, Croteam, 2×2 Games i Lion game Lion sljedeći mjesec nastupit će na najvećem svjetskom sajmu videoigara, Gamescomu koji se održava u Kölnu, rečeno je to na današnjoj konferenciji održanoj u prostorima Hrvatske gospodarske komore.

Na najvećem svjetskom sajmu videoigara, Gamescomu koji se idući mjesec održava u Kölnu, a okupi 350.000 posjetitelja, predstavit će se čak osam domaćih gaming studija: Reboot, LGM Games, Iron Ward, Exordium Games, Gamepires, Croteam, 2×2 Games i Lion game Lion. Ante Vrdelja, iz Klastera hrvatskih proizvođača računalnih igara (CGDA) istaknuo je važnost internacionalne promocije hrvatskih tvrtki iz ovog sektora, budući da se radi o industriji koja je ionako isključivo izvozno orijentirana. Dodao je kako na Gamescom dolaze predstavnici 45 zemalja te je odlazak ondje i logičan korak iz praktičnih razloga.
Ponosni smo na naše igre i želimo da ih i svijet vidi.
Razmjena znanja, iskustava i – kontakti

Govoreći o nekima od konkretnih projekata koji će biti predstavljeni na Gamescomu istaknuo je Raid: World War II, nadolazeći kooperativni FPS najmlađeg velikog hrvatskog studija Lion game Lion, zatim prvu hrvatsku igra za VR Croteamov Serious Sam VR, avanturu Bear With Me studija Exordium Games te novu igru mladog autora Tomislava Uzelca iz studija 2X2 Games.
Dva Andreja, onaj Levenski iz Gamepiresa te Kovačević iz Exordium Gamesa istaknuli su kako je dugoročno cilj učiniti domaće video igre prepoznatljivijima, a kratkoročno je na Gamescomu važna razmjena znanja, iskustava i kontakata.
Ove godine, hrvatska industrija videoigara predstavit će se čak na trostruko većem prostoru u odnosu na lani, a za to se pobrinula i Hrvatska gospodarska komora koja je odlazak u Njemačku financirala u iznosu od 50 posto. Igor Škevin iz HGK naglasio je kako je cilj osim izvoza potaknuti brendiranje Hrvatske kao što je to Poljska napravila s Witcherom.
Potpore kroz program Kreativna Europa

Osim predstavljanja hrvatskog nastupa na Gamescomu, Vrdelja je također rekao kako je Hrvatska primljena u Europsku federaciju game developera (EGDF), i to kao prva iz regije, ali zanimljivo i prije Turske ili Poljske koje imaju razvijenu gamersku scenu. Što to znači za domaće tvrtke? Kroz Europsku federaciju game developera dostupne su im potpore za izradu video igara kroz program Kreativna Europa što dosada nije bio slučaj jer Hrvatska nema vlastite načine pomaganja ove industrije te su svi domaći projekti rezultat privatnih investicija. Vrdelja također skreće pažnju na razmjenu iskustava primjerice u pogledu poreznih olakšica, regionalne suradnje i učenja od zemljama koje video igre tretiraju kao kulturnu djelatnost te im daju isti status kao filmu ili glazbi.
Većina hrvatskih igara prepoznata je na međunarodnom tržištu, ali moramo biti prepoznati i od strane domaćih i EU političara kako bismo zadržali taj nivo uspjeha. Ulazak u EGDF dat će hrvatskim game developerima taj glas u Bruxellesu, ali i priliku da se za njih više čuje i u Hrvatskoj.
Vrdelja je također rekao kako je u posljednjih pet godina, prosječni godišnji rast prihoda domaćih tvrtki za razvoj računalnih igara bio 55,5 posto, profit im raste po stopi od 69,1, uz to izvoze 87 posto proizvoda, a primjetan je i rast zapošljavanja od 31,2 posto. Ulazak u EGDF trebao bi domaćim tvrtkama iz ove industrije omogućiti još bolju promociju i umrežavanje te ne sumnjamo kako će ove brojke u budućnosti i još rasti. A ako vam ovogodišnji Gamescom nije na ruku, nema razloga za brigu, jer će već najesen Zagreb ponovno biti domaćin Reboot Infogamera s očekivanih 80.000 posjetitelja pa evo prilike za nadoknaditi barem dio propuštenoga.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.