Puno sam puta čula tvrdnje “muzeji me ne zanimaju” i mnogi su mi rekli da u školi nisu voljeli povijest. Jeste li i vi među njima? Ipak, neki će priznati da su imali odličnog profesora povijesti ili da su bili u jako dobrom i zabavnom muzeju, zbog čega su sasvim sigurno stekli entuzijazam prema temi ovog članka. Upoznajte zabavne muzeje i još zabavnije igre s uživljavanjem u uloge na domaći način.

Što je to zabavan muzej?
Svaki je muzej zabavan, samo je pitanje u kojoj se mjeri takvim predstavlja. Upravo s ciljem predstavljanja zabavnih strana različitih muzeja na jednom mjestu, pokrenula sam blog pod nazivom Fun Museums. Jer kako danas bolje prenijeti neku poruku nego putem online kanala?
Kad smo već kod zabavnih aktivnosti, nedavno sam na natjecanju Startup Europe Awards, koji je održan u Rijeci, upoznala i peteročlani kolektiv Terrible Creations koji stvara igre koje se odvijaju na licu mjesta (LARP – live action role play) na lokacijama povezanima s određenom pričom. Kroz igranje uloga sudionici se uživljavaju u priču i stječu cjelovitu sliku o određenom povijesnom razdoblju, bilo da je riječ o nordijskim mitovima ili talijanskoj mafiji u SAD-u, predmetu ili građevini. I doista, to je na način učenja koji uz čitanje knjiga, gledanje fotogalerija pa čak i klasični posjet muzeju ne bi bio moguć.

Nisu rijetkost inicijative da se proces učenja od malih nogu učini prvenstveno zabavnim iskustvom, a da se takav pristup ne mijenja niti kod često spominjanog cjeloživotnog učenja. Postoje igre koje pomažu djeci u savladavanju gradiva, a postoje i zabavne metode u obrazovanju odraslih, zar ne?
Važnost interneta u promociji ovakvih projekata
Naime, kada pretražujemo informacije i ideje u svrhu učenja, traženja najboljih doživljaja i organiziranja putovanja, rezultat naših želja ovisit će o rezultatu pretraživanja na Googleu i na društvenim mrežama. Pronaći ćemo muzeje, kulturnu baštinu, priče… Pronaći ćemo mjesta koja želimo posjetiti. Zato je tu Fun Museums, kao sretno mjesto za pronalazak željenih informacija, a s proširenjem ponude sadržaja postat će još sretnije. Osim pojedinačnih priča, ovdje su u ponudi i ideje za kružna putovanja i vikende u gradovima. Pisan je na engleskom jeziku uz želju da istakne i druge jezike, jezičnu raznovrsnost općenito.
Projekt svakog dana napreduje, a jedan od ciljeva mu je predložiti smještajne objekte i restorane koji bi najviše mogli zanimati putnike željne doživljaja povijesti i kulture. Pokrenula sam ga kao mjesto na kojem bih i sama potražila željene informacije i ideje, svjesna da puno ljudi u cijelom svijetu razmišlja slično kao i ja.
Na isti je način razmišljao Miroslav Wranka, kada je kao iskusni novinar bio jedan od pokretača projekta Terrible Creationsa. Poželio je igru kakvu bi i sam igrao, a nije postojala, barem ne u Hrvatskoj. Dugogodišnje iskustvo pričanja priča tu itekako je pomoglo i u osmišljavanju takvih igara, s manje ili više kompleksnim radnjama, a uz izgradnju web stranice, važna je bila i promocija događanja putem društvenih mreža.
Doba putovanja, stvarnih, a uskoro i virtualnih

Nikada nije bilo jednostavnije putovati nego što je to u ovom vremenu u kojem živimo. Nikad nije bilo više izbora povoljnih načina putovanja. Strast prema putovanjima po mojem je mišljenju nužna za potpuno razumijevanje povijesti i kulture, zbog čega i sama putujem te prenosim priče na spomenutom blogu, a ista je strast nužna i za razvoj igara poput onih koje Miroslavov tim osmišljava.
“Tijekom sljedeće godine planiramo nove destinacije za naše ideje”, – tvrdi moj sugovornik, nabrajajući niz destinacija na koje se njegov tim “otisnuo”. Terrible Creations već je bio prisutan u nekoliko hrvatskih gradova, ali i po susjednim državama.
Čak i oni koji ne vole putovati, nerijetko vole čitati i zamišljati. Igre u režiji Terrible Creationsa mogu se održavati i nedaleko od vašeg doma, stoga nije loše popratiti raspored njihova održavanja.
To nije muzej!
Jedan od zaključaka s ovogodišnjeg Web Summita jest da geekovi vladaju. Koliko samo mladih pretražuje stranice na kojima će naći krajnje kuriozitete da bi zatim pričali o svojim otkrićima? Tamo sam čula da se radi o više od pola tzv. millenialsa. Čak i uz minimalne budžete, oni putuju. Ipak, reći će da ih muzeji ne zanimaju jer – preferiraju doživjeti stvarni svijet oko sebe.
“Ali to nije muzej! To je igra koja se odvija u muzeju”, reći će im Miroslav, u želji da istakne to što u njihovim igrama svaki sudionik sam odlučuje što će reći i poduzeti. U takvoj igri, koja je oblik zajedničkog pripovijedanja, razvoj radnje i završetak priče u velikoj mjeri ovisi o postupcima i akcijama svakog igrača. Miroslav dodaje i da će program svog tima s posebnim zadovoljstvom ponuditi tvrtkama i timovima željnim provođenja kvalitetnog zajedničkog programa u svrhu team buildinga.
Istovremeno Fun Museums nije blog o muzejima. To je blog o zabavnim pričama koje muzeji pričaju.
Tehnologija u muzejima, tehnologija u igrama
Primarna tema mojeg diplomskog rada bilo je predstavljanje muzeja u digitalnom, ali kroz pisanje o muzejima nastojim se osvrnuti na metode kojima tehnologija pomaže poboljšanju doživljaja u muzejima.
Jedan od ciljeva projekta Terrible Creations jest uvođenje metoda virtualne i proširene stvarnosti u igre kako bi se dodatno prikazao doživljaj drugih vremena. Hrvatski muzeji već su počeli eksperimentirati s tim tehnologijama, kao što je Muzej Vučedolske kulture uveo je mogućnost “gledanja” stvarnosti od prije 5000 godina.
Na dodjeli nagrade Živa koja se održala u Muzej antičkog stakla – Zadar odlučili smo kolegama muzealacima kao i svim zainteresiranima prezentirati naš Muzej na jedan poseban način. U suradnji sa VR Osijek napravili smo 360 virtualnu šetnju kroz naših 5 odabranih soba gdje su zainteresirani mogli iz Zadra na trenutak biti u Muzeju vučedolske kulture.Pogledajte njihove dojmove :D#Vučedol #VR #VisitYesterdayToday
Geplaatst door Muzej vučedolske kulture / Vučedol culture museum op Dinsdag 20 september 2016
Uključivost
Muzeji se sve više trude ponuditi potpunu uključivost i pristupačnost. Uklanjanje arhitektonskih barijera nužno je kako bi u muzej mogla ući osoba u invalidskim kolicima. Postoje i alati koji omogućavaju približavanje muzejskog sadržaja slijepim i slabovidnim osobama. Riječ je o području koje također ima veliki kreativni potencijal. Muzeji žele da svi uživaju u njihovim sadržajima, a isto žele i programi u režiji Terrible Creations.
I jedan i drugi projekt predstavljaju riznicu mogućnosti u smislu edukacije, zabave i društvenog razvoja. A i jednom i drugom projektu tu je na raspolaganju tehnologija.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.