Facebook stranica sportaša s invaliditetom Mihajla Kovačića već gotovo mjesec dana nema gumb "Sviđa mi se". Iako je prvo mislio da je problem u postavkama stranice ili kakvoj generalnoj greški na ovoj društvenoj mreži, doznao je da je riječ o testu koji Facebook provodi kako bi bolje shvatio percepciju korisnika između praćenja i lajkanja stranica.
Mihajlo Kovačić iz Darde sportaš je s invaliditetom. Usprkos cerebralnoj paralizi, bavi se aktivno boćanjem, a na svojoj Facebook stranici, Mihajlo Kovačić – boćanje za osobe s invaliditetom, okuplja malu, ali zainteresiranu zajednicu za njegove sportske uspjehe. No, nemalo se iznenadio kad je s njegove Facebook stranice sredinom lipnja nestao gumb “Sviđa mi se”. Naime, njegovu stranicu trenutno ne možete “lajkati”, samo pratiti. Iako će se to možda činiti nekome banalnim, kod Mihajla je to stvorilo pomutnju.
Javile su mi se osobe koje su me upozorile na to da ne mogu “lajkati” moju stranicu, a time ni pratiti ono što radim. Smatram da uklanjanje tog gumba negativno utječe na promociju moje Facebook stranice. Nadam se da će Facebook uskoro vratiti nestali gumb “Sviđa mi se” i tako omogućiti zainteresiranima da prate moj rad.
Zanimljivo je što su, usprkos tome što postoji opcija praćenja Facebook stranice, korisnici Facebooka naviknuli na opciju “sviđanja”. A upravo je to razlog zašto je gumb “Sviđa mi se” nestao s Mihajlove stranice. Naime, ona je postala dio testa u sklopu kojega ova društvena mreža pokušava bolje razumjeti percepciju svojih korisnika kod praćenja Facebook stranica, umjesto lajkanja.
U početku bijaše samo “lajk”
Opcija praćenja stranica nije postojala prije nekoliko godina, što je bilo pomalo nezgodno ako ste željeli, iz bilo kojih razloga, u svom news feedu dobivati novosti o određenoj organizaciji, osobi ili temi, morali ste označiti da vam se sviđa – čak i ako niste gajili takve afinitete. To je jedan od razloga zbog kojih je Facebook naknadno uveo i neke druge reakcije na sadržaj te opciju praćenja samih Facebook stranica.

No, čini se da još uvijek nisu sigurni kakav odnos sami korisnici imaju prema opciji “prati”, zbog čega provode niz testova nad svojim korisnicima, a Mihajlova stranica je, prema odgovoru podrške, slučajno ušla u testiranje. Kako su naveli iz Facebooka:
Čuli smo od naših partnera kako shvaćanje razlike između lajkanja i praćenja može biti zbunjujuće. Zbog toga provodimo testiranja kako bismo bolje razumjeli percepciju praćenja stranica.
Naglašeno je kako je to tek jedan od mnoštva testova koji se provode na globalnoj razini, svakodnevno, putem kojih se provjerava kako korisnici percipiraju i reagiraju na različitu terminologiju, opcije i pozive na akciju. Moguće je da Facebook razmatra ukidanje opcije lajkanja stranica ili barem smanjivanja naglaska s te opcije, kao što planira ukloniti broj lajkova s postova na Instagramu, ali iz tvrtke naglašavaju:
Nemamo planove implementacije takve opcije na globalnoj razini u ovom trenutku, ali, ako se to promijeni, komunicirat ćemo to svima – i korisnicima platforme i vlasnicima Facebook stranica.
Inače, što se tiče testiranja, naglašavaju da bilo koji test podrazumijeva i stotine testnih grupa, ako ne i više.
Od pet ljudi, tri osobe će vidjeti drugačiju verziju platforme. Cilj toga je poboljšanje platforme kroz analizu korisničkog iskustva.
Na upit kada će se gumb “Sviđa mi se” vratiti na Mihajlovu stranicu, pretpostavljaju da će se većini korisnika ponovno pojaviti u idućim tjednima, ali da korisničko iskustvo može biti drugačije na različitim uređajima, preglednicima i aplikacijama.
Koliko su lajkovi važni danas?
Za pretpostaviti je da “lajkanje” stranica neće nestati u skorije vrijeme, ali čini se da ova društvena mreža pokušava provjeriti kako bi korisnici reagirali na druge pozive na akciju povezane sa samim stranicama. Broj osoba koje su “lajkale” stranicu ionako već dugo utječe samo na imidž brenda, jer da bi se do tih fanova doprlo, najčešće je potrebno platiti i oglašavanje jer je doseg organskog sadržaja godinama sve niži.
Bez obzira na to, prema iskustvu Mihajla, čini se da korisnici i dalje itekako koriste opciju lajkanja stranice ne bi li ostali u tijeku s novostima koje ona objavljuje. No, ne sumnjam da će se sve više brendova pokušati okrenuti Facebook grupama zbog njihovog sve većeg potencijala, a i zbog plana ove društvene mreže da se sve više okreće privatnom dopisivanju.
Doduše, neke negativne posljedice te odluke već su vidljive.
Komentari
Mihajlo Kovačić
10. 07. 2019. u 1:40 pm
Poštovanje cijenjena Mia Biberović
Zahvaljujem Vam se na objavljenom članku.
Iskreno se nadam da će Facebook vratiti gumb “Sviđa mi se” na moju Facebook stranicu Mihajlo Kovačić – boćanje za osobe s invaliditetom.
S poštovanjem,
Mihajlo Kovačić.
Facebook oglašavanje
14. 08. 2019. u 9:59 pm
Kao što ste i spomenuli, “lajkovi” su ništa više do “prestiž” i opijum za narod, a i mnoge hrvatske tvrtke koje unajmljuju agencije koje obećavaju “lajkove”, a na kraju dana, lajkovi niti hrane gladnu djecu, niti donose prodaju tim tvrtkama.