Nakon ovčje i ljudska perspektiva: Farski otoci dodani na Street View

Nakon ovčje i ljudska perspektiva: Farski otoci konačno dodani na Street View

Google zamišljamo gotovo kao sveznajuće i svemoguće oko, ali doista je nevjerojatno kakve mu stvari ipak uspijevaju promaknuti. Maćehinski pristup Velikog brata osjetili su i stanovnici Farskih otoka budući da niti jedan od njih 18 nije dodan na Street View. Uslijedila je kampanja koja je uključivala postavljanje 3D kamera na leđa ovaca koje su puštene da slobodno tumaraju kako bi se snimila divlja ljepota otoka. Kampanja je urodila plodom, Google je prepoznao postojanje Farskih otoka i oni su dodani na Street View.

Neobičnu priču o tome kako je Google propustio dodati Farske otoke na Street View pratimo još od prošle godine. Naime, do srpnja prošle godine činilo se da nitko od ekipe u Street Viewu ne mari za nakupinu zelenih otoka koja je imala nesreću biti smještena na rubu Norveškog mora, podjednako bogu iza nogu i od Škotske, ali i od Islanda. Tada je razočarana stanovnica otoka Durita Dahl Andreassen odlučila dignuti prašinu i svijetu ponuditi pogled na ljepote otočja iz perspektive vjerojatno najbrojnijeg bića na ovim otocima: ovaca. 

Budući da je na otocima više ovaca nego ljudskih stanovnika, izbor nije bio težak i sve što je bilo potrebno je postaviti im 3D kameru na leđa i pustiti ih da slobodno lutaju otocima. Rezultat je ispao neobično dobar, a ljepotu otoka možete vidjeti iz ovčje perspektive u sve tri dimenzije.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Google ostao oduševljen ovčjom perspektivom

Nakon što je usred sezone kiselih krastavaca priča ipak odjeknula u medijima, ubrzo se oglasio i svemoćni Google. Kampanju su proglasili naprosto briljantnom i odlučili se i sami uključiti u nju tako da su projektu posudili kamere s mogućnošću snimanja u 360 stupnjeva te opremu za praćenje. Na taj su se način osim ovaca u projekt mapiranja Farskih otoka mogli uključiti i biciklisti, planinari, ljubitelji prirode, brodari, pa čak i vlasnici tačaka. Nakon toga je bilo potrebno još godinu dana snimanja mnoštva fotografija, no ovih je dana Google konačno dodao Farske otoke na Street View. Sada čitav svijet može i na svojim računalima i mobitelima vidjeti sve skrivene ljepote ovog otočja.

Sljedeći izazov za stanovnike Farskih otoka jest očuvanje jezične baštine, a otočani već vide novu ulogu za svemoćni Google. Cilj nove kampanje je da se ferojski jezik, koji govori tek nešto više od šezdeset tisuća otočana, uvrsti među jezike dostupne na usluzi Google Translate. Ponukani ovom idejom pokrenuli su i projekt Faroe Island Translate koji predstavlja bazu video isječaka ljudi koji govore ferojskim jezikom, a koja bi trebala pomoći turistima, ali i ponukati znatiželjnike, da se upoznaju s ljepotama njihova jezika.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tehnologija

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.