Hrvatski paušalci, nezadovoljni uvjetima poslodavaca, grupirali se za zajedničko poslovanje

Hrvatski paušalci, nezadovoljni uvjetima poslodavaca, grupirali se za zajedničko poslovanje

Inovativan oblik poslovanja Netokraciji je tijekom vikenda ekskluzivno predstavio dugogodišnji developer freelancer Marijan Debug. On je, naime, uz nekolicinu poznanika freelancera, mahom paušalaca, odlučio pokrenuti inovativan oblik poslovanja na našem tržištu kako bi zajednički surađivali na projektima.

U razgovoru s Marijanom vidim da njegovo prezime nije slučajno – pronašao je bug u hrvatskom sustavu poslovanja i odlučio ga je riješiti, da se poslužim developerskim rječnikom, debugirati.

U posljednje vrijeme čujem s raznih strana, od prijatelja i poznanika, kako su odlučili dati otkaze u tvrtkama u kojima su do sada radili i otvoriti paušalne obrte. Uopće me to ne čudi – sve što smo ikad htjeli je biti odlično plaćeni, imati fleksibilno radno vrijeme, fleksibilno radno mjesto, sami birati za koje ćemo klijente raditi, s kim ćemo od klijenata i kolega komunicirati, gdje i kada.

No, što su naši poslodavci i nadređeni napravili? Dali nam zadatke, pratili izvršavamo li ih na vrijeme, stavili nam urede u otvorene prostore kako bismo morali bliže surađivati s ljudima s kojima možda ne želimo surađivati, odredili nam kad imamo redovite sastanke, pozive, čak je i izbor grickalica u kuhinji bio ograničen! Ti direktori misle da znaju najbolje, stoga su u potpunosti upravljali organizacijom našeg rada!

Kao zaposlenici u tvrtkama bili smo ograničeni sa svih strana, nije ni čudo da “d.o.o.” ima riječ “ograničenje” u sebi! A posebice se to ograničenje odnosi na plaće kojima nismo bili zadovoljni…

Raznim metodama do što bolje suradnje

No, kao nezavisni profesionalci susreli su se i s nekim drugim izazovima u poslovanju, stoga su odlučili udružiti snage i biti jači u svom nastupu na tržištu, priča mi Debug.

Želimo zajednički nastupati prema klijentima. Osim toga, želimo međusobno surađivati što bolje. Shvatili smo da je, usprkos svim digitalnim alatima, najbolje surađivati i komunicirati s nekim “lice u lice”, stoga smo upravo u potrazi za odgovarajućim prostorom za kolaboraciju u širem centru Zagreba. Ako netko zna za prostor u koji stane desetak ljudi, po mogućnosti da je što otvoreniji kako bismo bili bliži jedni drugima, neka mi javi.

Umjesto d.o.o.-a, želimo otvoriti d.p.p., društvo povremenih partnera, u kojemu ćemo sami određivati tko će iz tima s kime surađivati i kada. Naravno, tu će trebati jedna osoba koja će upravljati organizacijom te suradnje, a moguće da će nekoliko iskusnijih osoba biti zaduženo za nadgledanje i savjetovanje drugih. Koristit ćemo alate kako bismo pratili izvršavaju li se zadaci na vrijeme, a bilo bi dobro da redovno komuniciramo oko napretka i poteškoća na koje smo naišli, stoga ćemo dio dana posvetiti i tome. U redu, shvaćam da je to malo ograničavajuće, ali oko grickalica u kuhinji smo beskompromisni. Ako već, za početak barem, ne možemo raditi s egzotičnih dalekoistočnih destinacija, dovest ćemo dašak Azije u naš mali ure… Pardon, kolaborativni prostor!

Priča mi to Debug preko Skypea. No, naš je razgovor naglo prekinut kad mu je jedan od budućih kolega, koji će biti zadužen za financije (ali ne mora se samo time baviti, jer bi to bilo ograničavajuće, napomenuo mi je ranije oštro Debug!), počeo šaputati nešto na uho. Između nerazumljivog mrmljanja čuli su se samo povici: “Kako misliš, čišćenje ureda?!”, “Zaštita na radu?”, “Što je sad brutto dva?!” i “Dostava čipsa od duriana koštala bi koliko?!!”.

Marijan Debug nekoliko sekundi prije no što se prekinuo razgovor Skypeom.

Nakon tih povika pomislila sam da se Skype, uobičajeno, smrznuo, no zapravo je Debug nepomično sjedio nekoliko minuta. Umjesto pozdrava promrmljao mi je samo da će se javiti povratno kad usporedi davanja za razne oblike poslovanja u Hrvatskoj.

Do izlaska ovog teksta povratno se nije javio, ali u redakciji Netokracije svi se veselimo da čujemo više detalja oko ovog inovativnog oblika poslovanja više suradnika grupiranih u jedno pravnom licu, na jednoj lokaciji. Mladim inovatorima želimo svu sreću!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ante

    Ante

    01. 04. 2019. u 10:35 am Odgovori

    Zanimljiva ideja, samo je pitanje hoće li hrvatska mega birokracija biti ograničavajući faktor. Kad bi postojala mogučnost kao u EK, Estoniji i nizu drugih država, to bi bilo ok. Osnuješ LTD koji je jednostavan i jeftin za održavanje, osnuješ UO ili pak LLP ili Sole Trader… Onda radiš svoj posao i ne razmišljaš o p*zdarijama. Nekako sam skeptičan da će Hrvatska država to omogućiti.

    Ali svakako podržavam inicijativu da se osnuje jedna firma koja će objedinjavati nezavisne profesionalce i omogućiti im da rade svoj posao bez da misle o birokraciji i bez ogromnih fiksnih mjesečnih troškova pa da i dalje budu nezavisni (onoliko koliko je to moguće u sklopu krovne firme) i da se skoncentiraju na core business, a ne na pizd… pardon, birokraciju.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…