Facebook stvara profile korisnicima koji uopće nisu na Facebooku, optužuju Irci
Irski Ured za zaštitu podataka optužio je Facebook da stvaraju skrivene, umjetne profile korisnika koji se nisu prijaviti na njihovu drušvenu mrežu temeljem podataka koje su na nju dodali postojeći korisnici. Glasnogovornica ureda Ciara O'Sullivan Fox Newsu je izjavila kako do kraja mjeseca namjeravaju obaviti detaljnu reviziju pravila privatnosti unutar Facebookovog ureda u Irskoj.

Irski Ured za zaštitu podataka optužio je Facebook da stvaraju skrivene, umjetne profile korisnika koji se nisu prijaviti na njihovu drušvenu mrežu temeljem podataka koje su na nju dodali postojeći korisnici. Glasnogovornica ureda Ciara O’Sullivan Fox Newsu je izjavila kako do kraja mjeseca namjeravaju obaviti detaljnu reviziju pravila privatnosti unutar Facebookovog ureda u Irskoj.
Optužbe se ne odnose na normalne Facebook profile, već podatke kojima bi se takvi profili u teoriji mogli stvoriti što nije ni tako neobično. Ukoliko primjerice vi i ja na Facebooku spomenemo istu osobu i njen blog, itekako je logično da će Facebook spremiti naše reference u nekom obliku te prepoznati da se radi o istoj osobi. Mnoge europske vlasti, poput Irske i Njemačke, brine na koji način točno Facebook koristi podatke njihovih građana s obzirom na vrlo stroge, a ponekad i pretjerane zakone o zaštiti privatnosti podataka.
Samo skupljamo emailove, kaže Facebook
Facebookov glasnogovornik Andrew Noyes izjavio je kako se radi o neutemeljenim optužbama i naglasio kako samo omogućavaju slanje pozivnica emailom te spremaju te emailove kako bi mogli korisnika obavijestiti kada im se prijatelj pridruži Facebooku. Korisna mogućnost? Svakako. U ovakvim slučajevima radi se mogućnostima koje su praksa mnogih web servisa, a koje brinu zakonodavce prvenstveno zbog Facebookove veličine.
Bilo bi itekako zanimljivo ako Facebook zaista počne stvarati predloške profila za korisnike koji se tek pojavljuju na toj društvenoj mreži temeljem aktivnosti njihovih korisnika. Ako se to dogodi, tek će biti postati zanimljivo. Što mislite o konceptu “sjenovitih” profila?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Sasa Jovanovic
22. 10. 2011. u 6:32 pm
Pa ne bih voleo da dodjem na neku socijalnu mrezu i da vidim da ona odmah po mom registrovanju zna dosta toga o meni… da mi preldozi da svoj blog ukljucim, da mi predlaze interesovanja itd a sve na osnovu nekih podataka koje su neki drugi i meni dali… jeziv scenario…
Andrei Zvonimir Crnković
23. 10. 2011. u 12:42 pm
Sve bilže i bliže nam je http://www.takethislollipop.com kao istina…
Damir2
25. 10. 2011. u 11:32 am
u svakom slučaju ne mogu sakupiti više od 2 milijarde profila Ako pređe tu brojku znači da nešto nije u redu jer toliko je korisnika Interneta hehe