
Nakon ovčje i ljudska perspektiva: Farski otoci konačno dodani na Street View
Google zamišljamo gotovo kao sveznajuće i svemoguće oko, ali doista je nevjerojatno kakve mu stvari ipak uspijevaju promaknuti. Maćehinski pristup Velikog brata osjetili su i stanovnici Farskih otoka budući da niti jedan od njih 18 nije dodan na Street View. Uslijedila je kampanja koja je uključivala postavljanje 3D kamera na leđa ovaca koje su puštene da slobodno tumaraju kako bi se snimila divlja ljepota otoka. Kampanja je urodila plodom, Google je prepoznao postojanje Farskih otoka i oni su dodani na Street View.
Neobičnu priču o tome kako je Google propustio dodati Farske otoke na Street View pratimo još od prošle godine. Naime, do srpnja prošle godine činilo se da nitko od ekipe u Street Viewu ne mari za nakupinu zelenih otoka koja je imala nesreću biti smještena na rubu Norveškog mora, podjednako bogu iza nogu i od Škotske, ali i od Islanda. Tada je razočarana stanovnica otoka Durita Dahl Andreassen odlučila dignuti prašinu i svijetu ponuditi pogled na ljepote otočja iz perspektive vjerojatno najbrojnijeg bića na ovim otocima: ovaca.
Budući da je na otocima više ovaca nego ljudskih stanovnika, izbor nije bio težak i sve što je bilo potrebno je postaviti im 3D kameru na leđa i pustiti ih da slobodno lutaju otocima. Rezultat je ispao neobično dobar, a ljepotu otoka možete vidjeti iz ovčje perspektive u sve tri dimenzije.
Google ostao oduševljen ovčjom perspektivom
Nakon što je usred sezone kiselih krastavaca priča ipak odjeknula u medijima, ubrzo se oglasio i svemoćni Google. Kampanju su proglasili naprosto briljantnom i odlučili se i sami uključiti u nju tako da su projektu posudili kamere s mogućnošću snimanja u 360 stupnjeva te opremu za praćenje. Na taj su se način osim ovaca u projekt mapiranja Farskih otoka mogli uključiti i biciklisti, planinari, ljubitelji prirode, brodari, pa čak i vlasnici tačaka. Nakon toga je bilo potrebno još godinu dana snimanja mnoštva fotografija, no ovih je dana Google konačno dodao Farske otoke na Street View. Sada čitav svijet može i na svojim računalima i mobitelima vidjeti sve skrivene ljepote ovog otočja.
Sljedeći izazov za stanovnike Farskih otoka jest očuvanje jezične baštine, a otočani već vide novu ulogu za svemoćni Google. Cilj nove kampanje je da se ferojski jezik, koji govori tek nešto više od šezdeset tisuća otočana, uvrsti među jezike dostupne na usluzi Google Translate. Ponukani ovom idejom pokrenuli su i projekt Faroe Island Translate koji predstavlja bazu video isječaka ljudi koji govore ferojskim jezikom, a koja bi trebala pomoći turistima, ali i ponukati znatiželjnike, da se upoznaju s ljepotama njihova jezika.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.