
S novim prostorom Tehnološki park Zagreb je postao regionalno središte razvoja inovacija
O očekivanjima od ovogodišnjeg predakceleratorskog programa Startup Factory Zagreb, ali i novom Tehnološkom parku smještenom na zagrebačkom Velesajmu te pratećim aktivnostima, razgovarali smo s Franom Šesnićem, direktorom Razvojne agencije Zagreb - TPZ.

Drugu godinu zaredom Startup Factory Zagreb, predakceleratorski program Razvojne agencije Zagreb i Grada Zagreb, traži startupe kojima će omogućiti razvoj tijekom 10 tjedana mentorstva, edukacije, a ne treba zanemariti ni financijsku potporu. Osim startupa i tvrtki vezanih za turizam, ove godine u obzir dolaze i nova područja – energetika mobilnost te projekti vezani za starije građane, a prijave su otvorene do 17. rujna.
Startup Factory Zagreb pokrenuli smo prošle godine kako bi testirali interes i potencijal startupa u razvoju inovativnih smart city rješenja, kaže Frane Šesnić, direktor Razvojne agencije Zagreb – TPZ-a.
S obzirom na dugo iskustvo u inkubaciji tehnoloških tvrtki od kojih su mnoge jako uspješne, logično smo došli do koncepta programa akceleratora kojeg smo nazvali Startup Factory. Cilj nam je da kroz naš program prolaze timovi koji još nisu osnovali tvrtku ili su u jako ranoj fazi poslovanja, do godinu dana. Ishodi, odnosno output programa su nove startup tvrtke. S obzirom da je program koncipiran na razvoj novih tvrtki i njihovoj podršci u najranijoj fazi nazvali smo ga predakceleracijski program Startup Factory.
Za 5 timova osigurano 100.000 seed investicije
Prva generacija startupa bila je fokusirana na Smart Tourism rješenja, a od Frane saznajem da je bilo preko 60 prijavljenih timova od kojih su izabrali pet najboljih. Međutim, ove godine tematska područja su proširena.
Ove godine program smo proširili za dodatne tri vertikale i to Smart Energy, Smart Mobility i Smart Living – Silver Economy. Interes za program iskazali su i respektabilni partneri, a broj vrhunskih mentora još uvijek raste. Program za ovu generaciju je malo izmijenjen kako bi bio još kvalitetniji te smo ga proširili na 20 timova koji će dobiti priliku da osiguraju i seed financiranje.
Govoreći o tome što startupi koji uđu u program Startup Factoryja Zagreb mogu očekivati, Frane ističe intenzivne radionice s vrhunskim predavačima, veliki broj mentora – eksperata u različitim područjima, infrastrukturnu podršku, ali i financijsku potporu.
Za pet timova osigurano je 100.000 eura seed investicije, a karakteristika ovog akceleracijskog programa je da ne ulazimo u vlasnički udio u startupu (no equity model). Zbog toga smo jako specifični i atraktivni za mlade startupove. Naravno naš selekcijski proces je zahtjevan i takvu priliku dobivaju samo najbolji.
Vollo, Freewa, SightRun…kao lanjski uspješni timovi
Zadovoljni smo prošlogodišnjim rezultatima, kaže Frane komentirajući prvu generaciju projekata koja je prošla kroz Startup Factory Zagreb te ističe neke od zapaženijih timova:
Vollo se već dobro pozicionirao na tržištu. Svoj uspjeh postižu i kroz suradnju s partnerima prošlogodišnjeg programa. Freewa također niže uspjehe, a uz osvojena priznanja odradili su uspješnu crowdfunding kampanju. Podjednako su uspješni i tim SightRun koji je uspješno lansirao mobilnu aplikaciju koja spaja trčanje i turističko razgledavanje, tim HOLY koji je razvio prvu hrvatsku društvenu katoličku mrežu te Zagreb Time Travel koji će kroz koji tjedan lansirati prvu turističku turu po Zagrebu osmišljenu kao putovanje kroz vrijeme uz korištenje suvremenih tehnologija proširene (AR) i virtualne stvarnosti (VR).
Ukupna vrijednost investicije u novi Tehnološki park preko 30 milijuna kuna
No, osim potrage za novom generacijom startupa, jedan od velikih projekata Razvojne agencije, tiče se i novouređenog Tehnološkog parka smještenom u paviljonu 12 zagrebačkog Velesajma, koji se prostire na 7.313 četvornih metara. Sam prostor se sastoji od 118 zasebnih modularnih radnih jednica (s 3 do 4 radna mjesta), dvorane za sastanke, zajedničkih prostora, kuhinje, a upravo su opremaju i budući laboratoriji. Kako sam prošli tjedan imala prilike posjetiti Velesajam, moram priznati kako prostor izgleda impresivno:
U ovaj projekt do sada je uloženo više od 15 milijuna kuna, a u provedbi je nastavak opremanja ovog prostora najsuvremenijom i visoko sofisticiranom opremom za što nam je odobreno 16 milijuna kuna bespovratnih sredstava, tako da je ukupna vrijednost investicije preko 30 milijuna kuna.
Frane ističe kako trenutno Tehnološki park Zagreb ima više od 60 članova, od čega je više od polovice smješteno na Velesajmu. Među njima su primjerice Baggizmo, Adopto, Thorium A+ te Mogy koji je nedavno predstavio svoj projekt Mogy App u iznosu od 1,34 milijuna kuna. Osim prostora za rad, startupi unutar novog novog Tehnološkog parka, dobivaju mentorsku, edukacijsku i infrastrukturnu pomoć.
Najveća vrijednost je biti u prostoru gdje mnogi imaju slične probleme, muče ih slične dileme ili imaju rješenje za te nedoumice. Informacije i razmjena iskustava tu kvalitetnije cirkuliraju, a često se stvaraju i novi poslovni odnosi i suradnje.
O Novom Zagrebu kao budućem mjestu inovacija

Otvaranjem HUB385 lani, a sada i Fabrike gdje upravo useljavaju prvi stanari, zagrebačka Trešnjevka postala je mjesto važno za digitalnu zajednicu. S novim Tehnološkim parkom, hoćemo li uskoro i Novi Zagreb prepoznavati kao mjesto inovacija?
Razvojna agencija trenutno upravlja sa preko 10 000 m2 prostora na četiri lokacije u gradu. Definitivno je u planu širenje, a za to je uprava Grada pokazala veliki interes i dala podršku. Očekujem da ćemo u kratkom roku uskoro doći do preko 20 000 m2 namijenjenih razvoju inovativnog poduzetništva. Osim toga pripremamo i niz drugih mjera kako bi olakšali razvoj poduzetništva. Sa novim prostorom Tehnološki park je definitivno postao regionalno središte za razvoj inovativnih tehnoloških rješenja.
Meetupi, konferencije, bootcamp…
Kako Tehnološki park dobiva sve više stanara, sve je više formalnih, ali i neformalnih događaja, kaže Frane. Prvi na redu je Startup Factory Zagreb 2017 Meetup koji će se održati 12. rujna s početkom u 18 sati, a dobrodošli su svi zainteresirani za program. Bit će to prilika za predstavljanje prošlogodišnjih timova, proglašenje najboljeg lanjskog mentora, kao i prilika da se predstave novi.
Bit će zabavno i korisno te su svi zainteresirani dobrodošli, a posebno oni koji razmišljaju o prijavi, a još nisu sigurni što i kako dalje.
Među nadolazećim aktivnostima, Frane je ujedno istaknuo i konferenciju Zagreb Forum 2017 gdje će biti predstavljena najnovija Smart City rješenja i njihov utjecaj na poboljšanje kvalitete života građana te Bootcamp koji će se odvijati u okviru međunarodne startup konferencije Zagreb Connect. Za kraj, kaže:
U međuvremenu će se događati još značajan niz meetupova, radionica i raznih događanja. Pratite naše aktivnosti i navratite!
Uzevši u obzir rečeno, ali i mnoge timove koji su se već smjestili u Novom Zagrebu, ne sumnjamo da će to biti novo mjesto okupljanja domaće startup zajednice.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marinko
08. 09. 2017. u 4:53 pm
Ma kakve inovacije, nema kod nas ni ‘i’ od inovacija, a nema ni para. Mi se samo volimo praviti važni da nešto ozbiljno radimo.
Nažalost od toga se ne živi, pokazalo je zadnjih 25 godina našeg ‘razvoja’. Uspjeh stanuje negdje drugdje, a da li će tako i ostati vidjet ćemo
Ivan
09. 09. 2017. u 12:33 am
Ovo je svijetlo u tunelu. Marinko ne plači. Trgni se… možda u tebi čuči ideja!
Da smo 45 ušli u vlak kao zapad, danas bismo bili na nogama.
Denis
11. 09. 2017. u 9:10 am
Predviđam da će ih uskoro sustići realnost pa ćemo vrlo brzo tamov vidjeti kebabe,kafiće i kladionice. Valja od nečega i rentu plaćati
ivica k.
11. 09. 2017. u 4:51 pm
sve se više vidi da su te razvojne agencije svrha sama sebi, hrpa gradskog kadra, na silu rade hype, a realno nema pravog sadržaja…
neka kažu što je sa tim mladim društvima koliko uprihoduju, ja sam čuo da vollo traži novi poticaj jer nisu održivi i nemaju za osnovne troškove pokriti… toliko o ‘prepoznavanju’ prilika od strane gradskih uhljeba koji nisu uprihodovali jedne kune na realnom tržištu…
ali siguran sam da po m2 najma dobiju realnu razliku od gradskih očeva…
nema ovoj jadnoj zemlji naprijed…
Marko
12. 09. 2017. u 4:21 pm
30 milijona za 118 drvenih kutija? jel ovo bandićev drugi zlatni zahod?
Trpimir
12. 09. 2017. u 8:17 pm
Nemojte tako. Predviđam da će se od tih silnih talenata probiti neki super uspješan startup, koji će moći plaćati čak i 400 EUR najamnine bez da bankrotira. Naime to im je domet. Ili dvodnevni izlet u Ameriku ako neka banka koja ‘podržava startupe’ financira put.
Sve skupa je tragikomično